کد خبر: ۵۲۵۷۹
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۶/۴/۲۵

سود سپرده و تسهیلات نباید بالاتر از 15 و 17 درصد باشد
یک نماینده مجلس :

سود سپرده و تسهیلات نباید بالاتر از 15 و 17 درصد باشد

عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه تعیین سقف سپرده بانک ها منجر به حذف بازار رقابتی می شود گفت: با تورم 11 درصدی سود سپرده و تسهیلات نباید بیش از 15 و 17 درصد باشد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،حسن حسینی شاهرودی درباره کاهش نرخ سود بانکی به خانه ملت گفت: همه صاحبنظران بر این اتفاق نظر دارند که سود سپرده باید متناسب با تورم جامعه باشد و وقتی می خواهیم تورم را تک رقمی نگه داریم، سود سپرده هم باید متناسب با تورم، نهایتا 3 تا 4 درصد بالاتر باشد.

وی ادامه داد: وقتی تورم در جامعه حدود 11 درصد است، پس نباید سود سپرده هم بیش از 15 درصد باشد و سود تسهیلات نیز باید حداکثر باید 2 تا 3 درصد بالاتر از سود سپرده باشد یعنی همان 17 درصد، پس اگر بخواهیم به رشد اقتصادی دست پیدا کنیم و در حقیقت نقدینگی را در حوزه تولید قرار دهیم، قطعا با سودهای کلانی که از تسهیلات اعطایی در حوزه صنعت می گیریم، تولید دارای توجیه اقتصادی نخواهد بود و منابع در بازار دلالی قرار می گیرد و صنعت کماکان در انتهای جدول قرار خواهد گرفت.

این نماینده مجلس با بیان اینکه دولت باید تسهیلات تکلیفی را در نظر گیرد تا بتوانیم به رشد اقتصادی واقعی دست بیابیم، تصریح کرد: در کشور ما رقابت ناسالمی بین بانک های خصوصی و بانک های دولتی وجود دارد و بانک های خصوصی همیشه تاکید داشتند هم سود سپرده های بالاتری را پرداخت کنند و هم سود بیشتری را از تسهیلات دریافت کنند.

حسینی شاهرودی دلیل دیگر بالابودن نرخ سود بانکی را عدم کارآرایی بانک مرکزی برای نظارت کافی بر بانک های خصوصی، دولتی، موسسات مالی و اعتباری دانست و افزود: این موضوع باعث شد بانک مرکزی به دلیل عدم نظارت کافی و اقتدار مناسب که قسمتی از آن ناشی از فقدان و اشکالات قانون مانند قانون بانکداری و قانون بانک مرکزی است، قدرت لازم را نداشته باشد.

وی ادامه داد: البته در برنامه ششم توسعه بندهایی وجود دارد که بتوانیم بخشی از آن اقتدار را برگردانیم و بانک مرکزی مکلف شود که اقتدار لازم و کافی را داشته باشد، با این حال باید اراده اصلاح نظام بانکی، نظام تسهیلات دهی و سپرده گذاری در کشور وجود داشته باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با مخالفت درباره اعمال سقف دریافت سپرده از مردم توسط بانک ها اظهار داشت: این کار معقول نیست بخواهیم در بازار سرمایه امکان رقابت را از نظام پولی و بانکی حذف کنیم و به نوعی اعمال نظر دولتی کنیم، سیاست بانک های دولتی را نباید به بازار پولی و بانک های خصوصی دیکته کرد.

حسینی شاهرودی با بیان اینکه اگر نظارت عالی، کامل و جامع باشد باید فضای رقابتی را برای بخش خصوصی و دولتی باز گذاشت، گفت: تعیین مبنای سقف برای دریافت سپرده در فضای رقابتی صحیح نیست، چون در بانک های ما هرچه رقم سپرده بالاتر می رود، سود آن هم بیشتر می شود.در کشورهای سرمایه داری هرچه رقم بالاتر رود سود آن نیز کاهش می یابد، یعنی برخی از بانک های خارجی و اروپایی بابت نگه داری پول حدود 0.5 درصد از سپرده گذار هزینه دریافت می کنند، اما در کشور ما 15 و 20 درصد و موسسات مالی اعتباری مانند کاسپین حتی 42 درصد سود سپرده پرداخت می کنند.

وی تاکید کرد: این کار جز ایجاد بازار کاذب دلالی چیز دیگری ندارد، زیرا هیچ تولیدی در کشور با سود 40 و حتی 20 درصدی نیست که به خواهیم به واسطه آن سود پرداخت کنیم. پاشنه آشیل نظام اقتصادی ما نظام پولی و بانکی است که باید اصلاحات شود و باید سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه با اقتدار و بر اصلاح جامع نظام بانکی پافشاری کنند.

انتهای پیام

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ