کد خبر: ۵۲۶۱۸
۹:۳۵ - ۱۳۹۶/۴/۲۶

اهمیت شاخص و وضعیت نقدشوندگی بازار سرمایه و بازارهای رقیب بورس
تحلیل رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از:

اهمیت شاخص و وضعیت نقدشوندگی بازار سرمایه و بازارهای رقیب بورس

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اعلام اهمیت و سیر تاریخی شاخص ، وضعیت کنونی نقدشوندگی بازار سرمایه و بازارهای رقیب بورس را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمدرضا پورابراهیمی درخصوص وضعیت بورس کشور به خانه ملت گفت: شاخص بورس بیانگر سطح عمومی قیمت ها در حوزه سهام یا سایر فعالیت ها در بازار سرمایه محسوب می شود و بیانگر وضعیت قیمتی است.شاخص بورس بیانگر این است که متوسط افزایش و کاهش قیمت سهام به چه نحوی بوده و به عنوان معیار ارزیابی عملکرد محسوب می شود و افزایش آن معمولا به این معنی است که تقاضا نسبت به عرضه در بازار سرمایه بیشتر بوده و تاثیر آن افزایش سطح قیمت ها در حوزه بازار است.

وی با بیان اینکه کاهش شاخص بورس به مفهوم افزایش عرضه نسبت به تقاضا است،افزود: روش ها و فرمول های متعددی برای محاسبه شاخص در بورس های دنیا اعمال می شود.فرمول محاسبه شاخص بورس در ایران متاثر از فرمول های بین المللی در این حوزه است.

این نماینده مجلس ادامه داد: در ایران شاخص هایی مانند شاخص قیمت، شاخص قیمت بازده و شاخص صنعت و سایر شاخص ها که در حوزه بازار سرمایه تعریف شده، البته برخی اوقات تعدیل هایی وجود دارد، به دلیل اینکه در بازار سرمایه به طور مثال سهام شناور، دامنه حد مجاز نوسان و امثال موضوعات مذکور وجود دارد که قاعدتاً تاثیرگذار است. محاسبه شاخص بورس با تعدیل هایی در ایران نسبت به شاخص هایی که در دنیا اعمال می شود، همراه است.

پورابراهیمی اظهار داشت: شاخص بورس منعکس کننده وضعیت فعلی اقتصاد در حال رکود ایران است، عدم تغییر یا تغییرات جزئی که در شاخص اتفاق می افتد، بیانگر این است که روند بهبود اقتصاد به واسطه سودآوری شرکت ها، روند مطلوبی نیست و شاخص بورس از وضعیت خوبی برخوردار نیست.

وی در پاسخ به سوال شاخص تا چه حد بیانگر وضعیت عملکرد بازار سهام است؟ گفت: قاعدتاً شاخص معیار قابل توجهی از وضعیت بازار است، البته در زمان و شرایط خاص ممکن است تاثیرپذیری هایی داشته باشد.تاثیرپذیری شاخص بورس از اتفاقات سیاسی جزئی از ذات بازار است و شاخص چیزی جدا از بازار نیست.

شاخص بورس متاثر از تغییرات

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درخصوص متاثر شدن شاخص بورس از عملکرد نوسانات ارزی سال 91 گفت: شاخص بورس علاوه بر اینکه متاثر از سودآوری است، از قیمت سهام شرکت ها نیز تاثیرپذیر بوده که البته خود آن از تغییرات ناشی از قیمت دارایی پایه و تغییرات ناشی از سودآوری شرکت ها تاثیرپذیر است که پیش بینی سودها را همراه دارد و این موضوعات بر روی قیمت سهام شرکت ها تاثیرگذار است.

پورابراهیمی افزود: در سال 91 که شوک ارزی ایجاد شد، شرکت های بورسی از لحاظ سودآوری در وضعیت مطلوبی نبودند، اما قیمت دارایی پایه شرکت ها با افزایش روبرو شد، بنابراین تغییرات قیمت مبتنی بر تغییرات قیمت دارایی های پایه شرکت ها بوده است.

وی با بیان اینکه تحلیل شاخص بورس بسیار مهم است، گفت: تحلیل وضعیت شاخص بورس از  بُعد سودآوری بوده و افزایش قیمت دارایی ها نکته قابل تاملی است.گاهی شاخص بورس از افزایش قیمت دارایی پایه ای به طور مثال ساختمان، تجهیزات متاثر می شود اما نباید فراموش کرد تغییرات قیمت دارایی پایه شرکت های بورسی کم اتفاق می افتد .به طور مثال شوک ارزی کم اتفاق می افتد این در حالی است که سودآوری شرکت ها می تواند مستمر باشد.سودآوری شرکت های بورسی، یک روش عملیاتی قابل اتکاء است اما تغییرات قیمت دارایی پایه در اقتصاد کم اتفاق می افتد.

این نماینده مجلس درباره تاثیرات افزایش نقدینگی جامعه بر روی شاخص بورس گفت: افزایش نقدینگی اگر به نحوی مدیریت و هدایت شود که به سمت بازار سرمایه سوق داده شود، می تواند تاثیرات خوبی در مجموع اقتصاد داشته باشد.اگر افزایش نقدینگی به سمت طرف تقاضا در بازار سرمایه باشد سبب می شود متوسط قیمت ها در بازار سرمایه افزایش پیدا کند، اما اگر نقدینگی ها به سمت بازار سوداگری انتقال یابد به چالش منجر می شود. بنابراین جهت هدایت نقدینگی مهم است.

نقش مهم سیاست ها و عملکرد گروه اقتصادی دولت

پورابراهیمی افزود: اولویت ها و سیاست های اقتصادی و عملکرد گروه اقتصادی دولت در سوق نقدینگی ها به سمت بازار مولد موثر است، البته سازمان بورس در اجرای سیاست ها تاثیرگذار است. افزایش نقدینگی در رشد شاخص بورس تاثیرگذار نبوده به دلیل اینکه نقدینگی موجود در جامعه یک نقدینگی واقعی نیست و شبه نقدینگی محسوب می شود و به عبارتی تنها یک داده حسابداری است.

وی در تشریح این موضوع گفت: بانک ها تسهیلات و منابعی ارائه کرده اند و پس از محاسبه سود و جریمه دیرکرد در پایان دوره در ترازنامه لحاظ کرده اند و براساس آن تصمیم گیری انجام شده اما این نقدینگی ها واقعی نیست و می توان عنوان کرد که تنها شبه نقدینگی است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این سوال که سازمان بورس چه برنامه ای برای جذب نقدینگی ها در جامعه داشته افزود: یکی از اهداف تشکیل بازار سرمایه، جذب نقدینگی های خرد است و حُسن بازار سرمایه عملکرد مویرگی آن و جذب منابع خرد نیز است.این سازمان عملیات اجرایی فعالیت ها را انجام می دهد، اما اگر سیاست های کلان مانند نرخ سود سپرده های بانکی با افزایش روبه رو شود باعث خلل در کار سازمان بورس می شود و بازار در جذب پول با مشکل مواجه می شود.

پورابراهیمی گفت: کارهایی در زمینه جذب نقدینگی های خرد در بورس شده، اما می توان عنوان کرد این فعالیت ها در سطح مطلوب نیست، به دلیل اینکه بازار پول، رقیب بازار سرمایه است.البته بازار سرمایه نیز در رقابت مذکور نقش داشته و راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری به نحوی در بازده سرمایه گذاری اقتصاد نرخ شکنی بوده و خود این موضوع به بازار سهام آسیب زده است.

وی افزود: راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری در بازار سرمایه رقیبی برای بازار سهام شده که عملا صدمه وارد کرده یعنی اوراق بهادار با درآمد ثابت از اوراق بهادار با درآمد متغیر پیشی گرفته این در حالی است که باید موضوع معاملات سهام پیشرفت کند.با وجود اینکه ابزار بدهی، یک ابزار خوب است اما صندوق هایی که با رویکرد ابزار بدهی هستند به عامل مخرب برای بازار سهام، تبدیل می شوند.

وضعیت کنونی بازارهای رقیب بورس

این مقام مسئول در خصوص جذابیت های بازارهای دیگر نسبت به بورس گفت: در حال حاضر وضعیت بازار مسکن در رکود بوده، البته بازار طلا نیز تقریبا در آرامش است و با توجه به سیاست های دولت برای تعدیل نرخ ارز، بازار ارز نیز خیلی جایگاهی ندارد.اگر وضعیت رکودی در اقتصاد بهبود یابد بازار سرمایه می تواند به جایگاه خوبی دست یابد و توانایی رقابت داشته باشد و مهم این است که اقتصاد از رکود خارج شود تا شرکت ها به سودآوری دست یابند.

پورابراهیمی درباره وضعیت نقدشوندگی بازار سرمایه گفت: نقد شوندگی در بورس از وضعیت خوبی برخوردار است البته برخی از نمادها بسته است. باید نمادهای بسته بازگشایی شود و در این راستا سریع‌تر تعیین تکلیف شود یعنی اگر قیمت‌ها حتی با کاهش روبرو شود، بهتر از وضعیت فعلی در خصوص نمادهای مذکور است.در حال حاضر نماد برخی از بانک‌ها، پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها مدتی است که بسته هستند و باید اصلاحاتی در صورت‌های مالی داشته باشند.

وی با بیان اینکه سهم بازار سرمایه در اقتصاد قابل توجه و رو به رشد است، گفت: سهم بازار سرمایه در اقتصاد باید در آینده نیز افزایش یابد.در کل وضعیت بورس کالا خوب است و حوزه فعالیت این بورس به نحوی است که باعث شفاف‌سازی معاملات می‌شود.بورس کالا می‌تواند به شفافیت در طرف عرضه و تخصیص منابع و همچنین قیمت‌گذاری صحیح کالاها کمک کند و در چند سال گذشته از موفقیت نسبی برخوردار بوده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: به نظر بنده با وجود اینکه بورس ایران به طور نسبی نوپا است، اما کارهای خوبی انجام شده و نیازمند کارهای جدی‌تر است، از این جهت یکسری اقدامات دیگر باید شکل بگیرد.

نبود منع قانونی حضور خارجی ها در بورس

پورابراهیمی در خصوص حضور خارجی‌ها در بورس ایران گفت: نبود سهام شرکت‌های ایرانی در بورس خارجی یا فقدان سهام شرکت‌های خارجی در بورس کشور نکته‌ای قابل تأملی است، به دلیل اینکه به لحاظ قانونی امکانپذیر است و آثار مثبتی در اقتصاد به همراه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه ایجاد ابزارها و تنوع‌بخشی در بورس می‌تواند مفید باشد گفت: درحال حاضر به صورت غیررسمی میلیاردها تومان مبادلات ارز روزانه به صورت غیر شفاف انجام می شود که قابل رصد نیست و امکان پوشش ریسک نیز وجود ندارد، این در حالی است که اگر همه اتفاقات در بازار غیررسمی ارز از طریق بازار رسمی انجام شود نکته مطلوبی است.

این مقام مسئول ادامه داد: در حال حاضر بورس غیررسمی و غیرشفاف ارز در کشور وجود دارد، بنابراین با راه‌اندازی بورس ارز که در راستای سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز نیز است، بخشی از مشکلات در حوزه بازار ارز حل می‌ شود البته اگر وعده یکسان‌سازی نرخ ارز به سرانجام برسد، بورس ارز قابل راه‌اندازی است.

پورابراهیمی در خصوص بورس انرژی گفت: امکان فروش نفت خام در بورس انرژی وجود دارد و یکی از مشکلات در تحریم‌ها این بود که فروش نفت از طریق دولت انجام شود که با اعمال تحریم از سوی دشمنان دولت در زمینه فروش نفت با مشکل روبرو شد که با عرضه نفت در بورس انرژی خیلی از محدودیت‌ها برطرف می‌شود.

وی در خصوص جذابیت اوراق سلف نفتی گفت: اوراق سلف نفتی برای جذب نقدینگی از جذابیت برخوردار است و معاملات نقدی را برای آینده تعریف می‌کند و خریداران پیش خرید انجام می‌دهند و بر اساس آن تسویه حساب در بورس انرژی انجام می‌شود و به نوعی جذب نقدینگی و کمک به توسعه فعالیت بازار است.

پیگیری لایحه اصلاح قانون بازارسرمایه در مجلس

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در حوزه قوانین و مقررات کارهای خوبی برای بازار سرمایه صورت گرفته و در برنامه ششم توسعه احکام زیادی برای ارتقای وضعیت بازار سرمایه مصوب شده، که بیشتر این احکام در رابطه با بورس کالا است.لایحه اصلاح قانون بازار سرمایه توسط سازمان بورس در حال تدوین بوده و مقرر شده بعد از ارسال لایحه از سوی دولت به مجلس، پیگیری های لازم انجام شود.

پورابراهیمی در خصوص توسعه بازارهای سرمایه مختلف گفت: می توان عنوان کرد تقریباً توسعه بازارها در بورس خوب بوده و عملکرد سازمان بورس در شرایط رکودی قابل قبول است.البته عملکرد بورس بدون اشکال نیست اما متوسط عملکرد سازمان بورس در مقایسه با سایر بخش های اقتصادی بهتر بوده است.

وی با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی در زمینه بازار سرمایه گفت: باید فرهنگ سازی های بیشتری صورت گیرد تا بازار سرمایه به عموم مردم معرفی شود.باید تلاش شود تا از تمامی ظرفیت ها برای ارتقای بازار سرمایه استفاده بهینه شود.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ