کد خبر: ۵۲۶۳۷
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۶/۴/۲۶

علت تاخیر در وام یارانه کم کاری برخی بانک ها است
مدیر اداره مطالعات و مقررات بانکی بانک مرکزی:

علت تاخیر در وام یارانه کم کاری برخی بانک ها است

مدیر اداره مطالعات و مقررات بانکی بانک مرکزی گفت: ابلاغیه یاراکارت اعتباری به همه بانک ها ابلاغ شده و اگر شعب از این طرح مطلع نیستند، به دلیل کم کاری آنها است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، حمیدرضا غنی‌آبادی درباره وضعیت اجرای طرح یاراکات اعتباری با گذشت دو ماه از ابلاغ این طرح به ایبنا گفت: ابلاغیه یاراکارت اعتباری به همه بانک ها ابلاغ شده و اگر شعب از این طرح مطلع نیستند، به دلیل کم کاری آنها است.

وی افزود: در حالی که بخشنامه های بانک مرکزی به صورت یکسان به کل سیستم بانکی ابلاغ می شود و بانک ها موظف هستند طی 5 روز کاری بخشنامه ابلاغی از سوی این بانک را بدون دخل و تصرف به زیرمجموعه ابلاغ کنند اما برخی بانک ها به متقاضیان دریافت یاراکارت اعتباری اعلام می کنند تاکنون ابلاغیه این طرح از سوی بانک مرکزی به آن ها ابلاغ نشده است.

این مقام مسئول اقدام بانک ها را کم کاری عنوان کرد و ادامه داد: برخی بانک ها به دلیل شیوه های اجرایی داخلی، منابع و ... تاکنون موفق به اجرای این طرح نشده اند اما اینکه این بخش نامه از سوی بانک مرکزی ابلاغ نشده، صحیح نیست.اجرای یاراکارت یکی از راهکارهای ایجاد وفاداری و جذب مشتری در بانک ها است، بانک ها به دلیل اینکه برنامه‌ریزی مشخص و استراتژی معینی ندارند، از چنین طرح هایی استقبال نمی کنند و رویکردی منفعلانه دارند.

غنی‌آبادی با تاکید بر اینکه اگر بانک این ابلاغیه را برای شعب و بخش های زیرمجموعه ارسال نکرده باشد تخلف انجام داده، گفت: همه بانک ها و موسسات سیستم بانکی غیر از بانک های قرض الحسنه مهر ایران و رسالت امکان صدور یارا کارت اعتباری رادارند البته این دو بانک نیز به دلیل اینکه نمی توانند از عقد مرابحه استفاده کنند از این امکان برخوردار نیستند.

وی با اعلام اینکه اجرای این طرح اجباری نیست افزود: با اعلام ظرفیت از سوی بانک مرکزی این اختیار برای بانک ها قرار داده شده تا با وثیقه گرفتن یارانه سرپرستان خانوار برای آن ها کارت اعتباری صادر و تسهیلات پرداخت کنند،این ابلاغیه بانک مرکزی الزام نیست و ظرفیت سازی است.

مدیر اداره مطالعات و مقررات بانکی بانک مرکزی درباره شرایط دریافت وام و درخواست ضامن برای صدور این کارت از سوی بانک کشاورزی گفت: وثیقه قرار دادن یارانه نوعی ضمانت است و فرض بر این بود برای دریافت تسهیلات ضامن حذف شود اما اعطای تسهیلات توسط بانک ها و تخصیص منابع و شرایط اعطای آن به موجب آیین نامه فصل سوم قانون عملیات بانکداری بدون ربا برعهده هر بانک است.

غنی آبادی با اشاره به اینکه برخی احکام و دستورالعمل های بانک مرکزی جنبه ایجاد یک بستر، زیر ساخت و ظرفیت دارد افزود: هدف از ایجاد این طرح این بود که امکانی در اختیار بانک ها قرار داده شود تا با وثیقه قرار دادن یارانه، در قالب کارت اعتباری به متقاضیان تسهیلات ارائه شود.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ