کد خبر: ۵۲۶۴۴
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۶/۴/۲۶

تسهیلات هزار و 13 میلیارد تومانی بانک ها در سه ماه اول / رشد 8.5 درصدی
بانک مرکزی اعلام کرد:

تسهیلات هزار و 13 میلیارد تومانی بانک ها در سه ماه اول / رشد 8.5 درصدی

بانک مرکزی اعلام کرد طی سه ماهه سال تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی هزار و 13 میلیارد تومان است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۸.۵ درصد افزایش دارد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس بانک مرکزی اعلام کرد، در بررسی تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی سه ماهه سال جاری، سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش‌های اقتصادی مبلغ ۶۶۲.۸ هزار میلیارد ریال معادل ۶۵.۴ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۳۰ هزار میلیارد ریال معادل ۴.۷ درصد افزایش داشته است.

سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت در سه ماهه سال جاری معادل ۲۸۵.۱ هزار میلیارد ریال بوده که حاکی از تخصیص ۴۳ درصد از منابع به سرمایه درگردش تمام بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۶۶۲.۸ هزار میلیارد ریال) است.

از ۳۲۷.۷ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت معادل ۸۷ درصد آن (مبلغ ۲۸۵.۱ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

بر این اساس، تعداد ۴۹ هزار و ۲۶۳ فقره تسهیلات به بخش صنعت با میانگین پرداختی هر فقره ۶۶۵۲ میلیون ریال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌ها است. درضمن در بخش خدمات تعداد ۷۸۴ هزار و ۷۰۶ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۵۲۷ میلیون ریال پرداخت شده است.

بنابر این گزارش،همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن ظرفیت تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ