کد خبر: ۵۶۳۶۲
۱۳:۱ - ۱۳۹۶/۵/۲۱

هشدار افزایش واردات خودرو به وزارت صنعت
عضو هیات علمی دانشگاه مطرح کرد:

هشدار افزایش واردات خودرو به وزارت صنعت

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت با اشاره به افزایش شدید واردات خودرو در سال جاری، به وزارت صنعت هشدار داد: با ساماندهی واردات این محصول از تکرار مجدد ماجراهای قبلی پیشگیری کند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، امیرحسن کاکایی به ایسنا گفت: در سال ۹۱ شاهد بودیم به دلیل ضعف نظارت سازمان های مسئول در دولت دهم، برخی واردکنندگان خودرو در بحبوحه مشکلات داخلی و خارجی، ارز اختصاص یافته به دارو را صرف واردات خودرو کردند و به دنبال آن واردات این محصول افزایش یافت.

وی با بیان اینکه در سال جاری نیز این موضوع در حال تکرار بوده و واردات خودرو افزایش شدیدی داشته، افزود: این درست نیست ارز ناشی از فروش نفت به عنوان منابع ملی صرف واردات کالاهای لوکس و مصرفی همچون خودرو شود.

این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: منابع و ارز ناشی از فروش نفت باید صرف تقویت و توسعه اقتصاد ملی و صنایع داخلی و در نتیجه توسعه اشتغال و کاهش نابرابری‌های اجتماعی شود نه اینکه با افزایش واردات خودرو نابرابری‌های اجتماعی تشدید شود.

کاکایی اظهار داشت: در این شرایط وزارت صنعت به عنوان متولی صنعت و تجارت باید دقت کند ادامه روند فعلی در واردات خودرو باعث می‌شود نرخ ارز و تورم افزایش یافته و فشار آن به اقشار کم درآمد و آسیب‌پذیر وارد شود.

وی با بیان اینکه مخالف تجارت و سود واردکنندگان خودرو نیستیم، تصریح کرد: اما کسب سود از سوی واردکنندگان خودرو نباید به بهای آسیب دیدن جامعه، تضعیف اقتصاد ملی، افزایش نرخ تورم و نرخ ارز تمام شود.

بنابر این گزارش، در 3 ماهه نخست سال جاری واردت خودرو رشد بیش از ۱۳۰ درصدی داشته است. این افزایش در 4 ماهه نخست سال به ۴۳ درصد رسید. افزایش شدید واردات خودرو موجب شد وزارت صنعت با هدف ساماندهی واردات، ثبت سفارش واردات این محصولات را برای مدتی متوقف کند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ