کد خبر: ۵۶۳۸۸
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۶/۵/۲۱

۴ مزیت عرضه گندم در بورس کالا طبق سیاست قیمت تضمینی
رییس امور بازرگانی سازمان برنامه و بودجه مطرح کرد:

۴ مزیت عرضه گندم در بورس کالا طبق سیاست قیمت تضمینی

رییس امور بازرگانی و خدمات مالی سازمان برنامه و بودجه ۴ مزیت عرضه گندم در بورس کالا در قالب سیاست قیمت تضمینی را برشمرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مژگان خانلو با تشریح مزایای اجرای سیاست قیمت تضمینی در بورس کالا به ایرنا گفت: در وهله اول، اجرای این سیاست شفافیت معاملاتی را در پی داشته و در وهله دوم، عرضه محصولات براساس استانداردهای تعیین شده در بورس افزایش کیفیت را به ارمغان می آورد.

وی با بیان اینکه عرضه گندم در بورس کالا به دولت کمک می کند تا گندم کیفی مطابق با استاندارد و ضوابط تولید شود،افزود: در این شرایط دولت دیگر مجبور نیست گندم و یا هر محصول دیگری را با هر درجه ای از کیفیت خریداری کند و این امر ارتقای کیفی محصولات و کارآمدی سیستم که بر نظام تولید مترتب می شود، را به همراه دارد.

این مقام مسئول ادامه داد: افزون بر مزایای اجرای این سیاست برای تولیدکنندگان بخش کشاورزی، کاهش بار مالی تحمیلی بر دوش دولت به کمک ابزارهای نوین مالی را نیز می توان از دیگر مزایای آن دانست که به تبع آن دولت می تواند با کنارگذاشتن امور تصدی گری، به امور حاکمیتی بپردازد.

خانلو با اشاره به اجرای این سیاست در ۴ استان به صورت آزمایشی، از امکان بررسی و رفع ایرادات احتمالی سیاست قیمت تضمینی از طریق عرضه در بورس کالا سخن گفت و تاکید کرد: برای موفقیت این طرح باید زنجیره تولید گندم اصلاح شده و بازار رقابتی برای آن شکل گیرد.

وی افزود: در این زمینه نکته اساسی این است که بورس کالا یک ابزار شفاف و کاراست، ولی بدون تامین شرایط کامل در زنجیره تولید یک محصول، نباید انتظار معجزه را از آن داشت.در حال حاضر از یک سو با اجرای سیاست خرید تضمینی توسط دولت و از سوی دیگر تعیین دستوری قیمت آرد و نان، دست بورس کالا را برای اجرای یک سیاست درست و بهینه بسته ایم.

رییس امور بازرگانی سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: بورس کالا به عنوان یک بازار مبتنی بر نظام عرضه و تقاضا و دارای ابزارهای نوین مالی، نباید شرایط را به دلخواه دولت ایجاد کند بلکه باید خود را با شرایط مدنظر این بورس که همان کشف واقعی قیمت ها، شفاف سازی آمارها و حرکت به سمت توسعه بخش کشاورزی است، وفق دهیم.

خانلو درخصوص توسعه اقتصاد در حوزه کشاورزی به کمک بازارهای نوین مالی در بورس کالا و ارتقای سهم آن در GDP کل گفت: پیش از این بورس کالا به برکت انجام معاملات محصولات پتروشیمی و فلزات رونق گرفت و الان وقت آن رسیده که حوزه کشاورزی نیز نقش را در رشد و توسعه این بازار و افزایش سهم آن در تولید ناخالص داخلی ایفا کند. لازمه تحقق این هدف نیز اصلاح بازارهای سنتی خارج از بورس است تا معاملات انواع کالا در بستر بورس کالا انجام شود.

وی به امکان برنامه ریزی و مدیریت تولید به کمک ثبت دقیق اطلاعات کشاورزان در این بورس اشاره و اظهار داشت: علی رغم آنکه قانون افزایش بهره وری تولید بخش کشاورزی طی حدود 6 سال گذشته، دولت و جهاد کشاورزی را به رعایت الگوی کشت مکلف کرده، اما هنوز هیچ سامانه جامعی برای تعیین دقیق الگوی کشت در هر منطقه و شناسایی کشاورزان و تکمیل اطلاعات آنها طراحی نشده که قابلیت بهره برداری را برای سایر نهادها و حتی عموم فعالان این حوزه فراهم کند. اما ثبت این اطلاعات در سامانه معاملات بورس کالا می تواند تا حد زیادی به جمع آوری اطلاعات کشاورزان کمک کند.

خانلو افزود: در حال حاضر آمار دقیقی از کشاورزان، سطح زیر کشت زمین های کشاورزی، نوع محصول و کیفیت آن در دسترس نیست که بتوان براساس آن برای این بخش برنامه ریزی کرد اما ثبت اطلاعات موجود در یک سیستم هوشمند، ضمن فراهم کردن امکان برنامه ریزی و مدیریت بهینه در حوزه تولید محصولات کشاورزی، خطاهای انسانی را نیز به حداقل ممکن کاهش می دهد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ