کد خبر: ۵۷۶۵۸
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۶/۵/۳۰

عضو شورای فقهی بانک مرکزی: سود علی‌الحساب ربا نیست

عضو شورای فقهی بانک مرکزی: سود علی‌الحساب ربا نیست

عضو شورای فقهی بانک مرکزی با پاسخ به شبهات مطرح شده در مورد ربوی بودن سود بانکی و جریمه تاخیر گفت: تعریف فقهی ربا مشخص است و هیچ‌کدام از این تعاریف نگفته‌اند سود علی‌الحساب رباست.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از تسنیم،عباس موسویان در پاسخ به انتقاد یکی از مسئولان مبنی بر ربوی بودن سود علی‌الحساب و روزانه بانک‌ها گفت: به لحاظ فقهی ربا تعریف مشخصی دارد که در هیچ کدام از تعاریف آن، اشاره‌ای به اینکه سود ثابت یا متغیر باشد یا اینکه روزشمار، ماه شمار یا سال‌شمار باشد، نشده است.

وی با بیان اینکه اگر قرارداد بین بانک و سپرده‌گذار قرارداد قرض باشد به لحاظ شرعی هرگونه گرفتن سود در قرارداد قرض ربا است،افزود: در سپرده‌های سرمایه‌گذاری بانک‌ها از قرارداد وکالت استفاده می‌شود که در قرارداد وکالت سود روزانه، ماهانه و سالانه ربا نیست.

موسویان با بیان اینکه در تمامی کتب فقهی بحث ربا را در قراردادهای قرض محقق دانسته‌اند،ادامه داد: بنابراین در قرارداد وکالت بحث ربا وجود ندارد حتی اگر سود روزانه باشد.در روایات نیز جواز داده شده مثل اینکه تاجری پول شما را می‌گیرد و با آن تجارت می‌کند و در همان روز کالایی را می‌خرد و با سود می‌فروشد،احتیاج نیست این خرید و فروش یک ماه طول بکشد.

انتهای پیام

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ