کد خبر: ۵۹۲۹۱
۱۵:۴۰ - ۱۳۹۶/۶/۲۰

تامین مالی از بورس کالا در راستای سند توسعه صنعت خودرو در افق ١٤٠٤
رئیس انجمن واردکنندگان خودرو اعلام کرد:

تامین مالی از بورس کالا در راستای سند توسعه صنعت خودرو در افق ١٤٠٤

رئیس انجمن واردکنندگان خودرو از آغاز تامین مالی از طریق انتشار اوراق سلف موازی استاندارد به پشتوانه عرضه فیزیکی خودرو در بورس کالا در راستای سند توسعه صنعت خودرو در افق ١٤٠٤خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،میثم رضایی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین شاخصه های موجود در بورس کالا کشف قیمت کالا است،گفت: معامله خودرو در بورس موجب تامین مالی شده و می تواند در آینده پشتوانه ای قدرتمند برای صنعت خودرو به حساب آید.

وی افزود: این همان مدلی است که در سند توسعه صنعت خودرو تا سال ۱۴۰۴ نیز دیده شده و روش های مشخص و متنوعی برای تامین مالی خودروسازی ها تعیین شده است. البته مدل تامین مالی خودروسازان از بورس کالا تاکنون تجربه نشده و به نوعی راهکار تازه ای برای کمک به خودروسازان به حساب می آید. 

این مقام مسئول ادامه داد: براساس اطلاعات منتشر شده، ابتدا قرار است خودروسازان با محصولات کم تیراژ برای کشف قیمت و شفافیت در بورس حضور یابند،در صورت موفق بودن این تجربه خودروسازان به طور قطع محصولات پرتیراژ را نیز وارد چرخه معاملات بورس کالا خواهند کرد. از این طریق قیمت محصولات توسط عرضه و تقاضا صورت می‌گیرد و با کشف قیمت واقعی آنها می‌توانند سایر محصولات را به بازار عرضه کنند.

رضایی با اشاره به چالش نقدینگی در خودروسازی های داخلی طی چند سال اخیر افزود: مشکلات نقدینگی تا جایی خودروسازان را در شرایط سخت قرار داده بود که آنها مجبور بودند برخی اموال مازاد را به فروش بگذارند. اما آشنایی به ابزارهای مالی همچون اوراق سلف موازی استاندارد و گواهی سپرده کالایی می تواند در زمان های رکودی راهگشا باشد.

وی معتقد است: وجود انحصار در بازار خودروی ایران و در پی آن ورود شورای رقابت به قیمت گذاری از جمله چالش های صنعت خودرو است که اگر عرضه خودرو در بورس و کشف واقعی قیمت محصولات در فضای رقابتی با برنامه ریزی و جدی گرفته شود، می توان به ساماندهی روند قیمتی محصولات تولید داخل امیدوار بود. 

رضایی با اشاره به توسعه ابزارهای مالی در بورس کالا گفت: تنوع بازارهای مالی در همه جای جهان وجود دارد و مورد استفاده قرار می گیرد. اما تفاوت اصلی بورس با سایر بازارها در سازمان یافتگی و نظم موجود در عرضه کالا با روش هایی معین است که موجب اعتماد دو طرفه برای عرضه کنندگان و متقاضیان محصولات مختلف می شود و درجه بالایی از شفافیت را به خود اختصاص داده است. از این رو توسعه ابزارهای مالی و استفاده هر چه بیشتر از ظرفیت های بورس کالا در راستای تنظیم و پیش بینی پذیری بازارها راهگشا خواهد بود.

انتهای پیام

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ