کد خبر: ۵۹۳۱۹
۱۱:۷ - ۱۳۹۶/۶/۲۱

تفاوت های صندوق پسته بورس کالا و ۴ عامل تاثیرگذار بر نرخ پسته
رئیس انجمن پسته ایران مطرح کرد:

تفاوت های صندوق پسته بورس کالا و ۴ عامل تاثیرگذار بر نرخ پسته

رئیس انجمن پسته با بیان مشکلات صادرات پسته،تفاوت های صندوق پسته بورس کالا و ۴ عامل تاثیرگذار بر نرخ پسته را برشمرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،محسن جلال پور با بیان اینکه تلاش داریم پسته در بورس کالا به شکل گسترده عرضه شود زیرا با این اقدام به طور حتم مشکل نقدینگی این صنعت نیز برطرف می شود به ایرنا گفت: به طور حتم عرضه پسته در بورس کالا به دلیل وجود نظارت ها از کیفیت بالاتری برخوردار است.

وی یکی از مشکلات عرضه پسته در بورس کالا را به دلیل نوع محصول و آزمایش های سختگیرانه برشمرد و افزود: پسته برای ورود به بورس کالا مورد 5 نوع آزمایش مختلف فیزیکی (اونس و عیار)، شیمیایی (میزان آفلاتوکسین)، میکروبی و باقیمانده سموم و کیفیت قرار می گیرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه اکنون آفلاتوکسین در پسته کاهش یافته، گفت: پسته محصولی حساس و هزینه بر بوده و ممکن است آزمایشات نشان بدهد که این محصول آفلاتوکسین ندارد اما در نمونه گیری خود را نشان بدهد که همین امر مشکلاتی را در صادرات ایجاد می کند.

آغاز فعالیت صندوق پسته توسط بانک کشاورزی

جلال پور با بیان اینکه بانک کشاورزی صندوق پسته راه اندازی کرده که با دیگر صندوق های کالایی بورس متفاوت است، تصریح کرد: با تشکیل هرچه سریعتر صندوق پسته در کرمان به ثبات بازار این محصول در طول سال کمک می شود و تاکنون نیز با برگزاری جلسات متعدد تلاش شده تا با مدیریت و ایجاد تمهیدات لازم و دریافت نقدینگی از بانک ها تا حدودی مشکل تولید کنندگان پسته برطرف شود.

وی با اشاره به اینکه طبق فرایند صندوق پسته، آورده فعالان اقتصادی به هر میزان به همان میزان مشابه بانک سرمایه گذاری می کند و تسهیلات خوبی می دهد،یکی دیگر از تفاوت های صندوق پسته بورس کالا را با صندوق پسته در نوع معامله دانست و افزود: به طوری که در بورس کالا پسته توسط گواهی سپرده کالایی و در صندوق پسته خود پسته معامله می شود.

جلال پور عرضه و تقاضا، کشش بازار، میزان تولید و قیمت ارز را از عوامل تاثیرگذار بر نرخ پسته عنوان کرد و گفت: به نظر می رسد سال جاری میزان تولید پسته مناسب باشد و نگرانی برای تامین بازار داخلی و خارجی وجود ندارد اما در نهایت محصول پسته کالای صادراتی است که به قیمت ارز بستگی دارد.

بنابر این گزارش،آفلاتوکسین نوعی قارچ بیماری زا به شمار می رود که قبل از برداشت پسته و در باغ آنها را آلوده می کند و باعث فساد مغز آن می شود، این قارچ برای انسان نیز خطرناک است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ