کد خبر: ۵۹۳۳۷
۱۶:۵ - ۱۳۹۶/۶/۲۱

تسهیلات ۱۸ درصدی بانک‌ها زیان‌ آور است/ کاهش مجدد سود
دبیرکل کانون بانک‌های خصوصی عنوان کرد:

تسهیلات ۱۸ درصدی بانک‌ها زیان‌ آور است/ کاهش مجدد سود

دبیرکل کانون بانک‌های خصوصی با بیان اینکه اثرات مثبت فاصله ۱۱ روزه برای کاهش سود بانکی به بانکها بیشتر از مضرات آن بود،گفت: با توجه به هزینه‌های بانک‌ها، پرداخت تسهیلات با نرخ ۱۸ درصد برای بانک‌ها زیان آور است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،محمد رضا جمشیدی درخصوص روند اعمال نرخ‌های سود در بانک‌ها به ویژه بانک‌های خصوصی به فارس گفت: بانک‌ها نرخ‌های مصوب را رعایت می‌کنند و اگر یک بانک تخلف کند، اعضای کانون به ما اطلاع می‌دهند.

وی افزود: تاکنون فقط یک مورد از عدم رعایت نرخ سود به کانون منعکس شده که بعد از بررسی مشخص شد آنگونه که اطلاع داده شد، نبوده است، بنابراین همه بانک‌ها این نرخ سود را رعایت می‌کنند.

اثرات مثبت فاصله 11 روزه بیشتر از مضرات آن بود

این مقام مسئول در پاسخ به سوال آیا ایجاد فاصله 11 روزه از ابلاغ تا اجرای سود سپرده علی‌الحساب 15 درصد اثرات مثبت کاهش نرخ سود را کمرنگ نکرد، گفت: منافع این کار بیشتر از زیان‌های آن بود.

جمشیدی ادامه داد: یکی از اهداف ایجاد این فاصله، کنترل نقدینگی و حفظ سپرده‌ها از طریق تبدیل سپرده‌های کوتاه مدت به بلند مدت بود تا تورم کنترل و منابع بانک‌ها ماندگار شود.

به گفته وی، بانک‌ها بر اساس سپرده‌های بلند مدت می‌توانند به بخش تولید، تسهیلات پرداخت کنند و این انتقال سپرده از کوتاه مدت به بلند مدت، جانب عرضه تسهیلات را تقویت می‌کند.

دبیر کل کانون بانک‌های خصوصی در واکنش به اینکه نرخ سود فعلی برای سیستم بانکی زیاد نیست، گفت: بانک‌ها موافق کاهش نرخ سود هستند و در این سال‌ها که نرخ سود بانکی بالا بود انگیزه تولید در بسیاری از تولید کنندگان کاهش یافت و آنها هم ترجیح دادند به جای تولید، سرمایه را سپرده‌گذاری کنند.

جمشیدی با بیان اینکه سود بانکی باید در سطحی باشد که انگیزه تولید از بین نرود، تصریح کرد: نرخ 15 درصد برای سپرده و 18 درصد برای تسهیلات هم نرخ بالایی است و البته اختلاف 3 درصدی در این دو نرخ صرفه اعطای تسهیلات برای بانک‌ها را کاهش می‌دهد زیرا با توجه به هزینه‌های بانک‌ها پرداخت تسهیلات با این نرخ برای بانک‌ها زیان آور است.

عدم تعیین کارمزد برای خدمات الکترونیک بانک‌ها

وی با تاکید بر اینکه کارمزد باید مبنای درآمد بانک‌ها باشد، اظهارداشت: کارمزدها در حوزه ارائه سرویس‌های الکترونیکی تعیین نشده و آنچه که تعیین شده مربوط به 4-5 سال قبل است. خدمات الکترونیکی بانک‌ها در 4-5 سال اخیر گسترش یافته اما برای این نوع خدمات کارمزدی تعریف نشده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه باید خدمات کارمزدی بانک‌ها توسعه یابد، گفت: در صورت توسعه خدمات کارمزدی، اتکای درآمدی بانک به بخش خدمات بانکی خواهد بود و دیگر به دنبال کسب سود (برای خود بانک) از محل اعطای تسهیلات نمی‌رود.

ضرورت کاهش مجدد سود در آینده

جمشیدی با تایید ضرورت کاهش دوباره نرخ سود بانکی در آینده گفت: البته فعلا در گام اول باید اولویت را رعایت نرخ سود علی‌الحساب 15 درصد قرار داد و بعد از نمایان شدن اثرات و منافع کاهش سود سپرده، گام بعدی را برای کاهش مجدد نرخ سود بانکی برداشت.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ