کد خبر: ۵۹۳۷۴
۴:۵ - ۱۳۹۶/۶/۲۲

بورس کالا از بخش های اثرگذار در رونق صنعت فولاد است
معاون وزیر صنعت اعلام کرد:

بورس کالا از بخش های اثرگذار در رونق صنعت فولاد است

معاون وزیر صنعت با اشاره به به نقش بورس کالا در شفافیت و رونق معاملات حوزه فولاد،به توسعه این بخش توسط بورس کالا تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،مراسم تودیع عبدالمجید شریفی مدیرعامل سابق شرکت ملی فولاد و معارفه منصور یزدی زاده به عنوان مدیرعامل جدید این شرکت، صبح امروز با حضور معاون وزیر صنعت و رییس سازمان ایمیدرو،رییس انجمن فولاد ،مدیر عامل شرکت بورس کالا و مدیران ارشد مجتمع های فولادی برگزار شد.

مهدی کرباسیان به جایگاه فولاد در دنیا اشاره کرد و گفت: جایگاه فولاد در دنیا و وضعیتی که در این صنعت وجود دارد مترادف با توسعه بوده و میزان مصرف فولاد یکی از گزینه هایی است که برای توسعه یافتگی کشورها محسوب می شود.

وی با بیان اینکه میزان مصرف فولاد در ایران ۲۰۰ کیلوگرم در سال است، گفت: در سایر کشورها این میزان به ازای هر نفر بیشتر از ۳۵۰ کیلوگرم است بنابراین برای دست یافتن به این جایگاه باید به تولید، کیفیت و میزان مصرف این محصول توجه نشان دهیم تا تولید در صنعت نیز افزایش پیدا کند.

این مقم مسئول انحلال شرکت ملی فولاد طی سال های گذشته را یک اتفاق نامیمون و غیر کارشناسی دانست و افزود: این اتفاق پاک کردن صورت مسئله حوزه فولاد بود که از تصمیمات خوب دولت یازدهم عملیاتی شدن پیشنهاد فعالیت مجدد این مجموعه بود.

کرباسیان به اجرای 8 طرح فولادی با محوریت شرکت ملی فولاد اشاره کرد و گفت: یکی از اتفاقات بسیار خوبی که در این حوزه رخ داد بحث تولید، اشتغال و توجه به صادرات حوزه فولاد بود به طوری که در سال گذشته در مجموع بیش از ۶ میلیون تن صادرات فولاد صورت گرفت که این میزان در سال ۹۱ تنها ۲۰۰ هزار تن بود و در مقابل ۱۰ میلیون تن واردات داشتیم که این روند در دولت یازدهم به نحوی تغییر کرد تا صادرات افزایش و واردات کاهش یابد.

وی افزود: علاوه بر این زنجیره فولاد در سال ۲۰۱۵ دچار چالش جدی افت قیمتی شد، اما اکنون قیمت ها رو به رشد است، ضمن اینکه تولید و اشتغال و توجه به صادرات، در حوزه فولاد به خوبی حاصل شده است.

معاون وزیر صنعت، بورس کالا را یکی از بخش های اثرگذار در رونق صنعت فولاد دانست و گفت: باید بپذیریم که باید جایگاه بهتری در دنیا و به ویژه در منطقه در حوزه معدن و صنایع معدنی داشته باشیم که زنجیره فولاد یکی از مهمترین بخش های آن است.

کرباسیان با اشاره به برنامه های وزیر جدید صنعت و اولویت وی در خصوص توسعه معدن و صنایع معدنی تاکید کرد: طبق این برنامه باید هماهنگی بین بخش های مختلف معدن و صنایع معدنی بیشتر شده و اقدامات جزیره ای چه در سیاست گذاری و چه در نظارت و اجرا کمتر شود.

وی با اشاره به تهیه نقشه های یکصدهزارم زمین شناسی ایران جهت جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی و اتمام آنها تا پایان آذر سال جاری عنوان کرد: با همت رییس جمهور و وزیر صنعت اولویت به معدن و صنایع معدنی اختصاص پیدا کرده که باید در حوزه فولاد حسن استفاده از این امکان را داشته باشیم.

رییس سازمان ایمیدرو با بیان اینکه ۴۳ درصد بازار معادن و صنایع معدنی دنیا به صنعت فولاد اختصاص دارد،گفت: در این حوزه مشاهده شد که با یک اتفاق کوچک در برجام، میزان صادرات فولاد ایران به حدود ۶ میلیون تن رسید تا فعالان صنعت فولاد در زمان رکود بازار فولاد بتوانند در کنار تولیدکنندگان چین سهم بازار را افزایش دهند.

کرباسیان با اشاره به کلنگ زنی یک هفته ای هفت طرح فولادی در دولت نهم گفت: وقتی طرحی کلنگ زنی می شود، دیگر نمی توان اجرایش را متوقف کرد، بنابراین ما نیزبه عنوان تعهد، پیگیر این طرح ها بودیم و اکنون هفت طرح فولادی در حال تکمیل شدن است که در میان این طرح ها ، فولاد شادگان و میانه هم اکنون در حال تولید هستند.

وی خطاب به مدیرعامل جدید شرکت ملی فولاد گفت: انتظار ما از شرکت ملی فولاد این است که به عنوان بازوی وزارتخانه، به اجرای این طرح ها نظارت کند؛ ضمن اینکه یک موضوع جدید در دوره دولت دوازدهم، تخصصی عمل کردن است که در این رابطه شرکت باید این وظیفه را به عهده گیرد و ظرف دو سال آینده، هفت طرح فولادی را به تولید برساند.

این مقام مسئول تاکید کرد: از شرکت ملی فولاد ایران انتظار داریم به کمک ایمیدرو ، وزارتخانه و با همکاری انجمن فولاد ایران و سایر متخصصان این حوزه، برنامه های مورد نظر را پیشنهاد داده و گلوگاه ها را برای تعرفه و توازن از شمش تا سایر محصولات فولادی و مشکلات محیط زیستی، ارایه کند.

رییس هیات عامل ایمیدرو بر لزوم برنامه ریزی برای آینده صنعت فولاد در حوزه آب و فناوری اشاره کرد و گفت: یکی از وظایف مدیر عامل و هیات مدیره شرکت ملی فولاد این است که جایگاه فولاد را به ویژه در پژوهش و فناوری ارتقا داده و به جایگاه واقعی آن برساند علاوه بر این ارایه پیشنهادات کارشناسی نیز از دیگر وظایف این مجموعه بوده و ایمیدرو از آن حمایت می کند تا در این صنعت تحرک ایجاد شود. در این راستا لازم است انجمن فولاد ایران و شرکت های فولادی نیز به آن کمک کنند.

افزایش توسعه ارتباط بین بورس کالا و مجموعه های فولادی

منصور یزدی زاده مدیر عامل جدید شرکت ملی فولاد نیز به جایگاه صنعت فولاد در اقتصاد ایران و سهم فولاد در تولید ناخالص ملی اشاره کرد و گفت: سهم این صنعت در تولید ناخالص ملی کمتر از ۲۰ درصد نیست و این میزان به اندازه ای است که نمی توان نسبت به آن بی توجه بود از این رو باید مرزهای صنعت فولاد در ایران درنوردیده شود.

وی به نقش بورس کالا در شفافیت معاملات حوزه فولاد اشاره کرد و گفت: صنعت فولاد کشور ارتباط خوبی با حوزه بورس کالا دارد و باید تلاش کرد برای تحقق اهداف دو طرف، ارتباط بین بورس کالا با مجموعه های فولادی توسعه یابد.

یزدی زاده به اشتغال زایی صنعت فولاد پرداخت و عنوان کرد: صنعت فولاد در حوزه های مختلف کاربرد داشته و با فعالیت های چهار وزارتخانه در ارتباط و درگیر است به گونه ای که از لحاظ تولید ناخالص ملی با وزارت اقتصاد، در تولید مصالح راه و ساختمان با دو وزارتخانه راه و مسکن و شهرسازی و در تولید مواد اولیه مورد نیاز صنایع مختلف با وزارت صنعت در ارتباط است. ضمن اینکه می توان به تناسب کارکرد با وزارتخانه های دیگر نیز این ارتباط را برقرار کرد تا نقش فولاد در اقتصاد و توسعه گسترش یابد.

انتهای پیام

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ