کد خبر: ۵۹۳۸۴
۱۷:۲ - ۱۳۹۶/۶/۲۲

سیف: نوسان ۵درصدی نرخ دلار از ابتدای سال/ سرمایه گذاری دردلاراقتصادی نیست
درحاشیه جلسه هیات دولت:

سیف: نوسان ۵درصدی نرخ دلار از ابتدای سال/ سرمایه گذاری دردلاراقتصادی نیست

رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه دامنه نوسان نرخ دلار از ابتدای سال جاری تاکنون تنها ۵ درصد بوده، گفت: میانگین ماهانه رشد قیمت دلار کمتر از ۰.۵ درصد بوده و به نظر نمی رسد نگرانی خاصی از این بابت ایجاد شود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،ولی اله سیف در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره قیمت دلار در بازار آزاد اظهار داشت: نرخ دلار در پنجم فروردین ماه سال جاری 3820 تومان بود که این رقم دیروز به 3903 تومان رسید.

وی میزان افزایش قیمت دلار در مدت مذکور را 2.18 درصد برآورد کرد و گفت: براین اساس میانگین ماهانه این افزایش کمتر از 0.5 درصد است و به نظر نمی آید نگرانی خاصی ایجاد شود.آنچه مسلم است، اینکه بانک مرکزی و دولت بر کنترل نرخ ارز و جلوگیری از افزایش یا کاهش هیجانی قیمت دقت نظر دارند.

این مقام مسئول سرمایه گذاری در بازار ارز را به صرفه ندانست و گفت: سرمایه گذاری در دلار در شرایطی که نرخ سود سپرده های بانکی سالانه 15 درصد است، اقتصادی نیست و به نظر می رسد سپرده بانکی به مراتب بازدهی بهتری دارد و افزایش قیمت دلار به هیچ وجه نمی تواند با آن مقابله کند.

سیف تاکید کرد: دامنه نوسان دلار نیز در این مدت 6 ماهه بسیار محدود بوده و چیزی حدود 190 تومان که آن هم در دامنه 5 درصدی روی داده بنابراین جای نگرانی نیست و این نشان دهنده وجود ثبات در اقتصاد است.گفته شده که دولت تمایل به افزایش دارد که این ادعا به هیچ وجه درست نیست، دولت تمایل به هر اقدامی دارد که به ثبات اقتصادی منجر شود و بتواند اقتصاد را توام با آرامش هدایت کند و فعالان اقتصادی افق مناسبی از پیش بینی شرایط اقتصادی داشته باشند که خوشبختانه در 6 ماهه نخست سال این رویه همچون چهار سال گذشته پیگیری شده است.

رئیسان متخلف شعب عزل شدند

وی به آغاز اجرای بخشنامه رعایت نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار در نظام بانکی از 11 شهریور ماه اشاره کرد و گفت: بازرسان معاونت نظارت بانک مرکزی هر روز در شعب بانک های مختلف حضور می یابند و بر اجرای آن نظارت می کنند.

رییس کل بانک مرکزی گفت: مجموع اطلاعاتی که به دست ما می رسد، به طور عمومی از اجرای دقیق این بخشنامه حکایت دارد البته تخلفات نادری نیز وجود دارد که در برخی موارد منجر به عزل رییس شعبه شده است.بانک ها نیز مصمم به ایجاد انضباط در نرخ سودها و رعایت آن هستند زیرا این کار از هر نظر هم برای بانک ها و هم اقتصاد کشور منفعت دارد.

سیف عنوان کرد: در آینده نزدیک بانک مرکزی به نرخ سود تسهیلات بانکی ورود می کند و محدودیت هایی را در این زمینه برای بانک ها وضع خواهد کرد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ