کد خبر: ۵۹۷۸۹
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۶/۷/۴

دلایل امتناع شرکت ها از شفافیت مالی از نظر عبده تبریزی، محمدی و پور ابراهیمی

دلایل امتناع شرکت ها از شفافیت مالی از نظر عبده تبریزی، محمدی و پور ابراهیمی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، عضو شورای عالی بورس و رییس سازمان بورس دلایل امتناع بسیاری شرکت ها از تمکین به قانون شفافیت مالی را بررسی کردند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،محمدرضا پورابراهیمی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: شفاف سازی موجب افزایش توانمندی اقتصادی و جلوگیری از فساد می شود اما متاسفانه قوانینی که در این خصوص تصویب شده با وجود گذشت سه سال هنوز چندان عملیاتی نشده است.

وی افزود: تصریح قانونی این است که همه شرکت ها و بنگاه های اقتصادی موظف به افشای صورت مالی در جهت شفاف سازی اقتصادی هستند اما به جز بسیار تعداد کمی از بنگاه های اقتصادی، بسیاری به این قانون گردن نگذاشته و پرونده مالی را افشا نکرده اند.

این نماینده مجلس از سوق دادن همه بنگاه های اقتصادی به شفافیت در 6 ماهه دوم سال جاری خبر داد و گفت: ادامه روند فعلی ما را به رشد اقتصادی 8 درصد نمی رساند بنابراین تلاش داریم با کسانی که از قانون تخلف کرده اند برخورد کنیم.

پورابراهیمی با بیان اینکه از مجموع شرکت هایی که در سامانه کدال ثبت شده فقط 27 شرکت ثبت اطلاعات مالی کرده اند،افزود: 6 هزار شرکت خیریه و یک میلیون و 200 هزار شرکت ثبت شده داریم که هنوز صورت حساب مالی را افشا و ارائه نکرده اند.

وی ادامه داد: وزارت اقتصاد ناظر بر صحت اجرای صحیح قانون شفافیت مالی است، متاسفانه بسیاری از شرکت ها، زیر مجموعه نهادهای دولتی هستند که تاکنون اطلاعات مالی را ارائه نداده اند در حالی که این تکلیف قانونی است.یکی از شرکت های زیرمجموعه وزارت رفاه صدها شرکت ثبت کرده که حتی یک صفحه صورتحساب مالی ندارند.

پورابراهیمی تاکید کرد: قانون در جهت افشای صورتحساب مالی هیچ استثنایی قائل نشده و هر شرکتی که از آن عدول کند عملا خلاف قانون عمل کرده بنابراین تقریبا همه کسانی که مشمول قانون هستند نسبت به افشای اطلاعات مالی اقدام نکرده اند.

قانون شفافیت اقتصادی و مالی به دنبال کنترل و نظارت بر وجوه عمومی

حسین عبده تبریزی عضو شورای عالی بورس نیز گفت: در هر کشوری وجوهی وجود دارد که به آن وجوه عمومی می گویند و عملا قانون شفافیت اقتصادی و مالی به دنبال کنترل و نظارت بر این وجوه است.برخی ها در برابر نظارت ها و شفاف سازی مقاومت می کنند،وقتی نظارتی نباشد طبیعی است که صندوق بازنشستگی با کسری مواجه می شود و فساد به وجود می آید.هرجایی که سهم مالی متعلق به عموم مردم وجود داشته باشد باید تحت نظارت ملی قرار بگیرد.

وی تاکید کرد: در بسیاری از صندوق ها مثل صندوق بازنشستگی میلیاردها تومان وارد و خارج می شود و از آنجا که منافع ملی در این صندوق ها وجود دارد طبیعی است که نظارت و شفاف سازی باید صورت بگیرد.اکثر شرکت ها از جمله خیریه ها از پرداخت مالیات معاف هستند اما این بدان معنا نیست که نباید اطلاعات مالی را افشا کنند.

عبده تبریزی ادامه داد: همه مردم از فساد متنفر هستند،در برخی از کشورها همانند شیلی اطلاعات برخی از بنگاه های مالی روزانه منتشر می شود در حالی که ما صورت حساب مالی صندوق بازنشستگی را هم نداریم و بنگاه های اقتصادی زیادی داریم که عملا نظارتی روی آنها نیست بنابراین سرمایه گذار خارجی نیز رغبتی برای سرمایه گذاری روی آن ندارد.

اقدام قانونی سازمان بورس در سیستم کدال برای افشای صورتهای مالی

شاپور محمدی رئیس سازمان بورس هم گفت: سازمان بورس بنا بر تکلیف قانونی اقداماتی را در سیستم کدال در جهت افشای صورت های مالی انجام داده است.حدود 25 تا 30 شرکت اسناد مالی را افشا کرده، شهرداری ها هنوز جواب مکاتبات را در خصوص شفاف سازی مالی نداده اند، تعداد شرکت هایی که اطلاعات مالی را افشا نکرده اند بسیار بیشتر از آنهایی است که همکاری کرده اند.

وی با بیان اینکه از یک سال گذشته پیگیر افشای اطلاعات مالی بنگاه های اقتصادی بوده اند افزود: 700 شرکت در بورس پذیرفته شده که همه آنها اطلاعات مالی را ارائه کرده اند و طبق قوانین سازمان بورس ملزم هستند اطلاعات مالی را به روز منتشر کنند.

انتهای پیام

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ