کد خبر: ۵۹۷۹۱
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۶/۷/۴

نحوه اقساط جدید وام مسکن و نرخ سود مشخص شد / راه اندازی لیزینگ مسکن
مدیرکل اقتصاد مسکن وزارت راه‌:

نحوه اقساط جدید وام مسکن و نرخ سود مشخص شد / راه اندازی لیزینگ مسکن

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه‌ از افزایش زمان بازپرداخت تسهیلات ۸۰ میلیونی خرید مسکن از ۱۲ سال به ۲۰ سال و کاهش یک تا ۲ درصدی نرخ سود تسهیلات خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ، علی چگنی درباره وضعیت بازار معاملات مسکن گفت: شاخص‌های پیش‌نگر بخش مسکن روند مثبتی را در بازار مسکن نشان می‌دهند و در صورت ادامه این روند و موفقیت بانک‌مرکزی در کنترل نرخ بالای سود سپرده‌های‌ بانکی به عنوان یکی از عواملی که در سال‌های اخیر بر تمامی بخش‌های اقتصادی از جمله بخش مسکن تاثیر منفی داشته، شاهد رونق مطلوب بازار مسکن خواهیم بود.

تعداد پروانه‌های‌ساختمانی صادر شده از اواخر سال گذشته روند صعودی یافته

وی اظهار داشت: تعداد پروانه‌های‌ساختمانی صادر شده از اواخر سال گذشته روند صعودی یافته به طوری که پس از چند سال روند نزولی، در ماه‌های ابتدائی سال جاری تعداد آنها حدود 5 تا 6 درصد در مناطق شهری ایران و شهر تهران افزایش داشته است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه تعداد معاملات نیز در ماه‌های اخیر نسبت به ماه‌های مشابه سال قبل با افزایش مواجه شده‌، گفت: در مرداد سال جاری با ثبت رکورد بالغ بر 18 هزار معامله در بازارمسکن شهر تهران، تعداد معاملات در این ماه حدود 15 درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

چگنی با بیان اینکه ممکن است این روند در شهریورماه ادامه نداشته باشد،گفت: پیش‌بینی می‌شود تعداد معاملات نسبت به شهریور سال گذشته افزایش یابد که در صورت تحقق این پیش‌بینی می‌توان به ایجاد رونق پایدار در بخش مسکن امیدوارتر شد.ارزش‌افزوده بخش ساختمان نیز حسب گزارش مرکز آمار در 3 ماهه اول سال جاری از نرخ رشد 7 درصدی برخوردار بوده که این رویداد نیز بیانگر ایجاد رونق نسبی در بخش مسکن است.

دوره بازپرداخت تسهیلات مسکن را 20 ساله و نرخ سود را تا دو درصد کاهش دهیم

به گفته وی،در دو سال اخیر حدود 240 هزار نفر برای استفاده از تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم، در بانک سپرده‌گذاری کردند و تاکنون 20 هزار نفر نیز از تسهیلات این صندوق استفاده کرده‌اند.به منظور تقویت توان اقتصادی متقاضیان مسکن به خصوص در بافت‌های‌فرسوده شهری در صددیم تا مدت انتظار دریافت تسهیلات از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم را به 4 یا 5 ماه کاهش دهیم، زمان بازپرداخت این تسهیلات را 20 ساله کنیم و همزمان نرخ سود تسهیلات را یک تا دو درصد کاهش دهیم.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی وزارت راه‌ تصریح کرد: این وزارتخانه مصمم است طرح مسکن اجتماعی را با پوشش 100 هزار واحد مسکونی در سال طی سال‌های برنامه ششم اجرائی کند. در سال‌های اخیر تمام منابع حوزه مسکن صرف مسکن مهر شد و با وجود نقدهائی که به مسکن مهر وارد است، عقلائی بود که ابتدا طرح مسکن مهر را به پایان می‌رساندیم تا اتلاف منابع کمتری در این طرح صورت گیرد.

چگنی افزود: هر روز دیرکرد در اتمام مسکن مهر ضمن فشار بر خانوارهای متقاضی مسکن مهر، باعث اتلاف منابع به کار رفته در این طرح می‌شود، لذا خروج منابع از طرح مسکن مهر و همزمان شروع طرحی دیگر به موزارت این طرح به مصلحت نبود.با توجه به اینکه بخشی از واحدهای مسکونی خالی با استفاده از منابع مالی شرکت‌های لیزینگ مسکن قابلیت عرضه به بازار را دارند، در صددیم در راستای خروج بخش مسکن از رکود و آزاد شدن منابع مالی قفل شده در بخشی از  بازار مسکن، لیزینگ را در بخش مسکن تقویت و راه‌اندازی کنیم.

وی ادامه داد: به منظور توسعه پیش فروش و  تامین مالی بخشی از بازار مسکن، تلاش می‌کنیم نواقص قانون پیش‌فروش را در اسرع وقت رفع کنیم.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ