کد خبر: ۶۳۱۷۲
۲۳:۳۰ - ۱۳۹۶/۷/۱۸

سناریو و بهانه احتمالی ترامپ برای پایبندی به برجام

سناریو و بهانه احتمالی ترامپ برای پایبندی به برجام

تحلیلگران آمریکایی درگیری ترامپ با یکی از جمهوری‌خواهان ارشد سنا را مقدمه‌چینی احتمالی وی برای توجیه شکست در خروج از برجام ارزیابی می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از تابناک،بر اساس گفته‌های برخی مقامات دولت آمریکا که خواسته‌اند نام آنها فاش نشود،دونالد ترامپ از کنگره خواهد خواست تا قانون نظارت بر پایبندی ایران به توافق هسته ای را سخت تر کنند، گفتند هدف وی از این استراتژی، نشان دادن جبهه ای متحد از دولت آمریکا و کنگره به کشورهای اروپایی است.

این طرح که به طور ویژه به وسیله گروه امنیت ملی ترامپ تهیه شده، خواستار بازنگری کنگره در توافق هسته‌ای خواهد شد و یک تغییر احتمالی ممکن است این باشد که کنگره به صورت دوره‌ای تأیید کند که ایران دست‌کم به مدت یک سال از ساخت و توسعه سلاح هسته‌ای دور بوده است.اخذ تصمیماتی علیه سپاه پاسداران، حزب‌الله لبنان و مقابله با نفوذ منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران، بخش‌های احتمالی دیگر استراتژی دولت ترامپ علیه ایران خواهد بود.

به این ترتیب، علی‌رغم اظهارات تند رئیس‌جمهور آمریکا علیه برجام، وی حداقل در شرایط فعلی تحت فشار جامعه جهانی و با توجه به هشدارهای مقامات ارشد دولت آمریکا از جمله وزرای خارجه و دفاع، در عمل به وعده همیشگی در از بین بردن و یا تغییر در برجام، ناکام مانده است.

درگیر شدن توئیتری ترامپ با باب کورکر رئیس جمهوری‌خواه کمیته سیاست خارجی سنای آمریکا، در آستانه رای‌گیری‌های مهم سنای آمریکا درخصوص تغییر در نظام مالیاتی، وضعیت بیمه و همچنین احتمال تصمیم‌گیری سنای آمریکا در خصوص انتصاب وزیر خارجه جدید در صورت استعفای احتمالی تیلرسون، سبب شده واشنگتن پست این گمانه را مطرح کند که رئیس‌جمهور آمریکا در حال زمینه‌چینی است تا وی را به عنوان یکی از عوامل موثر در ناکامی‌های احتمالی به هواداران معرفی کند.

کورکر تاکنون دو بار در سال های 2006 و 2012 در انتخابات سنای آمریکا از ایالت تنسی برنده شده ولی اخیرا در روز تولد 65 سالگی اعلام کرده، قصد بازنشستگی را دارد و در انتخابات سال آینده شرکت نخواهد کرد. وی اخیرا هم در سخنانی، ژنرال کلی رئیس کارکنان کاخ سفید، تیلرسون وزیر خارجه و متیس وزیر دفاع را سه نفری دانسته بود که آمریکا را از مصیب دور نگاه داشته‌اند. این سخنان کنایه‌آمیز، از زمینه‌های احتمالی درگیری دو طرف است.

ولی این چگونگی رسیدن کورکر به تصمیم درخصوص بازنشستگی و نقش ترامپ در آن بود که سبب بروز درگیری آنها در توئیتر شده است.

ترامپ صبح یکشنبه به وقت آمریکا در سه توئیت متوالی مدعی شد باب کورکر که نقش زیادی در تحمیل برجام به آمریکا داشته، حمایت از نامزدی برای سنا در سال 2018 را گدایی کرده ولی از اعلام حمایت از کورکر خودداری کرد.

کورکر در پاسخ به توئیت‌های ترامپ، کاخ سفید را به مرکز نگهداری سالمندان تشبیه کرد که در نتیجه غیبت یکی از مسئولان آن، ترامپ مشغول توئیت‌نویسی علیه وی شده است. رئیس کارکنان دفتر کورکر در سنا نیز، روایتی کاملا متفاوت از روایت ترامپ در خصوص بازنشستگی کورکر ارائه کرده و مدعی شده که بعد از تصمیم کورکر به بازنشستگی، ترامپ با وی تماس گرفته تا وی را از این تصمیم منصرف کند.

واشنگتن پست در توضیح تاثیر این درگیری بر آینده برجام در سنای آمریکا اعلام کرد: ترامپ که برجام را بدترین توافق تاریخ آمریکا دانسته، قصد ندارد طی هفته آینده پایبندی ایران به برجام و حیاتی بودن برجام برای امنیت ملی آمریکا را تصدیق کند و در این صورت تصمیم‌گیری در خصوص بازگرداندن تحریم‌های ایران بر عهده سنا خواهد بود.

اگر قرار بود ترامپ به یکی از سناتورهای جمهوری‌خواه برای همراه کردن دموکرات‌ها با اقدامات علیه برجام امیدوار باشد، سناتوری که می‌توانست به وی کمک کند، باب کورکر بود ولی با درگیری پیش امده میان دو طرف، شانس موفقیت برنامه ترامپ علیه برجام کاسته خواهد شد ولی ترامپ می‌تواند کورکر را به عنوان عامل شکست در کنگره معرفی کند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ