کد خبر: ۶۳۲۰۷
۱۲:۸ - ۱۳۹۶/۷/۱۹

اروپا خروج آمریکا از برجام را تلافی می‌کند
مدیر انستیتوی خاورمیانه در لندن:

اروپا خروج آمریکا از برجام را تلافی می‌کند

مدیر انستیتوی خاورمیانه در لندن با هشدار نسبت به تبعات تصمیم ترامپ در خروج از برجام گفت: دولت های اروپایی ممکن است به تلافی این اقدام دست به اعمال محدودیت های تجاری علیه شرکت های آمریکایی بزنند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از یو اس ای تودی، تحلیلگران معتقدند تصمیم دونالد ترامپ برای کنار کشیدن از توافق هسته ای با ایران، ممکن است میلیاردها دلار سرمایه گذاری شرکت های غربی را که در حال حرکت به سمت اقتصاد ایران است از مسیر خارج کند و منجر به اقدامات تلافی جویانه اقتصادی اروپا علیه شرکت های آمریکایی شود.

حسن حکیمیان گفت: این اقدام به معنای در هم شکستن اجماع میان آمریکا و متحدان اروپایی خواهد بود.از زمان امضای توافق هسته ای، کشورهای اروپایی برای تجارت با ایران دیوانه وار صف کشیده اند. اگر آمریکا اقدامی اتخاذ کند که منجر به کند شدن روند ورود سرمایه به ایران شود، دولت های اروپایی به مقابله با متحدان آمریکایی خواهند پرداخت و این ممکن است منجر به اعمال محدودیت های تجاری علیه شرکت های امریکایی شود.

وی افزود: اگر تحریم ها مجددا وضع شود ممکن است شرکت های اروپایی را در برابر وزارت خزانه داری آمریکا قرار دهد.حتی تهدید به وضع تحریم ها جدید ممکن است برای منصرف شدن شرکت های اروپایی و آسیایی از سرمایه گذاری در ایران کافی باشد.

دولت های اروپایی از دولت آمریکا خواسته اند تا به توافق هسته ای پایبند بماند. علی اکبر صالحی، مذاکره کننده ارشد ایرانی و رئیس سازمان انرژی اتمی این کشور نیز دیروز از مواضع منفی مضحک واشنکتن انتقاد و ابراز امیدواری کرد توافق هسته ای از هم نپاشد.

عدم تایید پایبندی ایران بدان معناست ک آمریکا معتقد است ایران از مفاد برجام تبعیت نکرده است. در آن صورت کنگره آمریکا 60 روز فرصت خواهد داشت تا در مورد وضع مجدد تحریم ها علیه ایران تصمیم گیری کند. دولت ترامپ ممکن است از این فرصت 60 روزه برای مذاکره مجدد بر سر توافقی که به نظر مساعد تر می رسد استفاده کند. حتی بر اساس این سناریو، فضای عدم قطعیت شکل گرفته حول توافق هسته ای احتمالا موجب خواهد شد که شرکت های اروپایی، ژاپنی و سایر کشورها در خصوص سرمایه گذاری در ایران تجدیدنظر کنند.

ریچارد نفیو تحلیلگر مرکز سیاست های جهانی انرژی و مقام سابق وزارت امور خارجه آمریکا گفت: عدم تایید پایبندی ایران به برجام به مثابه یک شلیک هشدار تلقی خواهد شد که ممکن است روند سرمایه گذاری در ایران تحت فشار تحریم ها قرار گیرد.ترامپ قصد دارد گازهای زیادی به این سیب بزند.عدم تایید پایبندی ایران به برجام یک سیگنال بسیار منفی به این شرکت ها ارسال خواهد کرد.

وی افزود: در مقابل کشورهای اروپایی ممکن است به دنبال راه هایی برای تلافی این اقدامات در قبال شرکت های آمریکایی باشند حتی سخن گفتن از عدم تایید پایبندی ایران، کار را برای شرکت های آمریکایی فعال در اروپا بسیار سخت خواهد کرد.

ترامپ در ماه ژانویه نیز فرصت دیگری برای از بین بردن برجام خواهد داشت. ماه ژانویه ضرب الاجل بعدی برای تمدید 120 روزه معافیت های ایران از تحریم های آمریکا به موجب برجام است.شرکت های آمریکایی چندان از لغو تحریم های ایران منتفع نشده اند، زیرا تحریم های تجاری آمریکا علیه ایران همچنان به قوت باقی است. اکثر تحریم های لغو شده، تحریم های ثانویه ای بوده اند که دولت آمریکا برای تنبیه شرکت های غیر آمریکایی طرف معامله با ایران به اجرا گذاشته بود.

یکی از استثنائات بزرگ شرکت بوئینگ است که قراردادهایی به ارزش حدود 19 میلیارد دلار برای فروش چندین فروند هواپیما به ایران منعقد کرده اما کشورهای اورپایی بعد از لغو تحریم ها برای منتفع شدن از لغو تحریم ها، هیئت های تجاری بزرگی را روانه ایران ردند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ