کد خبر: ۶۷۳۳۸
۱:۰ - ۱۳۹۶/۸/۲۷

توصیه عسکری مارانی برای تاسیس صندوق ارزی در بورس

توصیه عسکری مارانی برای تاسیس صندوق ارزی در بورس

کارشناس ارشد بازار سرمایه با بیان لزوم اتخاد تدبیر دولتمردان اقتصادی برای تزریق سود سپرده های بانکی به بازارهای مولد، به اهالی بازار سرمایه سرمایه گذاری در صندوق ارزی را توصیه کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،علیرضا عسگری مارانی درخصوص کاهش سود بانکی و تدبیر لازم برای تزریق سود سپرده های بانکی به بازارهای مولد به سنا گفت: تا سال آینده به رغم کاهش نرخ سود سپرده بانکی، بخشی از سپرده گذاران بانکی که سپرده های بلند مدت دارند، با نرخ های قبل از تعدیل، سود دریافت می کنند که معادل 15 هزار میلیارد تومان در ماه است.

وی با تاکید بر اینکه باید دولتمردان اقتصادی برای این نقدینگی، تدبیری اتخاذ کنند، گفت: مسئولان باید در حوزه صنعت سیاست های تشویقی اعمال کنند و برنامه ریزی منطقی داشته باشند. در همین راستا می توان بازار سرمایه و بازار مسکن را به نحوی مدیریت کرد که این سرمایه های عظیم وارد این بازارها شود.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه تصریح کرد: سیاست های مالیاتی نیز باید به نفع این بازارها حرکت کند تا مردم انگیزه سرمایه گذاری سود سپرده های بانکی را در این بازارها پیدا کنند و در غیر این صورت احتمال دارد این سرمایه ها  وارد بازارهای غیرمولد مثل دلار و طلا شود که این مسیر به دولت آسیب خواهد زد و محصول آن تورم است.هدایت صحیح این سرمایه ها به بازار سرمایه نیازمند تغییر نگاه مسئولین ارشد اقتصاد است.

عسگری مارانی درخصوص سیاست های تشویقی با ذکر چند مثال توضیح داد: به عنوان مثال وزیر نفت ضمن دعوت از سرمایه گذاران خارجی، می تواند بخشی از ظرفیت پارس جنوبی را در اختیار پتروشیمی های داخلی قرار دهد تا در آن بخش ها سرمایه گذاری کنند.این رویکرد برای سایر وزرای اقتصادی همچون وزیر جهاد کشاورزی، صنعت و مخابرات قابل اجرا است به عنوان مثال شرکت های آی تی و آی سی تی که صنایع جدید و مورد اقبال بازار سرمایه هستند، بهتر بود مانند بانک ها و بیمه ها به صورت سهامی عام ثبت می شدند و از بدو حیات مجوز سهامی عام دریافت می کردند تا مردم از ابتدا سرمایه ها را وارد این شرکت ها کنند.

نرخ کامودیتی ها در بازارهای جهانی

وی به افزایش نرخ کامودیتی ها در بازارهای جهانی اشاره کرد و افزود: قیمت کامودیتی ها در بازارهای جهانی افزایش یافته اما تحلیلگران باید هر شرکتی را جداگانه بررسی کنند تا تاثیر این افزایش در هر شرکت و سود آن جداگانه بررسی شود.شرکت هایی  که حجم تولید بالایی دارند با افزایش نرخ های جهانی شاهد تعدیل مثبت و رشد سود آوری هستند اما سرمایه گذاران باید با بررسی دقیق شرکت ها و نگاه میان و بلند مدت وارد بازار سرمایه شوند.

انتشار انوع اوراق سپرده کالایی

این کارشناس ارشد بازار سرمایه با اشاره به برنامه ریزی مسئولان سازمان بورس برای انتشار گواهی سپرده کالایی برای انواع کالاهای قابل معامله در بورس کالا گفت: انتشار این اوراق برای تمام دارایی های بورس کالا پیش بینی شده و هر شرکت سرمایه گذاری یا صندوق های سرمایه گذاری یا سهامدار خرد می توانند این دارایی را در سبد سرمایه گذاری داشته باشند.

به گفته مارانی، با شکل گیری و انتشار این اوراق، حجم عظیمی از یک ابزار مالی جدید وارد بازار می شود و کسانی که علاقه ای به بازار سهام یا بانک ندارند می توانند در داد و ستد این اوراق سرمایه گذاری کنند.

تک نرخی شدن ارز

وی درخصوص اهمیت ارز تک نرخی و راه اندازی صندوق ارزی نیز گفت: تک نرخی شدن ارز اتفاق خوبی برای اقتصاد است.ارز مبادله ای باید حذف شود،با تک نرخی شدن ارز تولید و صنعت در راستای اقتصاد مقاومتی به خوبی حرکت خواهد کرد.هر چقدر تنوع صندوق های سرمایه گذاری بیشتر باشد سلیقه های مختلفی را به سمت خود جذب می کند.

مارانی معتقد است با راه اندازی صندوق ارزی سرمایه گذاران می توانند به طور غیر مستقیم وارد خرید و فروش ارز شوند و خود را در برابر افزایش های احتمالی ارز هج کنند. بنابراین شرکت هایی که بدهی ارزی دارند با ورود به این صندوق ها می توانند ریسک افزایش نرخ ارز را مدیریت کنند.به عنوان یک فعال بازار سرمایه به اهالی این بازار توصیه می کنم فقط یک سال سفر خارج از کشور نروند و با طراحی سفرهای داخلی جذاب،هزینه های سفر خارجی را در صندوق ارزی سرمایه گذاری کنند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ