کد خبر: ۶۷۵۳۶
۹:۱۲ - ۱۳۹۶/۹/۲

پاسخ به ۵ سوال مهم درباره مزایای عرضه گندم در بورس
در گفت و گو با دو مقام مسئول عنوان شد:

پاسخ به ۵ سوال مهم درباره مزایای عرضه گندم در بورس

۲ مقام مسئول صنایع ارد با بررسی کیفیت خریداری شده گندم توسط دولت و اقدام برخی مراکز خرید گندم در اختلاط محصول خریداری شده با خاک و ماسه بادی،به ۵ سوال مزایای عرضه گندم در بورس کالا پاسخ دادند

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،2 مقام مسئول صنایع ارد با بررسی کیفیت خریداری شده گندم توسط دولت و اقدام برخی مراکز خرید گندم در اختلاط محصول خریداری شده با خاک و ماسه بادی، به گفت و گویی با بورس امروز پرداخته و به 5 سوال مزایای عرضه گندم در بورس کالا پاسخ دادند.

محسن لزومیان رییس اتحادیه تولید کنندگان نان صنعتی درخصوص کیفیت پایین گندم خریداری شده توسط دولت از کشاورزان و باغداران در قالب سیاست خرید تضمینی و مشکلات کارخانه های آردسازی و نانوایان برای دسترسی به گندم و آرد با کیفیت اظهار داشت: اختلاط خاک و برخی ناخالصی ها با گندم ضمن تحمیل بار مالی سنگین به دولت، به ضرر کارخانه های آردسازی است.

وی افزود: از یک سو، دولت متعهد است به ازای خرید هر تن گندم مبلغی را به کشاورز پرداخت کند، در حالی که درصدی از بار تحویلی حاوی ناخالصی ها و در مواردی ماسه بادی و خاک است. از سوی دیگر، کارخانه های آردسازی در حالی متهد می شوند به ازای هرتن گندم، آرد تحویل مشتری دهند که سوءاستفاده برخی افراد برای اختلاط خاک با گندم تحویلی به انبارهای خرید تضمینی، موجب می شود کارخانه های آردسازی برای حذف این ناخالصی ها هزینه های اضافی را متقبل شده و زیان کنند.

این مقام مسئول به بحث تاخیر در واریز پول کشاورزان به روش سیاست خرید تضمینی و بار مالی هنگفت اجرای این طرح بر دوش دولت نیز اشاره و تاکید کرد: اجرای سیاست قیمت تضمینی در بورس کالا می تواند جایگزینی مناسب برای رفع مشکل نقدینگی کشاورزان و گندمکاران باشد ضمن اینکه با عرضه گندم در بورس کالا می توان فضای رقابتی را ایجاد کرد که نتیجه اصلی آن افزایش کیفیت گندم و تعیین قیمت براساس درجه کیفیت محصول خواهد بود.

لزومیان در پاسخ به اینکه آیا وقت آن نرسیده که برمبنای نظام عرضه و تقاضای واقعی قیمت گندم را به روند جهانی آن نزدیک کنیم؟ گفت: طی جلساتی که اخیراً با ستاد تنظیم بازار برگزار شد، افزایش قیمت ۱۵ درصدی نان تصویب و مقرر شد تا سه ماه آینده طرح مدیریت جامع زنجیره تولید گندم آماده شود که این طرح با همکاری بورس کالا می تواند در افزایش کیفیت گندم و یکسان سازی قیمت ها متناسب با نرخ های جهانی اثربخش باشد.

وی در خصوص وعده عرضه کل گندم تولیدی در بورس کالا به روش قیمت تضمینی از سال آینده و اثرات اجرای طرح جامع گندم با همکاری این بورس جهت افزایش کیفیت محصول و رفع مشکل ناخالصی ها  گفت: به طور قطع تحقق این برنامه ها در ارتقای کیفی محصول اثرگذار است زیرا در حال حاضر تولید نان های صنعتی، رقابتی است و وجود این فضای رقابتی می تواند در افزایش کیفیت محصول گندم نیز نقش آفرین باشد.

رییس اتحادیه تولید کنندگان نان صنعتی افزود: با افزایش کیفیت گندم نیاز به واردات این محصول استراتژیک مرتفع شده و رقابتی کردن فروش این محصول به مشکل اختلاط ناخالصی ها نیز پایان می دهد. ضمن اینکه به کمک زیرساخت های موجود در بورس کالا می توان در سریع ترین زمان ممکن پول کشاورزان را تسویه کرد.

لزومیان با تاکید بر اینکه در فضای رقابتی بورس کالا می توان پرداخت یارانه های دولتی را به شکل هدفمندتری به اجرا درآورد و مانع از ایجاد فساد و رانت های مرتبط با آن شد،گفت: رقابت تولیدکنندگان برای ارایه محصول دارای استانداردهای تعیین شده و با کیفیت بالاتر در بورس، ضمن اینکه هم به نفع تولیدکننده بوده و هم رضایت مصرف کننده را در پی دارد، می تواند برای اندیشیدن تدابیر لازم جهت ساماندهی قیمت های داخلی و متناسب با قیمت های جهانی کمک کننده باشد که این هدف از طریق اجرای طرح جامع زنجیره گندم محقق شدنی است.

کاهش ناخالصی های گندم با اجرای سیاست قیمت تضمینی

حسین یزدجردی رئیس هیات مدیره کانون انجمن‌های صنفی صنایع آرد پیرامون اقدام برخی مراکز خرید گندم در اختلاط محصول خریداری شده با خاک و ماسه بادی گفت: دولت طی دوره ۴ ماهه ابتدایی سال جاری حدود 8 میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم را در قالب سیاست خرید تضمینی از کشاورزان خریداری کرده و در خرید چنین حجمی از محصول، وجود درصدی از اختلاط گندم با ناخالصی ها امری طبیعی است گرچه این امر در تمام مراکز خرید تضمینی گسترده نبوده و عمومیتی در وجود این ناخالصی ها برای کل محصول خریداری شده وجود ندارد و می توان گفت تخلفات احراز شده تنها به برخی مراکز خرید محدود می شود.

وی تاکید کرد: وقتی در بازار نسبت به خرید و سپس توزیع محصول به مصرف کنندگان واقعی انحصار وجود داشته و سیستم خرید تضمینی دولتی حاکم باشد، بروز این اتفاق بیشتر محتمل است. این در حالی است که اگر قرار بود این حجم از گندم در قالب محموله های کوچک و به عنوان مثال توسط ۳۵۰ شرکت آردسازی فعال خریداری شود، مراقبت بیشتری نسبت به کیفیت گندم خریداری شده توسط کارخانه ها صورت می گرفت تا میزان اختلاط ناخالصی ها از حد استاندارد و قابل قبول فراتر نرود.

این مقام مسئول تاکید کرد: اما با توجه به حجم خرید ۸.۵ میلیون تنی گندم توسط دولت و مسائلی که در رابطه با تحویل محصول و پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان جهت جلب رضایت آنها مطرح است، دولت امکان نظارت کافی و دقیق نسبت به محصول خریداری شده را ندارد و این امر امکان بروز برخی سودجویی ها را فراهم می کند.

یزدجردی درباره استانداردها و معیار ناخالصی قابل قبول محصول گندم گفت: گندمی که دولت از طریق مراکز خرید تضمینی از کشاورزان خریداری می کند می تواند تا ۱۷ درصد ناخالصی داشته باشد که شامل 7 درصد ناخالصی غیرمفید مثل ماسه بادی، خاک و شن ریزه است. ۱۰ درصد مابقی آن نیز ناخالصی هایی مانند گندم شکسته و خشک است و افزایش میزان ناخالصی ها از این نسبت تخلف بوده و موجب افت کیفیت گندم می شود.

وی با اشاره به اینکه وجود این میزان از ناخالصی ها در بین محصول طبیعی است، اظهار داشت: معیار خرید گندم در این کارخانه به عنوان یک مصرف کننده مستقیم، شامل ۳ درصد ناخالصی مفید و یک درصد ناخالصی غیرمفید است.

رییس هیات مدیره کارخانه آرد تابان با اشاره به اینکه در دنیا سیاست خرید تضمینی وجود نداشته و مکانیزم بازار آزاد حاکم است، گفت: در مکانیزم بازار آزاد، کلیه کارخانه های آردسازی، سیلوها و مصرف کننده های گندم اقدام به خرید این محصول می کنند و خریدار تنها به دولت و مراکز خرید تضمینی محدود نمی شود. در این فضا، با مراقبت های به عمل آمده از سوی خریداران، محصول با کیفیت مورد نظر آنها خریداری می شود و در این زمینه بورس کالا می تواند با اجرای سیاست قیمت تضمینی فضای رقابتی را در بین کشاورزان ایجاد کرده و به افزایش کیفیت گندم عرضه شده توسط کشاورز منتهی شود.

یزدجردی ضمن تاکید بر اینکه باید به سمت سیستم بازار آزاد حرکت کنیم، گفت: باید محصول گندم براساس نظام عرضه و تقاضای واقعی مورد معامله قرار گیرد تا قیمت مطابق با کیفیت محصول عرضه شده تعیین شود.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ