کد خبر: ۶۸۹۶۹
۰:۰ - ۱۳۹۶/۹/۱۰

کاهش نرخ سود بانکی در دستور کار و مدیریت نرخ ارز
کرباسیان اعلام کرد:

کاهش نرخ سود بانکی در دستور کار و مدیریت نرخ ارز

وزیر اقتصاد با اعلام اینکه کاهش سود تسهیلات در دستور کار شورای پول و اعتبار است، گفت: دولت اصلاً در پی افزایش نرخ ارز نیست و آن را مدیریت می‌کنیم.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،مسعود کرباسیان با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری اظهار داشت: بر اساس تأکید رئیس جمهور، بانکها باید دارایی‌های مازاد اعم از املاک، سرقفلی و شرکت‌ها را واگذار کنند و این تکلیف قانونی است.بانکها نباید نقدینگی را در دارایی‌ها حبس کنند بلکه این نقدینگی باید در اختیار چرخه اقتصاد و تولید و بازار سرمایه قرار گیرد.

وی با اشاره به اقداماتی که پس از دستور رئیس جمهور درباره فروش دارایی‌های مازاد بانکها انجام شد، گفت: بانکها در این باره برنامه‌ریزی و گزارش عملکرد ارائه کردند.در یک سال اخیر بر مبنای آمار ارائه‌شده از سوی بانکها در زمینه فروش اموال و دارایی‌های آنها، تاکنون 15 هزار میلیارد تومان از این طریق منابع حاصل شده که البته به‌نسبت حجمی که وجود دارد رقم مناسبی نیست.

این مقام مسئول با بیان اینکه کمیته‌ای متشکل از حسابرس، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی برای این منظور تشکیل شده، افزود: بانک‌های ملی، تجارت و سپه گزارش را در زمینه فروش اموال مازاد ارائه کردند و بقیه بانکها هم در حال اقدام هستند.کاهش سود تسهیلات در دستور کار شورای پول و اعتبار است، سود تسهیلات بازار بانکی بنا بر اعلام بانک مرکزی به 18.5 درصد کاهش یافت در حالی که این رقم پیش از این به 30 درصد هم رسیده بود.

کرباسیان با اشاره به تقدیم قانون اصلاح نظام بانکی به مجلس در اوایل شهریور سال جاری گفت: همزمان دو طرح در مجلس در دستور کار قرار دارد.

وی درباره افزایش نرخ دلار با اظهار اینکه بانک مرکزی نرخ رشد سالانه ارز را 8.5 درصد اعلام کرده بود، گفت: معمولاً در دو ماه پایانی سال میلادی، جهش قیمتی داریم اما برآورد این است که پس از دی، قیمت ارز شیب نزولی را طی کند و در عمل، مدیریت نرخ ارز در حال انجام است.دولت اصلاً در پی افزایش نرخ ارز نیست و بر ارز مدیریت خواهیم کرد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: در 100 روز اخیر در بورس 11 درصد رشد شاخص داشته و نوسان نداشتیم و این مرهون صندوق تثبیت بازار سرمایه است که تشکیل دادیم و سیستم نظارتی را افزایش دادیم.در بازار سهام، امین مردم هستیم،تصور می‌کردیم با کاهش سود بانکی بازار سهام هم کمی اُفت کند اما این بازار از این موضوع استقبال خوبی کرد.

کرباسیان با تصریح به اینکه بر اساس پیش‌بینی‌ها، 15 درصد سود شرکت‌های بورسی قابلیت افزایش دارد، گفت: از زمانی که اوراق مشارکت و اوراق خزانه را به بازار سهام وارد کردیم این بازار رویکرد مثبتی داشت.از زمانی که در صندوق‌های سرمایه گذاری 70 درصد سپرده گذاری را به 50 درصد رساندیم و آنها در بازار سهام وارد شدند، این بازار بهتر شد.

وی گفت: تصمیم گرفته شد از اول آذر نماد بسته‌ای در بورس نداشته باشیم و کنترل کنیم تا نمادها بسته باقی نماند.از 14 شرکتی که نماد آنها بسته است، 8 شرکت بورسی و 6 شرکت فرابورسی است.از این تعداد نماد 6 شرکت در حال بازگشایی است و بقیه که عمدتاً بانکها هستند باید مجمع آنها را برگزار کنیم.

این مقام مسئول تأکید کرد: بانکها باید صورت‌های مالی و حسابرسی را ارائه کنند تا بتوانیم مجامع آنها را برگزار کنیم.تلاش می‌کنیم در مدت 3 ماه آینده مشکل در بانکهای دولتی را رفع کنیم و از طریق بورس و بانک مرکزی فشار بیاوریم تا مشکل در زمینه بانک های خصوصی هم رفع شود.

کرباسیان درباره شرکت کنتورسازی گفت: حدود 590 شرکت در بورس داریم، متأسفانه کنتورسازی مشکلی را ایجاد کرد که ما برای فراهم کردن امنیت سرمایه گذار و بازار، وارد موضوع شدیم.دادسرا و بازپرس بیشترین همکاری را با ما انجام دادند.برای کسانی که می‌خواهند سهام در شرکت کنتورسازی را بفروشند با برخی بانکها هماهنگ کردیم تا 2 هزار سهم را از آنان با قیمت مناسب بخرند.

وی افزود: بر اساس گزارش 8ماهه سال جاری، میزان عدم تحقق درآمدهای مالیاتی 15 درصد است که در مقایسه با سال گذشته بهبود یافته است.سال 96 معافیت‌های مالیاتی بیشتر شده و طبقات معافیت‌های مالیاتی افزایش یافت.65 ردیف معافیت مالیاتی یعنی 34 هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی داریم این در حالی است که سهم درآمد از مالیات 36 درصد و موفق است.

وزیر اقتصاد گفت: توافقنامه‌ای با بانک مرکزی امضا شد و بانک مرکزی بانکها را موظف به ارائه اطلاعات کرده است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با تأکید به اینکه باید صندوق‌های فروش را ساماندهی کرد، گفت: خوشبختانه در تعاملی که با مجلس وجود دارد لایحه‌ای درباره ساماندهی صندوق‌های فروش آماده شده تا در صحن علنی مجلس مطرح شود.این قدم نخست برای اصلاح مالیات بر ارزش افزوده است.

کرباسیان با ابراز اینکه قانون قبلی مالیات بر ارزش افزوده، آزمایشی بود، اضافه کرد: در این مدت تجربیات، زیاد و مشکلات شناسایی شد.وظیفه اصلی ما در این صد روز اجرای شعار محوری سال یعنی تولید و اشتغال بود و همه تلاش ما در این راستاست.

وی با اعلام اینکه از اول سال تا کنون 33 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی تخصیص دادیم، گفت: 25 هزار میلیارد تومان آن در این صد روز بود که در مقایسه با سال گذشته 60 درصد رشد داشت.بر اساس قانون موظف هستیم سال جاری 34 هزار و 500 میلیارد تومان تخصیص بدهیم که تا کنون حدود 24 هزار میلیارد تومان را انجام دادیم که عمده آن صرف بودجه عمرانی شد و با توجه به این موضوع، اشتغال و تولید افزایش یافت.

این مقام مسئول با بیان اینکه بیش از 32 هزار میلیارد تومان از بدهی‌ها را پرداخت کردیم، گفت: بدهی‌های دولت نسبت به سال قبل 5 درصد کاهش داشته است.این بدهی‌ها را از طریق روش‌هایی مانند تهاتر، اوراق خزانه و نقدی پرداخت کردیم،نارضایتی چندانی از طرف پیمانکاران عمده نداریم چون بدهی‌ها نسبت به آنها کاهش یافته است.

کرباسیان گفت: در قانون برنامه ششم توسعه برای سرمایه گذاری سالانه، برای اینکه بتوانیم به رشد 8 درصد برسیم 25.3 درصد تأمین مالی و سرمایه گذاری از منابع خارجی، حدود 24.7 درصد و تسهیلات بانکی و تملک دارایی‌ها و بازار سرمایه 12.4 درصد بود. 5.4 میلیارد دلار در این صد روز، قرارداد سرمایه گذاری خارجی بسته شده است که با حدود 23 میلیارد دلار به حدود 28 میلیارد دلار منابع خارجی می‌رسد که وارد اقتصاد می‌شود.

وی اظهار داشت: در برخی جاها خصوصی‌سازی به‌معنی رد دیون دولت تلقی شده بود در حالی که واحدها به بخش‌هایی واگذار می‌شد که خصوصی واقعی نبودند.در دولت یازدهم جلوی این کار گرفته شد،در 2 سال اخیر هم هیچ واحدی به غیرخصوصی واگذار نشد و سعی کردیم واحدها را به اهل آن واگذار کنیم و با این واگذاری‌ها بهره‌وری و سود بیشتری داشتند و نیروی کار بیشتری را هم جذب کردند.باید اصل 44 قانون اساسی را به‌درستی اجرا کنیم.

کرباسیان با بیان اینکه رئیس جمهور اولویت‌های اختصاصی و عمومی را به ما ابلاغ کرد، افزود: اقتصاد مقاومتی تکلیف همه ما را روشن کرده و 33 بسته ابلاغ شده و برنامه محوری در 30 طرح راهبردی تعریف کردیم که به اطلاع عموم خواهیم رساند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ