کد خبر: ۶۹۰۵۲
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۶/۹/۱۹

ایران و عراق قرارداد سواپ نفت امضا کردند

ایران و عراق قرارداد سواپ نفت امضا کردند

وزیر نفت عراق گفت: ایران توافق کرده روزانه ۶۰ هزار بشکه از نفت تولید شده از میدان نفتی کرکوک در شمال این کشور را با نفت ایران سواپ کند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از رویترز،جبار علی لعیبی گفت: ایران توافق کرده روزانه 60 هزار بشکه از نفت تولید شده از میدان نفتی کرکوک در شمال این کشور را با نفت ایران سواپ کند.بر اساس این توافقنامه که به امضای دو کشور رسیده، ایران موظف شده،نفتی با همان خصوصیات و همان مقدار که از کرکوک دریافت کرده، در بنادر جنوبی عراق در خلیج فارس تحویل دهد.

وی افزود: بین 30 تا 60 هزار بشکه در روز نفت خام کرکوک از طریق کامیون های نفتکش به منطقه مرزی کرمانشاه که ایران در آنجا پالایشگاه دارد تحویل داده خواهد شد.دو کشور در حال برنامه ریزی برای احداث خط لوله ای برای ارسال نفت از کرکوک هستند تا نفت خام از طریق کامیون حمل نشود.

این موافقتنامه به عراق اجازه می دهد که فروش نفت کرکوک که از زمان بازپس گیری میادین این منطقه از کردها در ماه اکتبر متوقف شده بود را از سر بگیرد. خط لوله ای که احداث خواهد شد، ممکن است جایگزین خط لوله صادراتی موجود از کرکوک به دریای مدیترانه از طریق ترکیه شود.

انتهای پیام

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ