کد خبر: ۷۳۱۱۳
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰

نکاتی مهم از چند و چون الزام شرکت های بورسی + نمونه گزارش تفسیری مدیریت
معاون بورس تهران اعلام کرد:

نکاتی مهم از چند و چون الزام شرکت های بورسی + نمونه گزارش تفسیری مدیریت

معاون بورس تهران با اعلام نکاتی مهم در مورد چند و چون الزام شرکت های بورسی به ارایه گزارش تفسیری مدیریت، نمونه ایی از این گزارش را ارایه کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،روح الله حسینی مقدم درباره الزام شرکت های بورسی به ارایه گزارش تفسیری مدیریت، اظهار داشت: یکی از تغییرات با اهمیت در دستورالعمل افشا پس از اصلاحات اخیر، جایگزین شدن گزارش تفسیری مدیریت به جای گزارش پیش ­بینی عملکرد سالانه است. این نوع گزارش تحلیل مدیریت از صورت‌های مالی و دیگر داده‌های آماری ناشر است که به فهم و درک بیشتر سهامداران از وضعیت مالی فعلی و آینده، تغییرات در وضعیت مالی و نتایج عملیات شرکت کمک خواهد کرد.

وی ادامه داد: گزارش تفسیری شامل جملات آینده‌نگری است که با رویدادهای آتی یا عملکرد مالی آتی شرکت در ارتباط بوده و کلماتی نظیر پیش‌بینی، باور، برآورد، انتظار، تمایل، خواسته، احتمالاً و اصطلاحات مشابه ، بیانگر جملات آینده‌نگر و نشان‌دهنده انتظارات، باورها یا پیش‌بینی‌های جاری از رویدادها و عملکرد مالی آتی است. این جملات در معرض ریسک‌ها، عدم قطعیت‌ها و مفروضات غیر قطعی قرار دارند. بنابراین نتایج واقعی ممکن است متفاوت از نتایج مورد انتظار باشند.

این مقام مسئول افزود: ناشران پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران مکلفند گزارش تفسیری مدیریت را همراه با صورت‌های مالی میان دوره ای 3، 6 و 9 ماه و صورت­ های مالی سالانه، تهیه و افشا کنند. همچنین شرکت ها باید اظهارنظر حسابرس نسبت به گزارش تفسیری مدیریت که همراه صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای 6 ماهه و سالانه تهیه می‌شود را نیز ارائه کنند. ضوابط تهیه و راهنمای به کارگیری گزارش تفسیری مدیریت طی ابلاغیه‌ای به اطلاع ناشران، حسابرسان و سایر استفاده کنندگان می رسید.

حسینی مقدم ادامه داد:طبق راهنمای بکارگیری ضوابط تهیه گزارش تفسیری مدیریت (ابلاغیه مورخ 05/10/139  مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار)، گزارش مذکور باید در 5 سرفصل شامل ماهیت کسب و کار، اهداف مدیریت و راهبردهای مدیریت برای دستیابی به آن اهداف، مهمترین منابع، ریسک‌ها و روابط، نتایج عملیات و چشم‌اندازها و مهمترین معیارها و شاخص‌های عملکرد برای ارزیابی عملکرد در مقایسه با اهداف اعلام‌ شده تهیه و منتشر شود.

به گفته وی ، جهت راهنمایی برای تهیه گزارش تفسیری مدیریت و مصادیق افشای اطلاعات، نمونه از گزارش تفسیری مدیریت برای یک شرکت سیمانی اینجا ارائه شده است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ