کد خبر: ۷۳۱۲۶
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰

اخطار دادستانی به وزارت ارتباطات درباره رفع فیلتر اینستاگرام
معاون قضایی دادستان کل خبر داد:

اخطار دادستانی به وزارت ارتباطات درباره رفع فیلتر اینستاگرام

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اعلام کرد: از سوی دادستانی کل به مسئولین وزارت ارتباطات اخطار داده شده،رفع فیلتر اینستاگرام بر خلاف موازین قانونی و قضایی انجام شده و مسئولین امر باید پاسخگو باشند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، عبدالصمد خرم‌آبادی در کانال پیام‌رسان سروش با اشاره به سوال یکی از اعضا مبنی براینکه چرا با وجودی که اینستاگرام دارای میلیون ها محتوای مجرمانه علیه امنیت و مقدسات اسلامی و غیر اخلاقی است دستور رفع فیلتر آن صادر شده؟ آیا مراجع قضایی نمی خواهند از این اقدامات غیر قانونی جلوگیری کنند؟ اعلام کرد: بله کاملا درست است.

شبکه اجتماعی اینستاگرام در ظاهر امر یک شبکه اطلاع رسانی است اما در واقع  یک شبکه جاسوسی غیر قابل کنترل است که میلیونها محتوای مجرمانه علیه امنیت داخلی و خارجی و محتوای غیر اخلاقی و علیه مقدسات اسلامی را منتشر می کند.

اطلاعات میلیونها شهروند ایرانی در سرورهای اینستاگرام در آمریکا ذخیره،نگهداری و تحلیل شده و مورد سوء استفاده سرویس های جاسوسی قرار می گیرد.فرمان  هدایت و مدیریت اینستاگرام در دست سرویس های جاسوسی شیطان بزرگ است به همین جهت اینستاگرام هیچگونه همکاری در ارتباط با جلوگیری از ارتکاب جرم و شناسایی مجرمین با ایران ندارد.

هزاران پرونده کلاهبرداری، جعل عنوان،نقض حریم خصوصی و غیره در ارتباط با شکایات مردم از کاربران صفحات اینستاگرام در دستگاه قضایی تشکیل شده اما به لحاظ اینکه سرورهای این شبکه در خارج است و هیچگونه همکاری با مراجع قانونی ایران ندارند این پرونده ها بدون نتیجه باقی مانده و مردم به حق وحقوق نرسیده اند.

تنها در بخشی از اینستاگرام که مورد بازدید کاربران ایرانی قرار گرفته بیش از 250 میلیون محتوای خلاف عفت و اخلاق عمومی توسط روبات های هوشمند وزارت ارتباطات و حدود 500 هزار محتوای ضد امنیتی و علیه مقدسات و سایر محتواهای مجرمانه توسط گروه های رصد مردمی و نهادهای امنیتی انتظامی و قضایی شناسایی شده است .

برهمین اساس دستور مسدود سازی محتوای مجرمانه اینستاگرام از مدتها قبل از اغتشاشات و فتنه اخیر , توسط مراجع مختلف قضایی صادر و در اجرای دستور دادستان کل به وزارت ارتباطات ابلاغ شده ولی این دستور بنا به دلایلی که وزارت ارتباطات باید پاسخگوی آن باشد قبل از فتنه 96 اجرا نشد.

اخیرا به خاطر نقش آشکار اینستاگرام در ایجاد آشوب ها و اغتشاشات و عملیات تروریستی درشهرهای مختلف،دستور فیلتر آن از ناحیه شورای امنیت صادر و اجرا شد. اما متاسفانه وزارت ارتباطات بدون توجه به مسایل امنیتی و حجم عظیم محتوای مجرمانه موجود در اینستاگرام و دستورات قضایی صادره این پایگاه اینترنتی را رفع فیلتر کرده است.

با رفع فیلتر اینستاگرام جوانان و نوجوانان ایرانی مجدا با بهمنی از محتواهای مجرمانه در فضای مجازی مواجه شده اند. بدین لحاظ از سوی دادستانی کل به مسئولین وزارت ارتباطات اخطار داده شده که رفع  فیلتر اینستاگرام بر خلاف موازین قانونی و قضایی انجام شده و مسئولین امر باید پاسخگو باشند.

شبکه های اجتماعی بومی مشابه اینستاگرام نظیر سلام، ویسگون و لنزور در زمان فیلتر اینستاگرام مورد توجه کاربران ایرانی قرار گرفته و خودی نشان داده بودند. اما رفع فیلتر اینستاگرام امید را نا امید کرد.حمایت بی قید و شرط دولت از فعالیت بی ضابطه پیام رسان های خارجی و اختصاص بخش عمده ای از پهنای باند به آنها علت اصلی تضعیف شبکه های اجتماعی و پیام رسان های بومی است.

حمایت از فعالیت بی ضابطه و غیر قانونی پیام رسان های خارجی علاوه بر اینکه موجب ترویج جرم وجنایت و قانون گریزی و تضعیف حاکمیت ملی در فضای مجازی شده موجبات جاسوسی دشمنان و وابستگی اقتصادی اجتماعی، فرهنگی و سیاسی را برای دشمنان فراهم کرده و مانع ایجاد شبکه ملی اطلاعات شده است .لازمه تحقق شبکه ملی اطلاعات دل کندن از شبکه های اجتماعی غیر قابل کنترل بیگانه و رونق گرفتن شبکه های اجتماعی بومی است.

اگر تصمیات مسئولین بجای کمک به رونق شبکه های اجتماعی بومی منجر به فراگیری دائم شبکه های اجتماعی خارجی شود، استقلال اقتصادی و سیاسی و فرهنگی در فضای مجازی هرگز تحقق نخواهد یافت.هیچ یک از مسئولین، مخالف گردش آزاد اطلاعات نیستند اما قانونگرایی اقتضاء دارد با گردش آزاد مجرمین،تروریست‌ها،جاسوسان و مهاجمان فرهنگی در فضای مجازی مخالفت شود.

بستن شبکه های اجتماعی غیر قابل کنترل خارجی نه تنها به کمیت و کیفیت گردش آزاد اطلاعات لطمه نمی زند بلکه موجب رونق گردش آزاد اطلاعات و توقف گردش آزاد جرم و جنایت در فضای مجازی خواهد شد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ