کد خبر: ۷۳۱۵۹
۲۰:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۲

ایران بورس جهانی زعفران راه اندازی می کند/ تولید ۸۵ درصد محصول در ایران
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی:

ایران بورس جهانی زعفران راه اندازی می کند/ تولید ۸۵ درصد محصول در ایران

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی با اعلام تولید ۸۵ درصد زعفران در ایران و سهم اندک در بازارهای جهانی از راه اندازی بورس جهانی زعفران در آینده ایی نزدیک خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از ایرنا، علی اوسط هاشمی در جریان سفر به تربت حیدریه و بازدید از مراکز خرید توافقی زعفران با اشاره به اینکه هیچکس با خرید زعفران توسط تعاونی روستایی مخالف نیست، افزود: البته این بدان معنا نیست که بلافاصله زعفران را در بازارهای داخلی یا خارجی عرضه کنیم، زیرا رویکرد جدید وزارت جهاد کشاورزی کنترل و تثبیت قیمت زعفران به شکلی است که به هیچ یک از عوامل تولید و عرضه این محصول فشار وارد نشود.

وی با بیان اینکه ۸۵ درصد زعفران جهان در ایران تولید می شود، گفت: واقعیت تلخ آن است که کنترل درستی بر روی مبادی توزیع و صادرات صورت نگرفته و نتیجه آشفته بازاری است که نتیجه فرآیند آن بر تولید کنندگان یعنی کشاورزان، فشار مضاعف وارد کرده است.اگر حتی اندکی احساس کنیم با عرضه زعفران کنترل و تثبیت قیمت از دست ما خارج می شود، بلافاصله جلوی صادرات زعفران را می گیریم زیرا باید همگان بدانند و این موضوع را درک کنند که تولید کننده ایرانی باید بر بازار جهانی زعفران قیمت بگذارد و نه دلالان و واسطه ها.

این مقام مسئول با بیان اینکه بر این اساس سیاست جدید وزارت جهاد کشاورزی ایجاد تحول در دو حوزه داخلی و خارجی متمرکز شده، افزود:در حوزه خارجی مذاکراتی با سفیر کشور اسپانیا در دستور کار قرار داده ایم تا از این پس با ادبیات جدیدی زعفران را به این کشور صادر کنیم و آن پذیرش ایران از سوی اسپانیا به عنوان یک 'شریک تجاری' است، زیرا تمایل داریم ما نیز در عرصه تصمیم سازی ها و تصمیم گیری های بازار جهانی زعفران سهیم باشیم.

هاشمی افزود: در حوزه داخلی نیز ضمن آنکه از اتحادیه هایی حمایت می کنیم که به نفع اعضای خود فعالیت کنند، بر توسعه تشکل های تولیدی، تحقق سرمایه گذاری های مشترک و توصیه به کشاورزان مبنی بر تغییر الگوی کشت از سنتی به مدرن و توسعه اراضی یکپارچه تاکید داریم.

وی ضمن رد تاثیر بسته بندی در نحوه فروش زعفران، گفت: زعفران یک کالای مصرفی صرف نیست که فروش آن وابسته به نوع بسته بندی باشد، بلکه یک محصول پایه و مادر است که از قبل آن می توان در تولید صنایع غذایی، صنایع دارایی و بهداشتی آرایشی استفاده کرد. بنا داریم در آینده نزدیک نسبت به راه اندازی بورس جهانی زعفران اقدام کنیم و تحقق این مهم حتی با دپوی محصول، جهان را تشنه زعفران کرده و آنها را ملزم به تعیین قیمت جهانی توسط ایران خواهیم کرد.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با بیان اینکه راه اندازی بورس های محلی و منطقه ای و ملی برای این محصول کارساز نیست، گفت: باید از خام فروشی آن ممانعت شود، لذا با توجه به اینکه قالب تولید محصول در داخل ایران است باید منافع در یک سبد چیده شود تا در آن به نام ایران در بازارهای جهانی به دنبال حق خود باشیم.

هاشمی از اجرای طرح خرید توافقی زعفران برای حمایت از کشاورزان و زعفران کاران به عنوان یک تجربه مثبت یاد کرد و افزود: اگر زیر بار بدترین فشارهای مالی هم قرار بگیریم، نخواهیم گذاشت این حرکت نو دچار آسیب شود.

وی به گردش مالی این محصول در بازارهای جهانی اشاره و اظهار کرد: با توجه به گردش مالی و ارزش افزوده ۸ میلیارد دلاری این محصول در بازارهای جهانی، عملا ایران به عنوان تولید کننده سهم چندانی ندارد و اگر بتوانیم حداقل ۳ میلیارد دلار آن را به چرخه اقتصاد برگردانیم در سال ۱۲ هزار میلیارد تومان از خروج ارز جلوگیری شده و چنانچه این اعتبار در بخش تولید و اشتغال همین استان هزینه شود، تحول در این حوزه را همگان شاهد خواهند بود.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ