کد خبر: ۷۳۱۶۸
۸:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳

پیش بینی درصد افزایش دلار رسمی در سال آینده
مرکز پژوهش های مجلس برآورد کرد:

پیش بینی درصد افزایش دلار رسمی در سال آینده

مرکز پژوهش های مجلس با تکیه بر وضعیت فروش نفت و تراز بارزگانی خارجی ، میزان افزایش دلار رسمی در سال آینده را پیش بینی کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بنابر گزارش مرکز پژوهش های مجلس، در لایحه بودجه سال97، نرخ ارز محاسباتی بودجه به طور ضمنی 35000 ریال در نظر گرفته شده با این حال در جدول 5 لایحه بودجه، مبلغ 100 هزار میلیارد ریال به عنوان مابه‌التفاوت نرخ فروش ارز حاصل از فروش نفت خام و میعانات گازی در نظر گرفته شده که در صورت لحاظ این میزان، نرخ ارز محاسباتی بودجه 38500 ریال خواهد بود.

با توجه به نرخ ارز بازاری فعلی به نظر نمی‌رسد دولت مشکلی در فروش ارز ناشی از نفت با قیمت لحاظ شده در بودجه داشته باشد و بنابراین احتمال جهش ارزی در سال 97 از این کانال بعید به نظر می‌رسد. به خصوص آنکه در بودجه سال آینده برداشت از صندوق توسعه ملی پیش‌بینی شده که عرضه ارز را به همین میزان افزایش می‌دهد.

در بازرگانی خارجی نیز تراز مثبت تجاری در سال آینده مورد انتظار است که آن هم می‌تواند به معنای عدم انتظار جهش ارزی تلقی شود. به طور کلی برای سال 97 رشد حدود 8 درصدی نرخ ارز اسمی انتظار می‌رود که به معنای قرار گرفتن نرخ ارز در کانال 4300 - 4450 در سه ماهه پایانی این سال است.

با این حال، تحول و شوک‌های غیراقتصادی نظیر وضع تحریم‌های اقتصادی جدید و... به طور بالقوه می‌توانند عواملی باشند که در ایران همواره ریسک بی‌ثباتی بازار ارز را ایجاد می‌کنند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ