کد خبر: ۷۳۱۸۰
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳

صاحب تلگرام، سرمایه گذار نفت و گاز رژیم صهیونیستی است/ معرفی 5 پیام رسان
وزیر ارتباطات دولت احمدی نژاد:

صاحب تلگرام، سرمایه گذار نفت و گاز رژیم صهیونیستی است/ معرفی 5 پیام رسان

عضو شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه صاحب تلگرام یک سرمایه گذار در نفت و گاز رژیم صهیونیستی است،گفت: ۵ نرم‌افزار پیام رسان داخلی از جمله سروش، ویسپی، گپ، آی گپ و بیسفون جایگزین تلگرام می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، رضا تقی پور با اشاره به رویدادهای اخیر در حوزه فضای مجازی و سوءاستفاده برخی از تلگرام در برنامه دستخط گفت: دو دهه است که در فضای مجازی فعالیت می‌کنم، این اتفاقات که الان شاهد آن هستیم را به نام اغتشاشات اینترنتی می‌شناسیم. این مسئله پدیده جدیدی نیست. حساب مردمی که مشکلاتی دارند جدا است. این مشکلات کم و بیش همیشه وجود داشته اما از نظر فنی این سامانه یکپارچه است و به دلیل اینکه از رمز استفاده می‌کند، بستن کانال از نظر فنی ممکن نیست.

وی افزود: اگر روزی می‌خواستیم به این نرم افزار اجازه دهیم تا وارد خاک ایران شود، پروتکلی را امضا می‌کردیم و این اتفاقات نمی‌افتاد. یکی از کم کاری‌های مسئولان ما این است که باعث شدند تا تلگرام بدون قید و بند از روز اول وارد شود، کاری که بسیاری از کشورها اجازه انجام آن را نمی‌دهند.تا به امروز هیچ پروتکلی برای فعالیت تلگرام امضا نشده و ما نمی‌توانیم تلگرام را از داخل ببندیم.

این مقام سابق دولتی با اشاره به ماهیت تلگرام اظهار داشت: تلگرام برای یک فرد روسی نیست. متاسفانه اطلاعات منتشر شده غلط است. صاحب تلگرام لشوویلی یک سرمایه گذار در نفت و گاز رژیم صهیونیستی است و پاول دوروف مدیر عامل تلگرام که ما شناسنامه‌ وی را هم ندیده‌ایم، یک روس تبار بوده اما آن چیز که مهم است و باعث تاسف برای مسئولان فضای مجازی است این است که در این 5 سال اجازه دادند تا فضای مجازی توسط دو نرم افزار تلگرام و اینستاگرام اشغال شود، این اشتباه یک اشتباه استراتژیک بزرگ بوده است.

تقی پور ادامه داد: امیدوارم همین مسئولان که زبان آنها به عذرخواهی باز شده یک بار هم از مردم عذرخواهی کنند که اشتباه کردیم شبکه ملی اطلاعات که وظیفه قانونی آن‌ها بوده و در سال ۸۹ تصویب شد و به صورت مرتب مورد مطالبه مردم قرار گرفته بود را ایجاد نکردیم تا امروز مسئول ارشد ما به عنوان وزیر مجبور نشود از یک آدم بیگانه و نامسلمان سه نقطه خواهش کند تا فلان کانال را ببندید و وی بگوید منتظر باشید تا بررسی شود.

وی درباره سکونت دروف در امارت متحده عربی گفت: علت سکونت وی در امارات و ارتباط این آدم با رویدادهای اخیر چیست؟ این آدم ۱۰ روز است که به امارات آمده است. این سازمان‌ها و افراد در برخی موارد برای اینکه یک سری اطلاعات را از برخی جوامع به دست بیاورند حاضر هستند میلیاردها دلار هزینه کنند. وقتی ما مجانی این اطلاعات را در اختیار آنها قرار می‌دهیم خیلی برای آنها عالی است.

عضو شورای عالی فضای مجازی افزود: من یک سوال از مسئولان درباره تعریف استقلال فضای مجازی دارم که آن را چگونه تعریف می‌کنند؟ در حال حاضر شبکه ملی اطلاعات زیر 10 درصد پیشرفت کاری داشته است. جنابان برای مناظره دعوت شوند و به صورت ریز بگویند شبکه ملی اطلاعات چیست و کجای این کار انجام شده هستند و کجا ماندند.آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی ۱۷ الی ۱۸ روز گذشته برگزار شده، در این جلسه گزارش خوبی درباره اقتصاد دیجیتالی و کمک این فضا برای اشتغال ارائه شد اما تصمیم گرفته نشد.

تقی پور درباره نرم افزارهای جایگزین تلگرام گفت: اولین اقدام ایجاد گروهی توسط شورای عالی فضای مجازی بود و اولین شاخص این بود که استقبال مردم از چه چیزی است؟ شاخص خوبی است که مردم تشخیص دهند کدام نرم افزار قوی است و کدام نیازها را تامین و امکانات خوبی را دارد بر همین اساس طبیعی است که همان نرم افزار باید حمایت شود. در حال حاضر ۵ نرم‌افزار به عنوان جایگزین تلگرام قرار است مقایسه شوند و این مسابقه بین آنها برگزار شود البته مسابقه حذفی نیست یعنی هر ۵ نرم افزار می‌توانند در صحنه فضای مجازی حضور داشته باشند. از جمله این نرم افزارهای جایگزین باید به پیام‌رسان سروش، ویسپی، گپ، آی گپ و بیسفون اشاره کرد.

وی درباره تعداد کسب و کارها و افرادی که در بستر تلگرام به فعالیت اقتصادی مشغول هستند، گفت:  این صحبت که 1.5 میلیون نفر در تلگرام فعالیت اقتصادی دارند بسیار کلی است. بر اساس آمار موجود، ۴۰ هزار  کسب و کار مستقیم اینترنتی در ایران وجود دارد که البته این عدد پایین نیست و همه آن‌ها برای ما عزیز هستند اما اگر شبکه ملی اطلاعات اجرایی شده بود دیگر مشکلاتی وجود نداشت. هم اکنون حدود سه سال است که ما به مردم می‌گوییم و آنها نیز از ما انتظار دارند نمونه بومی این پیام رسان که حریم شخصی را حفظ کند ایجاد شود.

تقی پور ادامه داد: زمانی که دیتای نرم افزار تلگرام در دست دوروف است، مسئولان باید در برابر حفظ حریم شخصی مردم و دفاع از آن پاسخگو باشند. براساس آماری که در اختیار ما است، در چند روز اخیر استقبال از نرم افزارهای پیام رسان داخلی به شدت افزایش پیدا کرده برای اینکه مردم نیازی دارند و این نیاز نیز شرعی و درست است اما ما کوتاهی کردیم و از پیام رسان‌های داخلی حمایت نکردیم که شکل گرفته و گسترش پیدا کنند، در حال حاضر نیز دیر شده اما باید جبران کنیم.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ