کد خبر: ۷۴۱۵۱
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳

٤ انجمن علمی خواستار پیگیری مرگ استاد دانشگاه در زندان شدند
در نامه‌ای به رئیس‌جمهور:

٤ انجمن علمی خواستار پیگیری مرگ استاد دانشگاه در زندان شدند

٤ انجمن علمی در نامه ای به رییس جمهور خواستار پیگیری مرگ استاد دانشگاه و جامعه شناس در زندان شدند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از روزنامه شرق، هنوز گزارش‌های متفاوت از بازدید نمایندگان مجلس از اوین و ماجرای خودکشی سینا قنبری و جوان دیگری در زندان اراک جمع‌و‌جور نشده که خبر می‌رسد کاووس سیدامامی از فعالان محیط زیست و استاد جامعه‌شناسی در زندان خودکشی کرده است.

نمایندگان مجلس یا شوکه‌‌اند یا هنوز خبر را نشنیده‌اند. مسئولان دولتی توییت‌های کنایه‌دار می‌زنند و فضای مجازی گنگ و پرابهام است. سیدامامی پیش از انقلاب به آمریکا رفت. سال ٥٨ استاد جامعه‌شناسی دانشگاه جندی‌شاپور اهواز بود. در دوران جنگ، داوطلبانه به آبادان رفت و جنگید و ترکش خورد. در بسیاری از دانشگاه‌های ایران ازجمله دانشگاه امام صادق تدریس و دانشجویان زیادی را تربیت کرد. حالا خبر فوت وی خیلی‌ها را شوکه کرده، مسئله تا آنجا پیش رفته که چهار انجمن علمی مطرح در نامه به رئیس‌جمهوری خواستار رسیدگی شخص وی به ماجرای مرگ سیدامامی شده‌اند.

غلامحسین اسماعیلی رئیس دادگستری استان تهران در حاشیه راهپیمایی ۲۲ بهمن در واکنش به خبر بازداشت فعالان محیط زیست با تأیید این موضوع به ایلنا گفت: چون هنوز پرونده در مرحله اولیه تحقیقات است، اطلاع‌رسانی در‌این‌باره موکول می‌شود به زمانی که تحقیقات تکمیل شود.پس از کامل‌شدن تحقیقات، اطلاع‌رسانی انجام خواهد شد.

وی افزود: جمعی از کسانی که اطلاعاتی را جمع‌آوری می‌کردند و به بیگانگان می‌دادند، شناسایی و برخی‌ها دستگیر شدند و برخی‌ها ممکن است در آینده دستگیر شوند.چند متهم مرتبط با یک پرونده جاسوسی نیز شناسایی و دستگیری شدند.

جعفری‌دولت‌‌آبادی دادستان تهران دراین خصوص به میزان خبر داده بود: بازداشت‌شدگان اخیر در قالب اجرای پروژه‌های علمی و محیط‌زیستی نسبت به جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی در حوزه‌های استراتژیک اقدام می‌کردند که با هوشیاری و رصد اطلاعاتی یکی از نهادهای امنیتی، دستگیر و از سوی دادستانی تهران بازداشت شده‌اند.

حسام‌الدین آشنا رئیس مرکز استراتژیک ریاست‌جمهوری از مقام‌های مسئولی است که در فضای مجازی به مرگ سیدامامی واکنش نشان داده و در پیامی توییتری اعلام کرده است: قاضی‌ها، دادستان‌ها، ضابط‌ها،بازپرس‌ها و بازجوها نه معصوم‌اند، نه بی‌خطا و نه خالی از حب و بغض. همان‌گونه که نظارت بر قوه مجریه ضروری است، اعمال نظارت بر رفتار با متهمان و محکومان هم ضروری است. مصیبت یک مرتضوی برای یک کشور کافی بود،وی را تکثیر نکنیم.

اشاره آشنا و ذکر نام مرتضوی پس از مرگ سیدامامی علت دارد، سعید مرتضوی قاضی پرونده پرسرو‌صدای زهرا کاظمی خبرنگار کانادایی- ایرانی بود که در 20 تیر سال ٨٢، بعد از ١٨ روز بازداشت، در زندان اوین درگذشت. وی هنگام ناآرامی‌ها و اعتراض‌های دانشجویی در خرداد ٨٢، به جرم عکس‌برداری هنگام تجمع برخی از خانواده‌های زندانیان در مقابل زندان اوین بازداشت شد. بازداشت کاظمی تحت نظارت مرتضوی دادستان وقت تهران انجام شد.

چرا فعال محیط‌زیستی باید اوین برود؟

تماس با تمام نمایندگان فراکسیون امید میسر نیست. برخی خاموش‌اند و برخی در دسترس نیستند. عبدالرضا هاشم‌زایی رئیس سنی مجلس دهم به شرق می‌گوید: خبرهای پیاپی خودکشی از اوین مردم را ناامید می‌کند. پس وظیفه سازمان زندان‌ها چیست؟ چرا این همه استرس و بی‌اعتمادی به جامعه و افکار عمومی تزریق می‌شود؟ چه کسی پاسخ‌گوی فشار روانی ناشی از این مرگ‌ها بر افکار عمومی است؟.

وی که از شنیدن خبر شوکه است و تندتند حرف می‌زند، ادامه می‌دهد: اصلا مسئولان بفرمایند فعال محیط زیست را چه به زندان؟ چه به جاسوسی؟ چه به اوین؟ ابعاد جاسوسی این روزها بسیار مدرن شده و فرد و افراد لازم ندارد. از هوا با دوربین عکس می‌گیرند. کاری نکنیم که مردم برای فعالیت جهت حفاظت یوزپلنگ ایرانی هم دچار نگرانی و ترس و مسائل امنیتی شوند. اینها هزینه‌های زیادی دارد و سرمایه‌های اجتماعی و اعتماد عمومی را به باد می‌دهد.

مرگ شوک‌آور

غلامرضا حیدری نماینده عضو فراکسیون امید هم در توییتر اعلام کرد: شنیدن خبر مرگ‌های مبهم زندانیان در اوین نگران‌کننده است. انتشار خبر مرگ مبهم کاووس سیدامامی استاد دانشگاه و از فعالان محیط زیست در زندان اوین شوکی دوباره بود. ضروری است رئیس قوه‌ قضائیه به‌عنوان قاضی‌القضات موضوع را پیگیری کنند و به افکار عمومی نگران، پاسخ دهند.

مهران سیدامامی، پسر وی در اینستاگرام وضعیت مبهم خاک‌سپاری پدر را چنین اعلام کرده است: به‌دلیل نامشخص‌بودن شرایط خاک‌سپاری درحال‌حاضر قادر به دادن اطلاعات دقیق دراین‌باره نیستیم. احترام به انسانی که سراسر عمر پربار را به همنوع و زیستگاه خدمت کرد حکم می‌کند، همه علاقه‌مندان بتوانند در این مراسم شرکت کنند. عذر ما را بپذیرید اگر این اطلاعات درحال‌حاضر از دست خارج است. به محض روشن‌شدن شرایط، زمان و مکان خاک‌سپاری اعلام خواهد شد.

مسئولان اوین در برابر جان زندانیان مسئولیت‌پذیر باشند

فاطمه سعیدی تنها زنی که همین چند روز پیش در هیئت بازدید از زندان اوین حضور داشت نیز در توییتی اعلام کرد: فارغ از مسئله چرایی بازداشت فعالان محیط زیست، مسئولان زندان اوین باید در برابر جان زندانیان مسئولیت‌پذیر باشند. چطور در مدتی کوتاه دو زندانی در زندان اوین خودکشی می‌کنند؟.

انتقادها به انتشار خبر خودکشی کاووس سیدامامی به نمایندگان مجلس و مقام‌های رسمی ختم نشد.وی استاد جامعه‌شناسی مبرزی در ایران بود که سال‌ها به تربیت دانشجویان همت گماشته و حالا جای خالی‌ وی بیش از هر زمان دیگری حس می‌شود. چهار انجمن جامعه‌شناسی ایران، علوم سیاسی ایران، مطالعات صلح ایران و انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات در نامه به حسن روحانی از وی خواسته‌‌اند پیرو تأکید بر حقوق شهروندی این‌بار پیگیر ماجرای مرگ سیدامامی در زندان اوین باشد.

آنها در این نامه چنین نوشته‌‌اند: همان‌گونه که آگاه هستید، خبر درگذشت جناب کاووس سیدامامی موجب بهت و حیرت جامعه علمی و نیز فعالان محیط زیست شده. ایشان علاوه بر آنکه استادی نام‌آشنا، دانشمندی ممتاز و جانباز جنگ تحمیلی بود، به گواهی همکاران و دانشجویان، انسانی شریف و اخلاق‌گرا به شمار می‌رفت. او همواره مشارکت مؤثری در فعالیت‌های علمی و پژوهشی انجمن‌های علمی و اقدامات خیرخواهانه داشت. با توجه به این واقعیات، اخبار و شایعات منتشرشده درباره دلایل دستگیری و مرگ ایشان در باور نمی‌گنجد.

داوطلب جبهه آبادان

یکی از دوستان سیدامامی درباره وی گفت: سیدامامی پس از دریافت کارشناسی ارشد در امور بین‌الملل از دانشگاه اوهایو به ایران بازمی‌گردد. در سال ۵۸ در دانشگاه جندی‌شاپور اهواز جامعه‌شناسی تدریس می‌کند. در بحبوحه اغتشاشات اوایل انقلاب، با جمعی از استادان و برای حفاظت از دانشجویان گروهی را تشکیل می‌دهد.

با همسر خود مریم ممبینی آشنا می‌شود و در خرداد سال ۵۹ ازدواج می‌کند.رامین فرزند نخست در شکم مادر است که ارتش عراق در شهریور ۵۹ به خاک ایران و شهر اهواز حمله‌ می‌کند. سیدامامی داوطلب می‌شود و به جبهه آبادان می‌رود. همسر و فرزند به بوشهر می‌روند. در اسفندماه روی پل خرمشهر ترکش می‌خورد و برای مداوا به تهران اعزام می‌شود. همسر در تهران به او ملحق می‌شود. بلافاصله پس از مداوا به دانشگاه بازمی‌گردد. رامین در بوشهر در فروردین‌ماه ۶۰ زاده می‌شود.

این‌گونه‌ رنج‌ها جامعه را مضطرب و نگران می‌کند

در نامه چهار انجمن علمی به روحانی آمده است: مرگ کاووس سیدامامی ابهامات و سؤالات زیادی را پدید آورده. انجمن‌های علمی براساس مسئولیت علمی و صنفی، خود را حافظ هویت و منزلت اعضای اجتماع علمی می‌دانند، ازاین‌رو انتظار دارند مسئولان امر درباره این رویداد تلخ و جبران‌ناپذیر پاسخ‌گوی نگرانی‌های افکار عمومی، به‌ویژه اجتماع علمی باشند.

حضرت‌عالی به‌عنوان مسئول اجرای قانون اساسی که همواره نسبت به تدوین و اجرای کامل منشور حقوق شهروندی نیز حساسیت داشته‌اید، در پیشگاه وجدان جامعه دانشگاهی مسئول ایضاح و رفع این‌گونه رنج‌های ناگوار و متوالی هستید که جامعه را نگران و مضطرب می‌سازد. حداقل انتظار ما این است که براساس این مسئولیت، برای بررسی جدی و پیگیری مؤثر و پاسخ‌گوکردن نهادهای درگیر در این ضایعه دردناک اقدام عاجل و مؤثر به عمل آورید.

تداوم نگاه‌های امنیتی به نهادهای آموزش عالی و فعالیت‌های علمی و بین‌المللی و بی‌توجهی به قوانین و آیین‌نامه‌های مربوط به آیین دادرسی، با شعارهای دولت تدبیر و امید همخوان نیست و نتیجه‌ای جز یأس و بدبینی ندارد.

روز گذشته خبر آمد کاوه مدنی معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست بازداشت شده و ساعاتی بعد روابط عمومی سازمان این خبر را تکذیب کرد. محمود صادقی اما در توییتر اعلام کرد: در جریان پیگیری‌ها مطلع شدم مدنی بازداشت شده است. خبر خودکشی‌ها نخست در جریان تجمعات اخیر دی‌ماه در ایران رسانه‌ای شد. یک مورد سینا قنبری در زندان اوین بود و مورد بعدی جوانی در زندان اراک. البته سازمان زندان‌ها در اطلاعیه‌ای تأکید کرد،فردی که در اراک اقدام به خودکشی کرده در زندان نبوده و در اختیار ضابطان قانونی قرار داشته است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ