کد خبر: ۷۴۱۷۲
۰:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴

مقایسه جالب مالی بین دانشگاه هاروارد با بزرگترین دانشگاه ایران

مقایسه جالب مالی بین دانشگاه هاروارد با بزرگترین دانشگاه ایران

مجموع درآمد‌های دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۱۷ حدود ۲۱ هزار میلیارد تومان و بودجه دانشگاه تهران به عنوان بزرگترین دانشگاه ایران در دوره مشابه کمتر از ۷۵۰ میلیارد تومان بوده است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ، چند کارشناس بازار سرمایه در مقایسه ایی بین دو دانشگاه هاروارد و تهران اعلام کردند مجموع درآمد‌های دانشگاه هاروارد در سال 2017 بالغ بر 5 میلیارد دلار یا حدود 21 هزار میلیارد تومان بود اما بودجه دانشگاه تهران به عنوان بزرگترین دانشگاه ایران در دوره مشابه (سال 1396) کمتر از 750 میلیارد تومان و برای سال 97 حدود 885 میلیارد تومان است.

این درحالی است که مجموع بودجه 42 دانشگاه بزرگ ایران، 7.6 هزارمیلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

در کنار این مقایسه عددی، مطالعه یادداشت‌ها و جزئیات بودجه سالانه دانشگاه هاروارد نشان می دهد که به تفضیل منابع درآمدی و هزینه‌کرد هر ساختمان درج شده است. علیرغم اینکه این دانشگاه از منابع بودجه دولتی استفاده نمی کند اما افشاء اطلاعات مالی را حق عموم مردم و افرادی که به دانشگاه کمک می‌کنند می داند.

البته هاوارد و همه موسسات مشابه موظف به افشای اطلاعات مالی هستند و اختیاری نیست اما چون موسسه غیرانتفاعی معاف از مالیات هستند، به طور غیر مستقیم (از محل عدم پرداخت مالیات) از بودجه عمومی کمک می گیرند. باز این مورد را مقایسه کنید با افشا اطلاعات در شرکت‌ها و سازمان های ایران که تمام و کمال از بودجه دولتی بهره‌مند هستند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ