کد خبر: ۷۵۳۵۹
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۳۰

مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی حذف می‌شوند
وزیر آموزش و پرورش:

مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی حذف می‌شوند

وزیر آموزش و پرورش حذف آزمون مدارس سمپاد و نمونه دولتی را عاملی برای بازگشت نشاط و شادابی به دانش آموزان دانست.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از خانه ملت،محمد بطحایی در نشست صبح امروز کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، حذف آزمون مدارس سمپاد و نمونه دولتی را عاملی برای بازگشت نشاط و شادابی به دانش‌آموزان دانست و گفت: اولویت اصلی برای وزارت آموزش و پرورش، حذف آزمون مدارس استعدادهای درخشان، حذف کتاب‌های کمک آموزشی و حذف کلاس‌های آمادگی برای آزمون است بنابراین نباید نگرانی برای حذف مدارس سمپاد وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه آموزش مهارت‌های زندگی در مدارس به دلیل وجود این آزمون‌ها به فراموشی سپرده شده،افزود: دانش‌آموزان وقت کافی برای حضور در خانواده، طبیعت و بهره‌مندی از مسائل تربیتی را به دلیل وجود این آزمون‌ها ندارند، از هر 17 دانش آموز تنها یک نفر می‌تواند وارد این مدارس شود و این خود عاملی برای استرس و اضطراب است.

این مقام مسئول اظهار داشت: مدارس برای موفقیت دانش آموزان در آزمون ورودی مدارس خاص، برنامه‌های تربیتی را لغو می‌کنند که در برخی موارد عاملی برای سوءاستفاده سودجویان شده در حالی که دانش آموز 8 ساله نمی‌تواند این استرس را تحمل کند.طرح شهاب 4 سال مورد آزمایش قرار گرفت و قرار است دانش آموزان مستعد بدون جدا کردن و آثار مخرب آن، شناسایی شوند. برای آموزش دانش آموزان مستعد، با این طرح تمهیدات ویژه‌ای در نظر گرفته شده است.

بطحایی با بیان اینکه فضای مدارس باید تربیتی شود،ادامه داد: در برخی مدارس به معلمان اجازه صحبت درباره مسائل تربیتی داده نمی‌شود چرا که می‌گویند وقت کافی برای آماده سازی دانش آموزان برای آزمون ورودی مدارس وجود ندارد، حتی بچه‌ها در پیش دبستانی نیز بطور تستی کار می‌کنند و این سئوال مطرح است که دانش آموزان چه زمانی فرصت کافی برای تربیت می‌یابند. در پایه هفتم آزمون ورودی تمام مدارس، اعم از دولتی، غیردولتی، خاص، نمونه دولتی و ... حذف می‌شود.

وی تصریح کرد: سامانه‌ای طراحی کرده‌ایم که توسط آن شهریه‌ها و هزینه‌هایی که خانواده پرداخت می‌کنند، بررسی و نظارت می شود تا سوءاستفاده کنندگان نتوانند از این شهریه‌ها استفاده کنند و اجحافی برای دانش آموزان به وجود نیاید، خانواده‌ها نگرانی برای آموزش دانش آموزان مستعد نداشته باشند، آنها را تحت پوشش قرار خواهیم داد.

بطحایی افزود: مدارس تیزهوشان، نمونه دولتی و خاص، طی 3 سال آینده حذف می شوند و امکانات این مدارس به مدارس دولتی واگذار می‌شود اگر چه طرح شهاب اشکالاتی دارد اما در حال پیشرفت است. قرار بر این است که دانش آموزان مستعد هفته ای 2 بار تحت آموزش ویژه و خاص قرار گیرند. این طرح تا اوایل مهر سال 97 عملیاتی و ابلاغ می شود.

انتهای‌پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ