کد خبر: ۷۵۳۶۳
۱۴:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۳۰

سال آینده ۳۵۰ هزار خودرو فرسوده از رده خارج می شوند
وزیر صنعت :

سال آینده ۳۵۰ هزار خودرو فرسوده از رده خارج می شوند

وزیر صنعت با اعلام شروع ابرپروژه که از ابتدای سال ۹۷ آغاز می‌شود از خروج ۳۵۰ هزار خودرو سنگین، کشنده و نیمه‌سنگین فرسوده از چرخه مصرف خیر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از ایلنا، محمد شریعتمداری در نوزدهمین همایش ملی صنایع سبز با بیان اینکه از مهم‌ترین شرایط محیطی بر صنعت ملاحظات زیست محیطی است که این امر در برنامه‌های مختلف ملی و بین‌المللی نمایان است،گفت: از مهم‌ترین توصیه‌ها قوانین ناظر بر بازیافت است. انطباق بین ضایعات صنایع و صنعت بازیافت یکی از مهم‌ترین اصولی است که یونیدو در همه کشورها تأکید می‌کند و مورد تأکید ما هم هست. مساله آلاینده‌ها نیز از موارد مورد تأکید ماست.

وی ادامه داد: یکی از تاکیدات به صنایع این است که هنگام تاسیس بنای صنعتی محلی نیز برنامه مشخصی برای بازیافت در نظر گرفته شود.باید بیش از گذشته به محیط زیست بها دهیم،متاسفانه در سال های گذشته هر نوع صنعتی را با هر میزان آلایندگی ایجاد کردیم و همین امر موجب شده کلانشهرها امروز مکان مناسبی برای زندگی نباشند.

این مقام مسئول با اشاره به انتقال آب، برق و گاز به نقاط دور افتاده گفت: متاسفانه در این باره بی‌توجه بوده‌ایم و این موضوع به کرات در ایران اتفاق افتاده ،متاسفانه این طرح‌ها در مراحل پایانی هستند و بیش از ۹۵ درصد کار آنها انجام شده است.دو واحد جدید صنعتی افتتاح کردیم که با مشکل آب به طور جدی مواجه است، اما چه می شود که سرمایه گذاری بیش از ۹۷ درصدی در این واحد صورت گرفته و به هیچ دلیل نمی توان آن را معطل کرد.

شریعتمداری با بیان اینکه معادن را نمی توان به کنار دریا منتقل کرد، گفت: می توان صنایع معدنی وابسته به آب بویژه فولاد را به کنار آب انتقال داد اما با توجه به حجم انبوه صنایع در فلات مرکزی ناچاریم با صرف هزینه های زیاد، حجم زیادی از آب را از خلیج فارس به فلات ایران منتقل کنیم تا از سرمایه گذار حمایت کنیم البته اینها اشتباهاتی است که در طول دوره های گذشته و در حوزه توسعه صنعت بوجود آمده است.

وی با اشاره به اینکه مردم با مشکل آب شرب مواجه‌اند، گفت: این مسائل در برخی شهرها نه تنها مشکلات زیست محیطی و اقتصادی داشته، بلکه مشکلات اجتماعی و سیاسی نیز ایجاد کرده که باید از این راه برگردیم و توسعه صنعتی را براساس عقل و منطق پیش ببریم.در اکثر نقاط مسئله آلایندگی صنایع وجود دارد،امیدواریم با همکاری بیشتر سازمان محیط زیست در حوزه های زیست محیطی تا پایان سال جاری موفق شویم استراتژی صنعت ایران را براساس آمایش سرزمینی و با توجه به ملاحظات زیست محیطی ابلاغ کنیم.

وزیر صنعت اظهار داشت: کاهش مصرف انرژی‌های تجدیدناپذیر، کاهش شدت انرژی و کاهش استفاده از منابع طبیعی در صنعت، محورهای مورد توجه صنعت است. افزایش بهره‌وری منابع طبیعی، کاهش آلایندگی‌ها براساس گسترش فناوری‌های نوین، هوشمندسازی تولید و توزیع نیز باید مورد توجه بخش صنعت قرار گیرد.

شریعتمداری با بیان اینکه مصرف سرانه انرژی در ایران بیش از سهم جهانی است، گفت: سهم صنعت از کل مصرف گاز و برق ۳۴.۷ و ۳۴.۱ درصد در سال ۹۲ گزارش شده که سهم بسیار بالایی است. همچنین میزان ارزش افزوده ناشی از مصرف این انرژی‌ها هم کافی نبوده است. ارزش افزوده در سال ۹۲ نسبت به سال ۸۹ تا چهار برابر کاهش پیدا کرده و انرژی‌بری و عقب‌افتادگی ارزش افزوده روند معکوسی را تا سال ۹۲ طی کرده اما خوشبختانه در سال ۹۲ این روند معکوس متوقف شده است.

وی با اشاره به سرانه انتشار گاز دی‌اکسید کربن گفت: سرانه انتشار گاز دی‌اکسید کربن به عنوان مهمترین گاز گلخانه‌ای ۶۶ درصد بالاتر از میانگین جهانی است و یکی از مهمترین اشکالات ما در صنعت است.امروز حرکت در مسیر توسعه سبز یک انتخاب نیست، بلکه یک اجبار است و باید به این سمت حرکت کنیم. اقتصاد در دنیا هر روزه از اقتصاد کربن‌محور فاصله می‌گیرد. خوشبختانه قوانین خوبی در این زمینه به تصویب رسیده از جمله در قانون برنامه ششم به آلودگی هوای کلانشهرها و انرژی‌بری صنایع توجه جدی‌ شده و تکالیفی در این زمینه معین شده است.

این مقام مسئول ادامه داد: همچنین اجرای ماده ۴۶ قانون برنامه ششم گام مهمی است که اقداماتی در این زمینه صورت گرفته و فهرستی از حمایت همه‌جانبه از صنایع سبز تهیه کردیم که به زودی به تصویب در هیات وزیران خواهد رسید و این قدم خوبی برای توسعه صنعت است.اقدامات اجرایی خوبی در زمینه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی صورت گرفته و در سال گذشته نیز موفق به تعویض ۶۰ هزار دستگاه خودرو آلاینده تاکسی شدیم و این را تا ۱۷۰۰ دستگاه ادامه خواهیم داد. 

شریعتمداری افزود: طی یک ابرپروژه که از ابتدای سال ۹۷ آغاز می‌شود با تزریق بیش از ۱۰ میلیارد تومان به حوزه جایگزینی خودرو ۳۵۰ هزار خودرو سنگین و کشنده و نیمه سنگین فرسوده را از چرخه مصرف خارج می‌کنیم و ۲۰۲ هزار وسیله نقلیه استاندارد را وارد چرخه خواهیم کرد. سازمان محیط زیست تنها ۲ درصد از صنایع را آلاینده و تنها 1.6 درصد را آلاینده هوا تشخیص داده که البته فکر می‌کنم اگر این موضوع با دقت بیشتری بررسی شود، عدد بیشتر از این باشد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ