کد خبر: ۷۵۴۰۷
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲

آخرین اخبار از جستجوی اجساد حادثه سقوط هواپیما

آخرین اخبار از جستجوی اجساد حادثه سقوط هواپیما

مقامات اورژانس،استانداری ستاد مدیریت بحران،حلال احمر و ارتش آخرین جزئیات جستجوی اجساد و لاشه حادثه سقوط هواپیمای تهران- یاسوج را تشریح کردند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،مهرداد علی بخشی مدیرکل مدیریت بحران سازمان پزشکی قانونی درباره تشخیص هویت اجساد حادثه سقوط هواپیمای تهران – یاسوج به ایلنا گفت:‌ هنوز اجساد به دست ما نرسیده و تا آن زمان نمی‌توان به طور دقیق، زمان تشخیص هویت اجساد را اعلام کرد.پزشکی قانونی شرایط شناسایی هویت اجساد در هر حالتی را آماده کرده، اگر اجساد قابل شناسایی باشند که با معاینه، بررسی مدارک و مستندات و حضور خانواده درجه یک شناسایی انجام می‌گیرد، اما اگر به نحوی آسیب‌دیده باشند که قابل شناسایی نباشند، باید از روش‌های آزمایشگاهی برای تشخیص هویت استفاده کرد که این مساله کمی زمان‌بر خواهد بود.

وی در پاسخ به سوال آیا اجساد در یاسوج تشخیص هویت می‌شوند؟گفت: تمامی امکانات را برای این کار در یاسوج فراهم کرده‌ایم که در همانجا انجام خواهد شد اما اگر نیاز به انجام آزمایش برای تشخیص هویت باشد این کار توسط آزمایشگاهی در استان فارس انجام خواهد شد.

آخرین وضعیت انتقال اجساد مسافران و شرایط جوی

ولی‌ بهره‌مند رییس شبکه پایش هوای یاسوج گفت: شرایط جوی در استان از امروز تا سه‌شنبه ناپایدار است. همچنین در ارتفاعات کولاک و وزش باد گزارش شده است.با توجه به نقشه‌های هواشناسی بارندگی در این مناطق به صورت کولاک برف است و این وضعیت تا سه‌شنبه هفته آینده ادامه دارد.

وی افزود: کمینه هوا در سی‌سخت 2 درجه بالای سفر است و در منطقه دنا حدود منفی 15 درجه است.

محمد حسین کبادی مسئول گروه هلال احمر استان درباره آخرین وضعیت انتقال اجساد مسافران هواپیمای یاسوج تهران گفت: گروه های عملیاتی در آخرین نقطه و در نزدیکی محل لاشه هواپیما حضور دارند. همچنین 40 نیروی تخصصی شامل کوهنوردان حرفه‌ای و هیمالیا رفته و گروه های واکنش سریع جمعیت هلال احمر به منطقه اعزام شده‌اند.

وی با اشاره به استقرار 8 گروه تخصصی در طول مسیر گفت: شدت حادثه به حدی است که از این ارتفاع و محیطی که ما در آن قرار داریم نمی‌توانیم به طور دقیق اعلام کنیم چه تعداد نفرات به پایین منتقل می‌شود.تعدادی بیشماری از قطعات اجساد در داخل پوشش های خاص به پایین منتقل می‌شوند و نیروهای ما با تمام توان تلاش می‌کنند تا بتوانند هرچه سریعتر پیکرها را به پایین منتقل کنند.

نعمتی جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش نیز درباره آخرین وضعیت انتقال اجساد جان‌باختگان سانحه پرواز تهران-یاسوج گفت: بارش برف بسیار شدید است و باد شدید به صورت بوران وجود دارد که دید را بسیار محدود کرده که بالگردها نمی‌توانند به محل اجساد برسند.پیش‌بینی کرده بودیم اجساد با بالگردها منتقل شوند که به دلیل باران و برف این کار انجام نشد، تاکنون سه سورتی پرواز با بالگردها به منطقه را داشتیم اما به دلیل محدودیت دید نتوانسته‌اند به محل برسند.

وی ادامه داد: باتوجه به اینکه بالگرد نمی‌تواند به منطقه برسد قرار شد اجساد توسط تکاروران و نیروهای امدادی به صورت کوله‌ای به اردوگاه موقتی که در پایین منطقه عمومی دایر شده، منتقل و از آنجا با وسایل نقلیه انتقال یابند.

انتقال پیکر ۷ تن از جان‌باختگان به منطقه سی‌سخت

امیر شرفی معاون عملیات نیروی زمینی ارتش درباره اینکه چه تعداد پیکر تاکنون کشف شده، گفت : گروه های ویژه نیروی زمینی ارتش با حضور در محل سقوط در حال پایین آوردن بخشی از پیکر جان باختگان سانحه هستند.هم‌اکنون پیکر ۷ تن از جان‌باختگان سانحه در حال انتقال به منطقه سی‌سخت است و تحویل خانواده‌ها می‌شود.

وی درباره شرایط جوی گفت: باد شدید است و دما خیلی پایین است. دیروز موفق شدیم گروه های تکاور را با کوهنوردی‌های هلال احمر به منطقه اعزام کنیم. شب گذشته نزدیک هواپیما کمپ زدند و امروز برای کاهش آلام مردم و اطمینان از اینکه در حال عملیات هستیم ۷ پیکر در حال پایین آوردن هستند امیدواریم شرایطی فراهم شود که از سمت قله وارد شوند و اجساد دیگر را منتقل کنند.

عباس آخوندی با حضور در جلسه کمیسیون‌های مجلس برای توضیح درباره حادثه سقوط هواپیما در جمع خبرنگاران گفت: مجلس باید به این مسائل ورود کند ما از اینکه مجلس جلسه می‌گذارد و پرسش دارد،خوشحالیم چون یعنی سیستم نظارتی و مدیریتی زنده است.

وی افزود: جلسه امروز در دو بخش نحوه جست‌وجو و دلایل وقوع سانحه خلاصه می‌شد. در بخش اول سوالات مختلف و توضیحات داده شد. سازمان هواپیمایی بر اساس قانون از همان ابتدا ستاد بررسی سانحه را تشکیل داد و ۱۱ گروه مسئول این کار شدند تا ببینند نقص در چه مرحله‌ای بوده است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه سازمان هواپیمایی پس از این حادثه بلافاصله مدیر ارشد خود را به منطقه فرستاد تا نحوه جست‌وجوی لاشه را هدایت کند، گفت: ستاد بحران استان و ستادهای امدادی تشکیل شد و نیروهای ارتش بسیار کمک کردند. امیر موسوی دستور داد یکی از امیران ارتش در منطقه مستقر شود، تکاوران هم مستقر شدند و هلی برن فعال شد. دوستان سپاه و بسیج و کوهنوردان حرفه‌ای وارد شدند محلی‌ها هم همکاری کردند تا به این مرحله رسیدیم.

آخوندی تاکید کرد: در ارتباط با بحث علت وقوع سانحه باید ستاد بررسی سانحه اظهارنظر کند از کارشناسان فرانسه و شرکت ای تی آر دعوت کردیم که روز گذشته وارد کشور شدند. اصلی‌ترین مساله پیدا کردن جعبه سیاه است. باید ببینیم داخل هواپیما چه اتفاقی افتاده، از فرانسوی‌ها خواستیم به ما کمک کنند. از امیر موسوی خواهش کردم اگر سیستم‌هایی وجود دارد به ما کمک کند که این جعبه را پیدا کنیم از این به بعد برای بررسی علت سانحه اطلاعات را تجزیه و تحلیل می‌کنیم که زودتر علل سقوط را اعلام کنیم.

وی گفت: به یکی از خانواده‌های جانباختگان سرکشی کردم و به آنها تسلیت گفتم در مورد خانواده بقیه قربانیان هم شرکت آسمان مسئول شده است. استاندا کهگیلویه هم در حال سرکشی است.ما قانون مصوبه مجلس را هم داریم و عضو پیمان شیکاگو هستیم. در قانون مشخص است مسئولیت شرکت هواپیمایی چیست و سیستم نظارت سازمان هواپیمایی چه مسئولیتی دارد.امیدوارم هرگاه گزارش تهیه شد بر اساس رژیم مسئولیت حقوقی افراد مسئولیت خود را بپذیرند.

آخوندی تاکید کرد : همه چیز به جعبه سیاه بستگی دارد، بقیه اطلاعات را بررسی می‌کنیم. اگر امروز پیدا شود،با حضور گروه فرانسوی اطلاعات بررسی می‌شود. امیدوارم با توجه به اینکه لاشه هواپیما زود پیدا شد، جعبه سیاه هم زود پیدا شود.

طراحی انتقال برخی از پیکرها با کوله‌پشتی

محسن مهرعلیزاده استاندار اصفهان گفت: آمادگی برای انتقال پیکرهای جان‌باختگان وجود دارد. قرار است با یک طراحی این عزیزان را بیاورند. انتقال اجساد با بالگرد و به صورت کول کردن یا کوله‌پشتی در مورد برخی اجساد طراحی شده است.اهالی این روستا خیلی زحمت کشیدند. تمام دو سه هزار نفر از خانواده‌های جان‌باختگان پذیرایی کردند. این از مهمان‌نوازی و مهربانی این دوستان است. 65 عزیز اینجا هستند. تمام تلاش ما این است که فرد فرد این‌ها را به خانواده‌های آنها تحویل دهیم.

نجار رئیس ستاد مدیریت بحران هم در پاسخ به سوال عملیات آوردن پایین پیکرها چه زمانی انجام می‌شود، گفت: در اولین فرصت این عملیات انجام می‌شود ولی زمان را نمی‌شود تخمین زد.وضعیت جوی را می‌بینید، هم ابر متراکم و هم باد است. موقعیت و شرایط خیلی سخت است. امیدوارم در کوتاه‌ترین زمان ممکن این عملیات انجام شود.

پیکرها کامل نیستند

امیر کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش با اشاره به عملیات تکاوران ارتش برای انتقال پیکرها به پایین قبه دنا گفت: تکاوران از دیروز به محل سقوط هواپیما رفتند و پیکرها را پیدا کردند ولی به لحاظ شرایط جوی نتوانستند شب بگردند و شب در آنجا کمپ زدند.امروز که با جانشین نیروی زمینی تماس گرفتم آنها موفق شدند قطعاتی از پیکرهای عزیزان سرنشین هواپیما را جمع‌آوری و بسته‌بندی کنند در حال حاضر هم راه افتادند و سمت به پایین می‌آیند.

وی با اشاره به اینکه فکر می‌کنیم تا 2.5 ساعت دیگر این عزیزان به دامنه کوه می‌رسند، گفت: گروه بعدی در حال صعود است. امیدواریم بتوانیم تا غروب باقی پیکرها را به پایین کوه منتقل کنیم.برخی پیکرها کامل نیستند قطعاتی از پیکرها کشف شده‌اند و لازم است مسئولان با آزمایش دی ان ای ثابت کنن هر کدام از قطعات متعلق به چه کسی است.

حیدری در پاسخ به سوال آیا قرار است در ادامه عملیات از اسکی‌بازها استفاده شود، گفت: بعید به نظر می‌رسد از اسکی‌بازها بتوانیم استفاده کنیم. از گروه ۴۵ واکنش سریع نیروی دریایی بتوانیم زودتر انتقال اجساد را انجام دهیم.

مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه وبویراحمد هم گفت: مرحله اول نمونه گیری ژنتیک از 53 خانواده جانباختگان سقوط هواپیمای تهران یاسوج انجام شده است.مرحله نخست نمونه گیری ژنتیک 15 خانواده در استان کهگیلویه وبویراحمد ، 29 خانواده در تهران ، 5 مازندران ، یک کرمانشاه ، یک لرستان ، یک اصفهان و یک خانواده در کرمان صورت گرفته است.پس از انتقال پیکر جانباختگان به پزشکی قانونی کهگیلویه وبویراحمد ، کار احراز هویت و تعیین علت مرگ آغاز خواهد شد.

بارش برف در منطقه آغاز شد

احمدی معاون امداد و نجات هلال احمر لرستان گفت: امدادگران یاسوج، اراک، اصفهان و خرم آباد به صورت زمینی از گردنه کوه گل به سمت قله دنا اعزام شده اند تا اجساد را منتقل کنند.بارش برف در منطقه آغاز شده و امکان انتقال اجساد با بالگرد دیگر وجود ندارد. سعی می کنیم اجساد را به صورت زمینی منتقل کنیم.

شعاع 2 متری در ارتفاعات دنا قابل رویت نیست

مدیرکل دفترمدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به بارش برف شدید در محل وقوع سانحه هوایی تهران یاسوج در ارتفاعات دنا منطقه پازن پیر واقع در روستای نقل شعاع 2 متری قابل دیدن نیست. برف و کولاک شدید در دامنه کو های دنا سبب دید بسیار کم جستجوگران اجساد سانحه هوایی تهران یاسوج شده است.

وی ادامه داد: هم اینک جلسه ای برای بررسی شرایط کنونی در حال انجام بوده و در صورت وخامت اوضاع جوی تصمیم گیری جهت برگشت گروه های امدادی صورت خواهد گرفت.

احتمال انتقال اجساد تا 10 ساعت دیگر

غلام محمد زارعی نماینده مردم دنا با بیان اینکه ساعت 12 شب گذشته ستاد بحران در منطقه سی سخت نزدیک‌ترین نقطه به محل سقوط هواپیما تشکیل شد،به ایلنا گفت: در این ستاد تقسیم وظایف صورت گرفت و 20 گروه 4 نفره عازم منطقه شدند.قرار بر این است که هر گروه حامل انتقال یک پیکر از سرنشینان باشد.

وی در پاسخ به سوال چه زمانی انتقال اجساد به پایان می‌رسد، اظهار داشت: مسیر جدیدی شناسایی شده که حداقل زمان صعود به نقطه سقوط 5 ساعت است اما برگشت از ان با توجه به شیب مسیر کمتر می‌شود.به نظر می‌رسد کمتر از 10 ساعت دیگر به شرط اینکه شرایط جوی اجازه دهد اجساد منتقل خواهد شد.اجساد پراکنده نیستند و در یک نقطه متمرکز شده‌اند اما مشکل اصلی این است که یخ بسته‌اند.

زارعی گفت: هنوز هیچ اطلاعات جدیدی از تعداد اجسادی که یافت شده‌اند نداریم چرا که گوشی همراه امدادگران به دلیل سرمای شدید از کار افتاده بنابراین باید بیسیم‌های ارتش فعال شود که اقدامات در حال انجام است.جعبه سیاه هنوز پیدا نشده و در اولویت ما هم نیست در حال حاضر اولویت با انتقال اجساد است و بعد از این مرحله به سراغ جعبه سیاه خواهیم رفت.

اعزام 80 امدادگر به محل لاشه هواپیما

شاهین فتحی معاون عملیات امداد و نجات سازمان هلال احمر درباره آخرین وضعیت انتقال پیکر مسافران هواپیمای تهران یاسوج که چند روز پیش دچار سانحه سقوط شده بود، به ایلنا گفت: از ساعت ۶ صبح امروز ۸۰ امدادگر دیگر به‌صورت پیاده به محل کشف لاشه هواپیما اعزام شدند.انتقال اجساد با دشواری بسیار همراه است،اجساد کشف شده را به پشت قله انتقال می‌دهیم تا در صورت امکان با بالگرد به پایین منتقل شود اما باتوجه به وضعیت منطقه مشخص نیست که بتوانیم پیکری را به پایین منتقل کنیم.

وی ادامه داد: امکان پرواز بالگرد باتوجه به شرایط جوی در منطقه وجود ندارد و قاعدتا اجساد باید به صورت زمینی و پیاده منتقل شود.منطقه بسیار سرد است و در ارتفاعات بارش برف آغاز شده و منطقه کاملا پوشیده از برف است. این امر کار را برای نیروهای امدادی بسیار سخت می‌کند.لاشه هواپیما متلاشی شده و کار جمع‌آوری اجساد سخت است، هنوز آمار دقیقی از تعداد جسدها نداریم چراکه برخی از اجساد به شدت آسیب دیده و نمی‌توان آمار دقیقی ارائه داد.

احتمال سرمازدگی نیروهای امدادی

مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس درباره وضعیت کوهنوردان مستقر در محل لاشه هواپیما به ایلنا گفت: کوهنوردان شب گذشته در دمای منفی ۳۰ درجه حضور داشتند و برودت هوای امروز در ارتفاعات باعث کندی عملیات شده است.این شرایط ممکن باعث سرمازدگی گروه های امدادی شود که با خطراتی همراه است، قرمزی ساده پوست، سوزن سوزن شدن انگشتان دست و پا، رنگ پریدگی از علائم اولیه سرمازدگی است که به مدیران امدادی اطلاع داده شده است.

وی افزود: سازمان اورژانس در منطقه عملیات یک فروند بالگرد و ده آمبولانس به منظور پشتیبانی درمانی گروه های امدادی مستقر کرده است.

نوذر نعمتی جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش با اشاره به تلاش ناموفق نیروهای امدادی برای رسیدن به قله جهت انتقال اجساد سانحه سقوط، گفت: به دلیل محدودیت دید بالگرد نمی‌تواند به قله نزدیک شود.آغاز عملیات پایانی روز چهارشنبه از ساعت ۶صبح در منطقه کوه کل آغاز شد.

وی از اعزام ۲۰ اکیپ ۴نفره به منطقه برای انتقال اجساد خبر داد و گفت: تمامی نیروهای ستادی در سطح شهرستان در محل حضور دارند و تمامی عملیات زمینی صورت می‌گیرد.

شرایط جوی نامساعد است

فتحی معاون عملیات سازمان امداد و نجات نیز در این زمینه گفت: از ساعت ۶ صبح ۸۰ امدادگر دیگر به صورت پیاده به محل کشف لاشه اعزام شدند. اجساد کشف شده را به پشت قله انتقال می‌دهیم تا در صورت امکان با بالگرد به پایین منتقل شود.شرایط جوی از امروز صبح نامساعد است، لاشه هواپیما متلاشی شده و کار جمع‌آوری اجساد سخت است.

پوران فرد رئیس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه نیروهای امداد و نجات پیاده از نخستین ساعات صبح امروز به این منطقه اعزام شدند، گفت: به علت وضعیت نامساعد هوا تاکنون امکان اعزام بالگرد به ارتفاعات دنا میسر نشده است.

گروه تکاوران ارتش در حال جست وجوی اجساد هستند

مدیرکل مدیریت بحران کهگیلویه و بویراحمد گفت: 60 تیم امداد و نجات پیاده که 24 گروه آن مربوط به سپاه فتح است در دامنه‌های دنا در حال حرکت هستند.باتوجه به وضع جوی هوا و سخت گذر بودن بیش از 8 کیلومتر از این مسیر، حرکت گروه‌های پیاده را کند کرده است.گروه تکاوران ارتش با حضور در کنار لاشه هواپیما در حال جست وجوی اجساد هستند که با توجه به وزش باد و بوران کار در این منطقه به سختی در حال انجام است.

نجات 3 فرد گرفتار در برف دنا در ساعت ۳ بامداد توسط هلال‌احمر

عصر روز گذشته سه نفر از نیروهای خودجوش مردمی علیرغم هشدارهای متعدد هلال‌احمر مبنی بر خطرناک بودن، بدون تجهیزات به دامنه کوه‌های دنا رفتند و پس از قطع شدن ارتباطات بی سیم و تلفن در ارتفاعات برفی گرفتار شدند که به کمک نیروهای هلال‌احمر نجات یافتند.

گرفتار شدگان با خانواده‌های خود تماس داشته اند و نیروهای هلال احمر از این طریق به جستجوی آنها پرداختند.

۳۳ جان‌باخته هواپیمای تهران-یاسوج اهل تهران هستند

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: از مسافران هواپیمای تهران-یاسوج ۳۳ نفر تهرانی، یک نفر از استان فارس، سه نفر البرز، پنج نفر مازندران، یک نفر قزوین، یک نفر قم، دو نفر بوشهر، گلستان یک نفر، کرمان یک نفر و دو نفر نیز از نیروهای امنیتی هستند. ۱۵ تن از مسافران از اهالی استان کهگیلویه و بویراحمد هستند.

انتهای پیام

 

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ