کد خبر: ۷۵۸۶۴
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۹

افزایش قیمت 3 فلز اساسی تا پایان خرداد 97 ممنوع شد
معاون وزارت صنعت:

افزایش قیمت 3 فلز اساسی تا پایان خرداد 97 ممنوع شد

معاون وزیر صنعت از ممنوعیت هرگونه افزایش قیمت فولاد،آلومینیوم و مس تا پایان خرداد سال آینده خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، به نقل از صدا و سیما، درپی اعتراض اتاق بازرگانی تهران و تشکل‌های بخش خصوصی، به‌ ویژه بنگاه‌های پایین‌دستی مصرف‌کننده فولاد، به نحوه قیمت گذاری و عرضه این فلز اساسی، وزارت صنعت ممنوعیت هرگونه افزایش قیمت فولاد را تا پایان خرداد ماه 97 اعلام کرد.

زمانی که فولادسازان به بهانه نوسانات ارزی در داخل، قیمت فولاد را افزایش دادند، اتاق بازرگانی تهران در راستای حمایت از فعالان بخش خصوصی طی نامه‌ای به رئیس‌جمهور از این افزایش قیمت، با توجه به انحصار موجود در عرضه فولاد، انتقاد کرد و این افزایش قیمت را با توجه به عدم وابستگی تولید فولاد به نهاده‌های خارجی و نرخ ارز غیرقابل توجیه دانست.

در این نامه که به امضای مسعود خوانساری رسیده، آمده است: متاسفانه صنعت فولاد که عموماً از واحدهای دولتی یا متعلق به نهادهای عمومی تشکیل شده است مبادرت به افزایش نرخ فولاد تا میزان 20 درصد در خلال دوره زمانی 2 ماه گذشته کرده و این در حالی است که اصولا کلیه نهاده‌های تولید فولاد در ایران مبنایی داخلی داشته و فارغ از وابستگی به نرخ ارز است.

با توجه به اثرگذاری افزایش نرخ فولاد بر قیمت بالغ بر 600 گروه کالایی که خود موجب افزایش نرخ عمومی و رشد شاخص عمومی بهای کالا می‌شود، از رئیس‌جمهور درخواسته می شود اقدامی در راستای تمکین صنعت فولاد از اصول اقتصادی و افزایش عرضه در بورس کالا انجام شود تا نرخ این فلز اساسی به دوره زمانی پیش از بروز نوسانات ارزی بازگردد.

این نامه که 29 بهمن سال جاری به معاون اول و معاون اقتصادی رئیس‌جمهور نیز ارسال شده بود، منجر به پیگیری از سوی رئیس‌ دفتر رئیس‌جمهور شد.

محمود واعظی در نامه‌ای به محمد شریعتمداری، وزیر صنعت که رونوشت آن به رئیس اتاق تهران نیز ارسال شد، خواست تا درخواست افزایش عرضه فولاد در بورس کالا ازجانب صنعت فولاد جهت کاهش نرخ آن به دوره زمانی پیش از بروز نوسانات ارزی بررسی و نتیجه به رئیس‌جمهور نیز منعکس شود. این نامه سه روز بعد از نامه اتاق تهران و در تاریخ 2 اسفند ماه جاری به وزیر صنعت نوشته شده است.

حال با نامه‌نگاری اتاق تهران و تلاش پیگیرانه تشکل‌های بخش خصوصی، ممنوعیت افزایش قیمت فولاد در بورس کالا تا پایان خرداد سال 97 از سوی حسن یونس سینکی معاون وزیر صنعت ابلاغ شده است. یعنی در نشستی که با حضور معاونان وزیر و مدیران وزارتخانه با حضور نمایندگان فولادسازان و تولیدکنندگان محصولات فولادی و تشکل‌های بخش خصوصی برگزار شده، تصمیم گرفته شده تا افزایش قیمت این فلز اساسی به همراه آلومینیوم و مس تا پایان خرداد ماه 97 صورت نگیرد.

هم‌چنین مقرر شده، با توجه به اهمیت محصولات فلزی و ضرورت مدیریت آرامش بازار، فولادسازان و تولیدکنندگان محصولات فولادی نظرات خود در مورد قیمت گذاری و شیوه عرضه فولاد در بورس کالا را ظرف یک هفته در قالبی منسجم به وی منعکس کنند.بنا بر تصمیم این معاونت علاوه بر فولاد، تولیدکنندگان دیگر فلزات اساسی مانند آلومینیوم و کاتد مس نیز موظف به افزایش عرضه، صرفا از طریق بورس کالا و سامانه بهین‌یاب هستند و هر گونه عرضه این فلزات خارج از بورس کالا یا با قیمت بالاتر ممنوع و مشمول پیگیری وزارتخانه است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ