کد خبر: ۷۵۸۹۶
۱۳:۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰

جهانگیری: توصیه می‌کنم سهام عدالت را نفروشید

جهانگیری: توصیه می‌کنم سهام عدالت را نفروشید

معاون اول رییس جمهور خطاب به مشمولان سهام عدالت گفت: هیچ‌کسی منتی ندارد که سود سهام عدالت را به شما بدهد اما توصیه می‌کنم سهام خود را نفروشید.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری در مراسم نکوداشت ساماندهی سهام عدالت در سالن اجلاس سران با بیان اینکه ما از اول انقلاب دنبال این بودیم که مردم در سهام کارخانه‌ها مشارکت داشته باشند و احساس مالکیت کنند، اظهار داشت: در دولت خاتمی مصوبه توسعه سهام را نوشتیم و در دولت نهم و دهم رهبر انقلاب با واگذاری سهام عدالت موافقت کردند و 40 درصد از سهام کارخانه‌ها به مردم واگذار شد.

وی افزود: البته این طرح به گونه‌ای مطرح نشد که مردم احساس مالکیت نکنند. هیچ‌کس منتی به مشمولان سهام عدالت ندارد که 75 یا 150 هزار تومان سود سهام داده زیرا این سود مال مشمولان است.وقتی می‌خواستیم سود سهام عدالت را توزیع کنیم، گفتند این کار را نکنید و بگذارید سود سهام در کارخانه‌ها بماند، ولی ما معتقد بودیم این سود مال مردم است، چرا آن پولدار میلیاردی سود سهام را بگیرد اما این مردم را نگیرند.

این مقام مسئول ادامه داد: مشمولان سهام عدالت قیمت سهم خود را پرداخت کردند و مالک سهام هستند و تا وقتی که سهام دارند باید سود خود را بگیرند وقتی این لایحه در مجلس تصویب شد،مشمولان سهام عدالت اختیاردار این سهام هستند و می‌توانند این سود را بفروشند یا نگه دارند. دیگران نباید درباره ارزش سهام شما حرفی بزنند و شما قبول کنید. ممکن است قیمت سهام بیشتر شود ممکن هم است که کمتر شود واین به عملکرد شرکت‌ها بستگی دارد ولی امیدوارم به سمت بیشتر شدن ارزش سهام برود. امروز قیمت هر سهم افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی 2.5 میلیون تومان است. البته ممکن است قیمت سهام بیشتر شود بنابراین توصیه می‌کنم سهام عدالت خود را نفروشید.

جهانگیری با تاکید بر اینکه تمام تلاش ما این بود که افراد احساس کنند سهامدار بوده و اختیار سهام خود را دارند،گفت: اجرای اقتصاد مقاومتی در دستور کار دولت است و هدف این است که اقتصاد را به مرحله‌ای از مقاومت و تاب‌آوری برسانیم تا در مقابل تکانه‌هایی که از بیرون طراحی می‌شود، مقاومت کند که مهم‌ترین این تکانه‌ها تحریم‌هایی بوده که قدرت‌های استکباری و غربی به بهانه‌های واهی علیه ما وارد کرده و هنوز هم تهدید می‌کند تحریم را بازمی‌گرداند که البته گوش ما از این حرف‌ها پر است. مهم این است که اقتصاد را در مقابل بیگانگی غربی‌ها و اعمال مجدد تحریم‌ها، از این گردنه عبور دهیم و اجازه ندهیم اقتصاد آسیب ببیند.

وی گفت: تلاش مسئولان این است که با استدلال، منطق و گفت‌وگو، اجازه ندهند غرب و آمریکا هرکاری انجام دهند. ما دنبال این هستیم که فضای بین‌المللی را علیه آنها بسیج کرده و افکار عمومی را ساماندهی کنیم، اما با این وجود برای روزهای سخت هم برنامه داریم.بهترین سند ما همین اقتصاد مقاومتی است که اگر بخواهیم ان را اجرا کنیم،  5 رویکرد آن یعنی دانش‌بنیانی، درون‌زایی، برون‌نگری، عدالت‌طلبی و مردمی کردن اقتصاد را باید در همه سازمان‌ها، قوا، نیروهای مسلح و حتی بخش خصوصی حاکم کنیم.

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه عدالت جزو مهم‌ترین رسالت هر انسان آزاده‌ای است، گفت: عدالت تنظیم‌کننده و سازماندهی کننده امور است اگر می‌خواهیم به توسعه متوازن و پایدار برسیم، باید عدالت را مدنظر قرار دهیم، زیرا توسعه بدون عدالت، توسعه نیست. توسعه وقتی ارزش دارد که آحاد مردم، طعم توسعه و پیشرفت را بچشند و نتیجه توسعه حرکت به سمت عدالت باشد. اگر ما به دنبال رضایت هستیم باید عدالت را مستقر کنیم البته اجرای عدالت جزو سخت‌ترین کارهاست و امیر مومنان هم شهید مسیر عدالت شد.

جهانگیری ادامه داد: بدترین طریق عدالت این است که آن را در زمینه اقتصادی محدود کنیم. ما باید دنبال اجرای عدالت در همه زمینه‌ها باشیم مردم باید ببینند که با فقر، فساد و تبعیض مقابله می‌شود. مهم‌ترین هدف و آرمان انقلاب، امام، شهدا و رهبری استقرار عدالت است.صحبت‌های رهبری مبنی بر عدم پیشرفت در زمینه عدالت و عذرخواهی از مردم اهمیت درجه عدالت را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه یکی از ابعاد مهم عدالت، عدالت منطقه‌ای است که ما در این زمینه عقب‌ماندگی‌های جدی داریم،گفت: برخی استان‌های ما محروم مانده و برخی پیشرفت کرده‌اند. با وجود سیاست‌گذاری برای رفع محرومیت این استان‌ها هنوز محرومیت در برخی استان‌ها وجود دارد. البته در این دولت اقدامات خوبی مثل گازرسانی به سیستان و بلوچستان انجام شده است. به ما گفتند وقتی دلیل عدم گازرسانی به سیستان را پرسیدیم گفتند این طرح اقتصادی نیست، اما دولت بلافاصله اراده کرد و گاز را به زاهدان رساند. ما در این دولت مصمم شدیم آب آشامیدنی سالم، راه آسفالته و گاز را به روستاها برسانیم. در چهار سال گذشته اندازه دولت‌های پیش از آن در این زمینه کار شده است. در شروع دولت یازدهم، به 14 هزار روستا گازرسانی شده بود، اما تا الان به بیش از 11 هزار روستا در این دولت گازرسانی شده که این روند ادامه می‌یابد.باید در جهت توسعه مناطق، متوازن حرکت کنیم. در برخی مناطق گنج‌هایی نهفته که می‌تواند ایران را تکان دهد مثل سواحل مکران که  گنج پنهان و فراموش شده‌ای دارد.

جهانگیری اظهار داشت: ما در تلاش هستیم مساله بیکاری و مسائل اقتصادی را حل کنیم که در سال 96 هم دستاوردهای خوبی در رشد اقتصادی، سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال داشته‌ایم اما تا نقطه مطلوب فاصله داریم.  سال 96 جزو سال‌های نمونه است اما ما باید برای مردم کار خوب فراهم کنیم و شرایطی ایجاد کنیم که هیچ ایرانی به خاطر بیکاری،  امنیت و روانش آسیب نبیند، زیرا بیکاری با خود، ده‌ها آسیب به دنبال دارد و روح و کرامت انسان را آزرده می‌کند.از همه کسانی که به ایران علاقه‌مندند می‌خواهم در آن سرمایه‌گذاری کرده و شغل درست کنند. استعداد ایران ظرفیت اشتغال نه تنها برای مردم خود بلکه برای جمعیت‌های دیگر را هم دارد.

انتهای پیام

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ