کد خبر: ۷۵۹۰۰
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰

هدف اصلی راه اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی
مدیرعامل بورس کالا مطرح کرد:

هدف اصلی راه اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی

مدیرعامل بورس کالا با اعلام هدف اصلی راه اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی گفت: با توجه به انجام هفتگی معاملات در بازار فیزیکی امکان کشف روزانه قیمت ها و استمرار معاملات کمتر است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از نیپنا، نخستین گواهی سپرده کالایی پتروشیمی در راستای ارائه خدمات جدید بورس کالا به صنعت پتروشیمی به تازگی با معرفی و پذیرش انبار شرکت بازرگانی پتروشیمی به ظرفیت ۲۰۰ هزار کیلوگرم، روی محصول پلی اتیلن سنگین بادی تولیدی پتروشیمی جم با حجم ۴۴ تن انجام شد.

حامد سلطانی نژاد با بیان اینکه هدف اصلی راه اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی ایجاد بازار مستمر و کشف روزانه قیمت کالاها است،گفت: در حال حاضر در عرضه های فیزیکی محصولات امکان کشف روزانه قیمت ها و استمرار معاملات کمتر وجود دارد زیرا در بازار فیزیکی معاملات به صورت هفتگی انجام می شود.

وی افزود: در معاملات گواهی سپرده کالایی، به جای آنکه یک محصول دست به دست بچرخد، این سند آن کالا یا همان قبض انبار است که دست به دست می شود و خود کالا در انبار استاندارد قرار می گیرد. ابزار گواهی سپرده کالایی برای محصولات بادوام مناسب است،یکی دیگر از مزایای گواهی سپرده کالایی این است که مصرف کنندگان خردی که به انبارهای تولیدکننده دسترسی ندارند می توانند با خرید آن، به انبارهایی که نزدیک بازار مصرف آنها است، جهت تحویل کالای موردنیاز خود مراجعه کنند.

براساس این گزارش، شورای عالی بورس در 12 خرداد سال 93 گواهی سپرده کالایی را به عنوان ابزار مالی قانون بازار اوراق بهادار، شناسایی و تصویب کرد که بر اساس این مصوبه، گواهی سپرده کالایی اوراق بهاداری است که موید مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالا است و پشتوانه قبض انبار استانداردی است که توسط انبارهای مورد تایید بورس صادر می شود.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ