کد خبر: ۷۵۹۰۳
۱۴:۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰

نرخ جهانی زعفران باید روی تابلوی بورس کالا حک شود
مجری طرح گیاهان دارویی وزارت کشاورزی:

نرخ جهانی زعفران باید روی تابلوی بورس کالا حک شود

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهادکشاورزی با اشاره به تولید ۹۰ درصد زعفران دنیا در ایران گفت: با عرضه این محصول در بورس کالا می توانیم به رهبر قیمت گذاری در جهان تبدیل و هدایت بازارهای جهانی زعفران را در دست بگیریم.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، پیمان یوسفی آذر در خصوص اجرای طرح خرید توافقی زعفران گفت: در سال جاری و به منظور تعادل و تنظیم بازار زعفران که یکی از وظایف اصلی وزارت جهاد کشاورزی است، خرید توافقی زعفران در دستور کار قرار گرفت و سازمان تعاونی روستایی با همکاری بخش خصوصی توانست این سیاست را اجرایی کرده و تعادل قیمتی در بازار ایجاد کند.

وی افزود: لذا با اجرای سیاست خرید توافقی زعفران در سال جاری افزایش قیمت خوبی در بازار این محصول به نفع تولید کننده رقم خورد و در دو ماه گذشته حدود ۷۰ تن زعفران در قالب سیاست خرید توافقی به فروش رفت.

این مجری طرح با اشاره به اجرای موفق سیاست خرید توافقی زعفران گفت: برنامه ریزی لازم با بورس کالا انجام شده تا قراردادهای آتی زعفران نیز به عنوان یک محصول ارزشمند مانند معاملات آتی سکه صورت بگیرد به طوری که در حال حاضر زیرساخت ها فراهم است تا خریداران بتوانند برای ۳ تا ۵ ماه آینده محصول زعفران را خریداری کنند، امیدواریم این معاملات به زودی راه اندازی شود.

یوسفی آذر تاکید کرد: به این ترتیب معاملات آتی زعفران، ابزار جذاب بورس کالا خواهد بود که در این راستا جلسات کارشناسی خوبی در حال برگزاری است تا علاوه بر حضور فعالان بازار زعفران و پوشش ریسک های خود در این معاملات، حتی مردم هم بتوانند با ایجاد صندوق کالایی زعفران مانند سکه در خرید و فروش زعفران به عنوان یک کالای استراتژیک و ارزشمند وارد شوند.

وی به مزایای عرضه زعفران در بورس کالا اشاره کرد و گفت: با عرضه عفران در بورس کالا می توانیم به رهبر قیمت گذاری این محصول در جهان تبدیل شویم و هدایت بازارهای جهانی زعفران را در دست بگیریم در حال حاضر با وجود اینکه ۹۰ درصد زعفران دنیا در ایران تولید می شود اما کشورهایی نظیر اسپانیا تعیین کننده قیمت این محصول هستند.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهادکشاورزی تصریح کرد: در حال حاضر یک کیلوگرم زعفران در بازار ایران به قیمت ۵ میلیون تومان و در بازار صادراتی به قیمت ۹ میلیون تومان به فروش می رود در حالی که قیمت صادراتی خرده فروشی این محصول در اروپا بیش از ۴ برابر بوده و این محصول به قیمت ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان در هر کیلو به فروش می رود لذا اگر بتوانیم هدایت بازار زعفران را در دنیا از طریق بورس کالا به عنوان بازاری شفاف در دست بگیریم، با ارزآوری بالای این محصول قطعا در این حوزه حرف اول را در دنیا خواهیم زد.

آغاز عرضه های صادراتی زعفران در بورس

علی اوسط هاشمی مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی نیز از برنامه جدی این سازمان برای عرضه های صادراتی زعفران در بورس کالا خبر داد و گفت: هدف از عرضه زعفران در بورس کالا استفاده از ظرفیت ملی برای کسب موقعیت متناسب با تولید است تا دیگران برای محصول ما تعیین کننده قیمت نباشند در واقع با این حجم از تولید زعفران، این حق مسلم است که پایه‌گذار بورس جهانی زعفران باشیم و قیمت پایه جهانی این محصول را تعیین کنیم.

وی عرضه زعفران در بورس کالا و ایجاد یک جریان ملی در خارج از ایران را یک ضرورت دانست و گفت: عرضه زعفران در بورس کالا این شرایط را فراهم کرده تا آنهایی که به دنبال بازارهای بزرگ هستند، بتوانند نقش خود را به عنوان بزرگترین تولیدکننده در بازارهای هدف ایفا کنند.با توجه به اهمیت بالای زعفران در دنیا، این محصول  نباید به یک کالای مسافری تبدیل شود تا براین اساس حقوق کشاورزانی که ماه ها بر روی زمین کار می‌کنند، حفظ شود.

انتهای پیام

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ