کد خبر: ۷۵۹۰۴
۱۴:۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰

پسته دامغان هم بورسی شد/ آغاز معاملات گواهی سپرده

پسته دامغان هم بورسی شد/ آغاز معاملات گواهی سپرده

پس از معاملات گواهی سپرده پسته کرمان،با پذیرش و ایجاد نماد معاملاتی یک انبار در دامغان به عنوان دومین قطب تولید پسته، معاملات گواهی سپرده پسته اکبری دامغان از امروز در بورس کالا آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،معاملات گواهی سپرده کالایی پسته در بورس کالا از مهر سال ۹۶ راه اندازی شد و هدف اصلی از ورود پسته به این ابزار معاملاتی، تسهیل معاملات و دسترسی باغداران پسته به بازار این محصول، آگاهی از قیمت های روز بازار و کشف قیمت موثرتر آن بوده است. در همین راستا دو انبار در استان کرمان مورد پذیرش بورس کالا قرار گرفت و محصول پسته فندقی از طریق این انبارها در سه نوع مورد عرضه و معامله قرار گرفت و تاکنون ۱۲۳ تن پسته فندقی در این بستر مورد معامله قرار گرفته است.

اکنون و در روزهای پایانی سال ۹۶، انبار جدیدی در شهرستان دامغان به عنوان دومین قطب تولید پسته پس از استان کرمان، مورد پذیرش قرار گرفته و نماد معاملاتی آن نیز ایجاد شد تا معاملات محصول پسته اکبری از 20 اسفند جاری آغاز شود.

معاملات گواهی سپرده پسته اکبری برای نخستین بار در بورس کالا آغاز شده تا با تنوع عرضه این محصول ارزشمند، باب جدیدی در مبادلات بخش کشاورزی این بورس باز شود. در همین راستا باغداران پسته و سایر فعالان بازار که محصولی متناسب با کیفیت مندرج در سایت بورس کالا (منوی کالاها- کالای کشاورزی) در اختیار دارند، قادر خواهند بود با مراجعه به انبار تعاونی روستایی دامغان که در بورس کالا پذیرش شده، محصول خود را به انبار تحویل دهند.

انباردار پس از ارزیابی کمی و کیفی و انطباق آن با استاندارد اعلامی محصول، اقدام به صدور قبض انبار و گواهی سپرده کالایی به نام مالک محصول می کند. به این ترتیب گواهی سپرده پسته قابلیت معامله در بورس کالا را خواهد داشت و فروشندگان و خریداران آن می توانند با دریافت کد سهامداری اقدام به معاملات آن کنند.خریدار گواهی سپرده کالایی نیز یا محصول خود را مجددا در این بازار به فروش می رساند و یا جهت تحویل محصول خریداری شده از انبار، با مراجعه به انبار و ارایه گواهی خرید خود و نامه صادر شده توسط شرکت کارگزاری خریدار، درخواست ترخیص و خروج محصول خریداری شده را می کند.

با اجرایی شدن معاملات گواهی سپرده پسته اکبری در انبار شهرستان دامغان، معاملات این محصول در بستری شفاف امکان پذیر شده و قیمت های معاملاتی آن نیز به صورت روزانه و برخط اطلاع رسانی می شود. ضمن اینکه کشاورز می تواند با دریافت کد معاملاتی و مجوز معاملات برخط، اقدام به خرید و فروش محصول موجود در انبارها کند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ