کد خبر: ۷۵۹۷۱
۰:۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳

مواضع سازمان بورس درباره

مواضع سازمان بورس درباره "وپارس" اعلام شد/ قول مدیرعامل به بازگشایی امروز

سازمان بورس مواردی را درباره بانک پارسیان اعلام و شفاف سازی کرد و مدیرعامل این بانک ۲.۳ هزار میلیارد تومانی هم قول بازگشایی امروز نماد بعد از غیبت ۱۹ ماهه را داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، عصر دیروز سامانه کدال با بارگذاری اطلاعات جالب و مهمی از شرکت های های وب و دو بانک پارسیان و صادرات روبرو شد و امیدها برای بازگشت به بورس یک یا هر سه نماد زنده شد که در این میان شانس بانک پارسیان بیش از های وب و بانک صادرات است.

براساس این گزارش، در حالی نماد "وپارس" از آبان سال گذشته بسته مانده که همه شرایط لازم برای بازگشایی نماد را فراهم و برای سال مالی جاری 51 ریال سود پیش بینی کرده بود اما در پایان آذر ، با تعدیل منفی 139درصدی، 291 ریال زیان برای هر سهم شناسایی شد.

این بانک 2.3 هزار میلیارد تومانی علت اصلی چرخش 180 درجه ایی را ایجاد فضای رقابتی در جذب منابع و عدم کاهش بهای تمام شده پول طبق انتظارات پیش بینی شده دانسته بود.

با این اوصاف، سازمان بورس با انتشار اطلاعیه شفاف سازی و اعلام مواضع ، زمینه بازگشایی نماد را بعد از 19 ماه توقف فراهم کرد.

قول مدیرعامل بانک به بازگشایی امروز نماد و اطمینان به سهامداران

همزمان با این رویداد کورش پرویزیان مدیرعامل بانک پارسیان از بازگشایی نماد در روز جاری (چهارشنبه ۲۳ اسفند) خبر داد و با اشاره به انتشار گزارش مالی در بورس، علت تغییرات سود در بودجه برآوردی سال مالی جاری را ایجاد فضای رقابتی در جذب منابع و عدم کاهش بهای تمام شده پول طبق انتظارات پیش‌بینی شده اعلام کرد.

وی همچنین از افزایش سرمایه سال آینده خبر داد و گفت: افزایش سرمایه، نسبت کفایت سرمایه بانک پارسیان را ارتقا خواهد بخشید. همچنین منجر به افزایش توانایی بانک در پاسخگویی به مشتریان و ارتقای جایگاه و اعتبار هر چه بیشتر آن در بازارهای پولی و مالی بین‌المللی خواهد شد.

وی این اطمینان خاطر را به سهامداران داد که با بازگشت بانک پارسیان به بورس و بازگشایی نماد بانکها که تحقق وعده دولت محترم است، آینده روشنی برای سهامداران بانک پارسیان رقم خواهد خورد.

مواضع سازمان بورس

اداره نظارت بر ناشران بورسی سازمان بورس هم در اطلاعیه ایی به شرح زیر، مواضع خود در باره بانک پارسیان را اعلام کرد:

با عنایت به توقف نماد معاملاتی شرکت بانک پارسیان از تاریخ 15/08/95، توجه استفاده کنندگان محترم را به موارد ذیل جلب می نماید:

1- نماد معاملاتی شرکت بانک پارسیان باتوجه به اعلام پیش‌بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95 به مبلغ 120 ریال و تحقق مبلغ (113) ریال زیان هر سهم در سه ماهه ابتدای سال مالی 95، متوقف گردید.

2- با توجه به عدم افشای به موقع اطلاعات مطابق با مفاد دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکتهای ثبت شده نزد سازمان، علیرغم پیگیری­های صورت گرفته امکان بازگشایی نماد معاملاتی شرکت از تاریخ توقف فراهم نگردید.

3- پس از اخذ مجوز برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه سال مالی 95، مطابق نامه شماره 346911/96 مورخ 28/10/96 بانک مرکزی ج.ا.ا، در مجمع عمومی عادی سالیانه مورخ 16/11/96 صورتهای مالی حسابرسی شده شرکت برای سال مالی 95 مورد تصویب مجمع قرار گرفت.

4- شرکت در تاریخ 08/12/96، اطلاعات صورتهای مالی میاندوره­ای دوره 9 منتهی به 30/09/96 را در سامانه کدال منتشر نمود. مطابق اطلاعات مندرج در صورتهای مالی میاندوره­ای دوره 9 فوق الذکر، عملکرد شرکت طی 9 ماهه منتهی به 30/09/96، منجر به شناسایی مبلغ (915ر6) میلیارد ریال زیان (به ازای هر سهم (291) ریال) گردیده­است.

5- باتوجه به تحقق مبلغ (915ر6) میلیارد ریال زیان در 9 ماهه منتهی به 30/09/96 و آخرین پیش­بینی اعلامی شرکت در سال مالی فوق به مبلغ 201ر1 میلیارد ریال، طی نامه شماره 32294/122 مورخ 06/12/96 از شرکت درخواست گردید آخرین وضعیت پیش­بینی سود (زیان) هر سهم سال مالی 96 را در اسرع وقت از طریق انتشار اطلاعیه افشای اطلاعات بااهمیت در سامانه کدال به همراه گزارش تفسیری مدیریت منتشر نماید. شرکت در تاریخ 19/12/96 پیش­بینی سود (زیان) سال مالی 96 را به مبلغ (471) میلیارد ریال زیان (مبلغ (20) ریال زیان به ازای هر سهم) در سامانه کدال منتشر نمود. شایان ذکر است که براساس اطلاعات مندرج در یادداشت شماره 7 (سایر درآمدها) گزارش آخرین پیش­بینی سود (زیان) سال مالی 96، مبلغ 077ر7 میلیارد ریال تحت عنوان سایر درآمدها پیش بینی شده است که جزئیات آن ارائه نگردیده است. همچنین گزارش تفسیری مدیریت شرکت در تاریخ 20/12/96 و در پیوست صورتهای مالی میاندوره­ای دوره 9 ماهه منتهی به 30/09/96 در سامانه کدال منتشر شده ­است.

6- صورتهای مالی حسابرسی شده میاندوره ای دوره 6 ماهه منتهی به 31/06/96 شرکت تاکنون در سامانه کدال منتشر نشده ­است.

7- باتوجه به مبایعه نامه منعقد شده شرکت از بابت فروش سهام شرکت سرمایه­گذاری پارسیان به مبلغ 499ر14 میلیارد ریال که منجر به شناسایی مبلغ 908ر11 میلیارد سود ناشی از فروش سرمایه­گذاریها در صورتهای مالی حسابرسی شده سال مالی منتهی به 30/12/95 شده­است، توجه استفاده کنندگان گرامی را به مفاد بند 2-5 گزارش جسابرس مستقل درخصوص صورتهای مالی سال مالی منتهی به 30/12/95 جلب می نماید. شایان ذکر است که تعدادی از مدارک درخواستی از قبیل گزارش کارشناس رسمی دادگستری و آخرین وضعیت وصول مطالبات به این سازمان ارسال نشده و آخرین صورتهای مالی حسابرسی شده شرکت سرمایه­گذاری پارسیان نیز در سامانه کدال منتشر نگردیده ­است.

باتوجه به توضیحات فوق توجه استفاده­کنندگان محترم را به موارد ذیل جلب می­ نماید:

اطلاعیه شفاف­سازی منتشر شده در تاریخ 15/11/96 در سامانه کدال درخصوص صورتهای مالی حسابرسی شده سال مالی منتهی به 30/12/95 شرکت بانک پارسیان،

بندهای بااهمیت اظهارنظر حسابرس مستقل نسبت به صورتهای مالی سال مالی منتهی به 30/12/95 درخصوص عدم رعایت استانداردهای حسابداری در رابطه با درآمدهای شناسایی شده در سال­های 94 و 95،

با عنایت به اینکه، توقف نماد معاملاتی شرکت قبل از تاریخ لازم الاجرا شدن اصلاحات دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران صورت پذیرفته­است، لذا بازگشایی نماد تابع مقررات اخیر نمی­ باشد.

مزید اطلاع، مطابق اطلاعات صورتهای مالی میاندوره­ای دوره 9 ماهه منتهی به 30/09/96، زیان انباشته بانک در تاریخ مذکور مبلغ (503ر3) میلیارد ریال (به ازای هر سهم (147) ریال) می­ باشد.

شایان ذکر است مسئولیت  اطلاعات ارائه شده بر عهده هیئت مدیره شرکت و مسئولیت اظهارنظر در خصوص صحت و درستی صورت‌های مالی شرکت مطابق مفاد ماده 148 اصلاحیه قانون تجارت (مصوب 1347) بر عهده بازرس قانونی شرکت می‌باشد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ