کد خبر: ۷۵۹۸۲
۹:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳

پایان طرح قیمت تضمینی ذرت در بورس کالا و پرداخت ۹۰ درصدی پول کشاورزان
معاون شرکت پشتیبانی امور دام خبر داد:

پایان طرح قیمت تضمینی ذرت در بورس کالا و پرداخت ۹۰ درصدی پول کشاورزان

معاون شرکت پشتیبانی امور دام با موفقیت آمیز دانستن طرح قیمت تضمینی ذرت در بورس کالا،مزایای این طرح را برشمرد و گفت: پرداخت بیش از۹۰ درصد پول کشاورزان به کمک بورس کالا صورت گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از ایرنا، در راستای اجرای مصوبه هیات دولت مبنی بر معامله کل ذرت تولید داخل در بورس کالا و در قالب سیاست قیمت تضمینی، عرضه ذرت دانه‌ای استان های کرمانشاه، کردستان، قزوین، فارس و خوزستان از مهر ماه سال جاری در قالب گواهی سپرده کالایی در این بورس آغاز شد.

عباس والوزی با موفقیت آمیز خواندن اجرای این طرح در بورس کالا گفت: طرح قیمت تضمینی ذرت در بورس کالا در ۳۰ بهمن سال جاری پایان یافت و آمارها حاکی از آن است که نسبت به سال قبل از نظر وزنی حدود ۲۰ درصد رشد در میزان محصول تحویلی به انبارها به ثبت رسیده است.در این طرح رضایت کامل کشاورزان حاصل شد، حدود ۷۰ درصد و در برخی موارد حدود ۹۰ درصد از پول کشاورزان در مدت یک هفته پرداخت شد

وی ادامه داد: بر این اساس ۶۳۲ هزارتن ذرت با قیمت هر کیلو هزار و ۶۰ تومان در قالب اجرای طرح قیمت تضمینی با رقم کل ۶۷۰ میلیارد تومان جمع آوری شد که حدود ۶۰۰ میلیارد تومان آن با انجام معامله در بورس به فاصله یک هفته بعد از عرضه، پول کشاورز پرداخت شد و بیش از ۹۰ درصد از ۷۰ میلیارد تومان مابقی، به عنوان مابه التفاوت قیمت تضمینی و رقم فروش رفته در بورس تاکنون توسط دولت پرداخت شده و رقم اندک باقیمانده هم با رفع مغایرت پرداخت می شود.

این مقام مسئول گفت: با توجه به اینکه در سال جاری، انگیزه بیشتری برای خرید ذرت از طریق بورس وجود داشت، سرعت فروش محصول بالاتر بود و همین امر موجب شد روند برگشت پول به کشاورزان نیز سریع تر انجام شود.اجرای سیاست قیمت تضمینی برای محصول ذرت، طرح موفقی بوده که با همکاری بورس کالا و وزارت جهاد کشاورزی و شرکت پشتیبانی امور دام انجام شده و به نظر می رسد با رضایت کاملی که از این طرح در سال جاری وجود داشت، در سال های آتی نیز اجرای این طرح تداوم یابد.

والوزی با بیان اینکه این موفقیت می تواند در سایر محصولات نیز تاثیرگذار باشد، اظهار داشت: آمارها و ارزیابی های انجام شده حاکی از آن است که در خصوص محصول گندم نیز این تمایل از سوی کشاورزان و دولت وجود دارد. با توجه به تجربه موفق عرضه ذرت و جو در بورس کالا در قالب این سیاست، می توان از این طرح برای توسعه اقتصاد و تولید در بخش کشاورزی بهره برد و در برنامه ریزی ها از آن استفاده کرد.

وی اعلام کرد: به دلیل اینکه موارد کیفی در عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا با اجرای طرح قیمت تضمینی بسیار مورد توجه است و استانداردهای مشخصی به طور دقیق در این طرح تعیین شده و ثبت می شود، می توان اطمینان داشت که استفاده از این ظرفیت ها در برنامه ریزی برای تولید بسیار اثرگذار است. شرکت پشتیبانی امور دام به عنوان یکی از مباشران اجرای طرح قیمت تضمینی در بورس کالا، گزارش کیفی محصول تحویل داده شده به انبارهای پذیرش شده را به معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی ارسال می کند که این موضوع در برنامه ریزی های آتی نقش دارد.

معاون شرکت پشتیبانی امور دام به تشریح مزایای اجرای این برنامه برای دولت نیز پرداخت و گفت: سیاست قیمت تضمینی در بخش اول که خریداری در بورس انجام می شود، کاهش تعهدات دولت را به همراه دارد، زیرا ما مشارکت بخش خصوصی را برای اجرای یک طرح حاکمیتی که سیاست قیمت تضمینی است، جلب می کنیم.در نتیجه، به جای پرداخت ۱۰۰ درصد پول کشاورزان توسط دولت، حدود ۷۰ تا ۹۰ درصد آن توسط خریداران بخش خصوصی در بورس کالا تامین می شود و تنها دولت موظف به پرداخت مابه التفاوت قیمت کشف شده در بورس با قیمت پایه تعیین شده است.

والوزی پیرامون کاهش هزینه های دولت به کمک طرح قیمت تضمینی گفت: در کنار صرفه جویی هایی که از محل هزینه های ناشی از نگهداری کالا، فروش و عرضه های بعدی برای دولت ایجاد می شود، هزینه های مربوط به حمل و افت و کسری محصول نیز با کمک عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا کاهش می یابد.اگر بخواهیم سیاست خرید تضمینی را اجرایی کنیم، کالا باید به طور کامل به انبارهای دولت منتقل شده و در مرحله بعد، عرضه شود اما اجرای سیاست قیمت تضمینی در بورس کالا، مانع از تحمیل این هزینه ها به دولت می شود

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ