کد خبر: ۷۶۰۱۶
۱۵:۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳

نتیجه بازگشت
بعد از دوری ۲۰ و ۱۶ ماهه رخ داد:

نتیجه بازگشت "وبصادر و وپارس" / چند آمار و دو محاسبه جالب

امروز دو بانک صادرات و پارسیان بعد از دوری ۲۰ و ۱۶ ماهه به بورس بازگشتند تا شاخص بورس با سقوط ۷۸۸ واحدی روبرو و محاسباتی جالب از سوی برخی فعالان همراه شود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در جریان معاملات آخرین چهارشنبه سال جاری، سازمان بورس مانند سه سال پیش دست به بازگشایی نماد شرکت هایی زد که ماه ها متوقف و دارای ابهامات و البته زیان های سنگین بودند.

26 اسفند سال 93 ، سازمان بورس اقدام به بازگشایی همزمان نماد 6 پالایشگاه بعد از 8 ماه توقف کرد و که با کاهش 42 تا 66 درصدی قیمت سهام و سقوط 3589 واحدی شاخص بورس و آزاد شدن میلیاردها تومان سرمایه افراد حقیقی و حقوقی همراه بود.

امروز هم سازمان بورس با اعلام مواضع و نکات مهم در مورد صورت های مالی بانک صادرات و پارسیان ، اقدام به بازگشایی دو نماد بعد از دوری 20 و 16 ماهه کرد که منجر به سقوط 788 واحدی شاخص بورس و عقب نشینی به رقم 95 هزار و 525 واحدی شد.

براساس این گزارش، "وبصادر" که آخرین قیمت هر سهم آن در 27 تیر سال گذشته 1005 ریال بود ، بعد از حدود 20 ماه به بورس بازگشت و با سقوط 49  درصدی به قیمت 51 تومانی هر سهم رسید و با توجه به سرمایه اسمی بیش از 5.7 هزار میلیارد تومانی ، به تنهایی 717 واحد شاخص بورس را منفی کرد.

در این بازگشایی ، بیش از 469 میلیون سهم به ارزش 23.9 میلیارد تومان داد و ستد شد و ارزش روز بازار سهام بانک صادرات به 2.9 هزار میلیارد تومان ریزش کرد.

همچنین آمار خریداران و فروشندگان نشان می دهد در برابر دست به فروش 1,738 حقیقی و 78 حقوقی، 1,970 سهامدار حقیقی در کنار 13 حقوقی حاضر به خرید شده اند که ناشی از اقدام برخی سهامداران "وبصادر" برای کاهش میانگین قیمت تمام شده و اعتقاد گروهی دیگر به مناسب بودن قیمت و امیداوری به بهبود شرایط در آینده و امکان نوسان گیری بود .

در این میان برخی از فعالان محاسبات جالبی انجام و اعلام کردند با توجه به قیمت 3520 تومانی دلار ، قیمت دلاری هر سهم "وبصادر" در زمان توقف 2.84 سنت بود اما با قیمت 4800 تومانی امروز دلار به 1.04 سنت ریزش کرده است. برخی دیگر هم اعلام کردند با کمتر از 50 میلیارد تومان امکان متعادل کردن سهام این بانک در دو سال پیش بود و نیازی به چندین ماه توقف نماد نبود.

آمار معاملات بانک پارسیان هم با کاهش 10.2 درصدی قیمت سهام نسبت به بهای 114 تومانی در 12 آبان سال گذشته همراه شد و طی آن بیش از 54 میلیون سهم به ارزش 5.5 میلیارد تومان معامله شد.

 در این معامله که با ارزش روز 2.4 هزار میلیارد تومانی "وپارس" همراه بود، 284 حقیقی و 17 حقوقی اقدام به فروش و 71 حقیقی و 8 حقوقی هم دست به خرید زدند تا این بانک که با صف فروش بیش از 30 میلیون سهمی بسته شد، 69 واحد بر شاخص اثر بگذارد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ