کد خبر: ۷۷۸۴۳
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۷/۲/۴

دستور روحانی برای محاسبه قیمت سکه با دلار 4200 تومانی
رئیس دفتر رئیس جمهور خبر داد:

دستور روحانی برای محاسبه قیمت سکه با دلار 4200 تومانی

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به روی آوردن عجیب مردم به سکه در این روزها،بر لزوم ساماندهی وضعیت این بازار تأکید کرد و از دستور رییس جمهور برای محاسبه قیمت سکه بر مبنای دلار 4200 تومانی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از ایسنا ، محمود واعظی در دیدار با فعالان اقتصادی آذربایجان شرقی در خصوص مشکلات ارز خارجی اظهار داشت: تبلیغات خارجی و اختلافات گروه‌های سیاسی داخلی به اقتصاد ضربه می‌زند و بر این اساس از اواسط بهمن ماه کمیته‌ای برای ساماندهی بازار ارز با ریاست جهانگیری تشکیل شد و در نهایت تصمیمی گرفته شد که در جهت منافع بخش خصوصی، صادر کننده و وارد کننده است.

وی افزود: بر اساس تصمیمات گرفته شده، دولت به منظور تأمین ارز 4200 تومانی برای رفع مشکلات بخش‌های مختلف متعهد می‌شود، همچنین صادر کننده نیز با دلار 4200 تومانی مواد اولیه خریداری کرده و با همین دلار صادرات انجام می‌دهد.

این مقام مسئول گفت: باتوجه به درآمد 100 میلیارد دلاری، مشکل تهیه‌ ارز نداریم، قبل از اجرای این طرح، بانک مرکزی تنها بر درآمد ارزی حاصل از فروش نفت نظارت داشت و از سوی دیگر قاچاق در غرب و جنوب منجر به خروج ارز می‌شد.سیستم ارزی از 10 روز گذشته تغییر یافته، در جلسه‌ی 5.5 ساعته با رئیس جمهور تصمیماتی در خصوص سیاست ارزی گرفته شد و اکنون کمیته‌ای تشکیل شده که بر اساس نیاز ارزی در بخش‌های مختلف آیین‌نامه تهیه می‌کند.با رفع نیازهای ارزی بخش‌های مختلف، بدنه‌ قاچاق کوچک می‌شود.

واعظی با اشاره به راه اندازی سامانه‌ الکترونیکی نیما گفت: بر اساس این سامانه مشخص می‌شود چقدر ارز به چه کسانی داده شده و ارز توسط چه کسانی تولید می‌شود، معتقدم با راه‌اندازی این سامانه بخشی از مشکلات رفع می‌شود البته به احتمال فراوان برخی دلالان که آشفتگی بازار دلار به نفع آنان بود، کارشکنی خواهند کرد.در زمینه‌ سکه نیز رئیس جمهور دستور داده قیمت سکه با دلار 4200 تومانی محاسبه شود، البته این روزها مردم به صورت عجیب به سکه روی آورده‌اند که این وضعیت باید ساماندهی شود. 

وی با اشاره به اینکه خیلی از مشکلات گذشته رفع شده،ادامه داد: وضعیت نسبت به گذشته بهتر شده ولی شرایط مطلوب نیست، باتوجه به هدف گذاری، انتظار از وضعیت بیشتر از این بود که دلیل آن را می‌توان اتفاقاتی دانست که در محاسبات دولت پیش‌بینی نشده بود به عنوان نمونه تصور نمی‌کردیم کسی مثل ترامپ روی کار بیاید. 

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: امروزه نه تنها ایران بلکه کشورهای اروپایی متحد آمریکا هم به طور خصوصی به ما اعلام می‌کنند نمی‌دانیم این ترامپ قرار است چکار کند،من که 30 سال در سیاست خارجه تجربه دارم، هیچ رئیس جمهوری را نمی‌شناسم که شبانه به محض وقوع یک اتفاق در دنیا، توئیت کرده و اظهار نظر کند و فردا صبح در واشنگتن شورای امنیت ملی برای درست کردن نظر ترامپ تلاش کند. یک سری تصمیمات در برجام اتخاذ کرده بودیم ولی روی این موضوع حساب باز نکرده بودیم که بعد از اوباما چنین فرد بی عقلی روی کارمی‌آید.

واعظی افزود: در گذشته همواره افراد محتاط و ریش سفید در عربستان روی کار بودند، اکنون جوانی آمده که هر روز یک تصمیم گرفته و کارهای عجیب و غریبی انجام می‌دهد، همچنین داعش نیز از سوی دیگر ناامنی را در عراق، سوریه و نزدیک مرزهای ایران به وجود آورد که باعث شد پای کشورهای مختلف به منطقه باز شود و ما هم برای حفظ امنیت و دفاع از حرم ائمه اطهار یک وضعیت سیاسی جدید در پیش گرفتیم که البته با موفقیت کامل ایران همراه بود، دوست و دشمن اعتراف می‌کنند که ایران با اقدامات خود عراق و سوریه را نجات داد. در کنار داعش، وضعیت کشورهای همسایه نیز چندان مطلوب نبوده و با مشکلات مختلف دست و پنجه نرم می‌کنند که روی سیاست خارجی ایران و تجارت تأثیر می‌گذارد.

وی تصریح کرد: در چنین شرایطی گروه‌های سیاسی داخلی و همه‌ کسانی که می‌توانند ندای وحدت سر داده و مردم را امیدوار کنند، درگیر برخی مسائل جزئی شدند که باعث شده مردم احساس ناامیدی کنند و نشاط و شادابی آنان از بین برود. در دنیا زمانی کشورها دست به کارهای بزرگ زده و پیشرفت می‌کنند که مردمان آنها امیدوار بوده و احساس شادابی و نشاط داشته باشند.کار کردن در شرایطی که مردم ناامید هستند، بسیار سخت بوده و امروزه بیش از هر زمان دیگری به وحدت و انسجام نیاز داریم، مقام معظم رهبری و رئیس جمهور همواره مردم و گروه‌های مختلف را به وحدت و انسجام دعوت می‌کنند.

واعظی با اشاره به جلسه‌ روسای قوا در مجلس گفت: سابقه نداشته روسا و ارکان سه قوا در مجلس دور هم جمع شده و راجع مسائل مختلف صحبت کنند.ماحصل این جلسه هم اتحاد برای رفع مشکلات مختلف بود. برخی از مسائل می‌تواند در خود استان حل شود، موضوعاتی مانند پنجره واحد سرمایه‌گذاری، فضای کسب و کار،تشریفات اداری باید در خود استان رفع شود، در جلسه روز شنبه رئیس جمهور با تمام مدیران به این موضوعات و رفع آن‌ها تأکید شد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ