کد خبر: ۷۹۴۱۹
۸:۵۸ - ۱۳۹۷/۲/۲۶

بیانیه مشترک مذاکرات برجامی ایران و اروپا و ۱۰ تعهد اروپایی ها

بیانیه مشترک مذاکرات برجامی ایران و اروپا و ۱۰ تعهد اروپایی ها

نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور امنیتی و سیاست خارجی در پی اعلام خروج آمریکا از برجام در نشستی مشترک با وزرای امور خارجه ایران، فرانسه، آلمان و انگلیسی بیانیه ای صادر کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از تسنیم،در پی اعلام ایالات متحده آمریکا مبنی بر خروج آن کشور از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور امنیتی و سیاست خارجی و وزرای امور خارجه ایران، فرانسه، آلمان و انگلیسی روز گذشته در بروکسل دیدار کردند. بیانیه مطبوعاتی نشست مشترک وزیر امور خارجه ایران، وزاری خارجه E3 و هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا توسط فدریکا موگرینی قرائت شد که بدین شرح است:

شرکت کنندگان در این نشست: تعهد در اجرای کامل و موثر برجام را که به اتفاق آراء توسط قطعنامه 2231 شورای امنیت به عنوان عنصری کلیدی در ساختار نظام عدم اشاعه هسته ای جهانی و یک دستاورد دیپلماتیک قابل توجه مورد تاکید قرار گرفته، یادآوری کردند.

با اظهار تاسف از خروج آمریکا از برجام بر اینکه رفع تحریم های مرتبط هسته ای و عادی سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران بخش های اساسی توافق [برجام] را تشکیل می دهد، صحه گذاردند. آنها [همچنین] بر تعهد به ایجاد اطمینان نسبت به ادامه تحقق اهداف تاکید کرده و موافقت کردند گفت و گوها را در راستای این هدف تعمیق بخشند.

به طور ویژه متعهد شدند مباحث کارشناسی فشرده ای را با ایران در خصوص مسائل حفظ و تعمیق روابط اقتصادی با ایران،تداوم فروش نفت، گاز، میعانات گازی و فرآورده های نفتی و پتروشیمی ایران و تعاملات مالی مربوطه،تعاملات موثر بانکی با ایران،تعاملات موثر بانکی با ایران،ادامه روابط حمل و نقل موثر دریایی، زمینی و هوایی و خط آهن با ایران،تامین بیشتر اعتبارات صادراتی اتحادیه اروپا و ایجاد مسیرهای ویژه در حوزه های مالی، بانکی، بیمه ای و تجاری با هدف تسهیل همکاری های اقتصادی و مالی شامل ارائه حمایت های عملی از تجارت و سرمایه گذاری،تکمیل و اجرای بیشتر یادداشت تفاهم و قراردادهای منعقده بین شرکت های اروپایی و طرف های ایرانی،سرمایه گذاری بیشتر در ایران،حمایت از فعالان اقتصادی اتحادیه اروپا و تامین فضای اطمینان بخش حقوقی و ایجاد هر چه بیشتر فضای شفاف و قانونمند اقتصادی با هدف رسیدن به راه حل های عملی [ظرف مدت چند هفته آینده] آغاز کنند.

یک بار دیگر عزم و اراده را برای اجرای برجام در تمامی بخش های آن همراه با حسن نیت و در فضایی سازنده مورد تاکید قرار داده و موافقت کردند به مشورت های فشرده در تمامی سطوح و با سایر اعضای برجام ادامه دهند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ