کد خبر: ۷۹۴۳۷
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۷/۲/۲۶

علت اصلی رشد تورم در فروردین و پیش بینی افزایش در سه ماه
معاون پژوهشکده آمار مطرح کرد:

علت اصلی رشد تورم در فروردین و پیش بینی افزایش در سه ماه

معاون پژوهشکده آمار با اشاره به عامل اصلی رشد نرخ تورم در فروردین سال جاری، روند این متغیر مهم طی سه ماه‌ اردیبهشت، خرداد و تیر را پیش بینی کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، ایوب فرامرزی با اشاره به نرخ تورم 8.1 درصدی فروردین سال جاری از سوی مرکز آمار به رادیو گفت: نرخ اعلامی این مرکز تنها مربوط به تغییرات شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوار است،از شاخص مزبور در ادبیات اقتصادی دنیا به‌عنوان نرخ تورم یاد می‌شود در حالی که تورم مفهومی گسترده‌تر و وسیع‌تر از این شاخص است چرا که خیلی از کالاها مصرفی نبوده ولی در محاسبات تورم مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی افزود: بسیاری از کشورهای جهان از شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوار به‌عنوان نماینده‌ای از تورم استفاده می‌کنند.مجموع سبد مصرفی خانوار دو جزء عمده و اساسی دارد.جزء اول شامل کالاهای خوراکی، آشامیدنی و دخانیات و جزء دوم شامل کالاهای غیرخوراکی و خدمات است که جزء اول و دوم سبد مصرفی خانوار در فروردین سال جاری به‌ترتیب 11.4 و 6.9 درصد رشد داشته است.

فرامرزی گفت: آمار و ارقام موجود نشان می‌دهد عامل اصلی رشد نرخ تورم در نخستین ماه سال جاری کالاهای خوراکی، آشامیدنی و دخانیات بوده و روند نرخ تورم در ماه‌های اردیبهشت، خرداد و تیر سال جاری به‌سمت صعودی خواهد بود.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ