کد خبر: ۷۹۴۶۷
۲۱:۵۳ - ۱۳۹۷/۲/۲۸

پیش بینی حضور خارجی ها در معاملات آتی زعفران
یک فعال بازار زعفران مطرح کرد:

پیش بینی حضور خارجی ها در معاملات آتی زعفران

قائم مقام شرکت زرین زعفران مشرق زمین با اشاره به افزایش قیمت زعفران نگین بورسی،از پیش بینی حضور خارجی ها و پیش خرید زعفران از سوی آنهادر معاملات آتی زعفران خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،ناصری اظهار داشت: زعفران نگین که به عنوان دارایی پایه معاملات آتی بورس کالا تعیین شده، طی روزهای گذشته در بازار تربت حیدریه به مرز ۶ میلیون و با قیمت ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در هر کیلو معامله می شود این در حالی است که طی یک ماه اخیر قیمت این محصول ارزشمند حدود ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بود. از ابتدای سال جاری تاکنون قیمت زعفران  حدود ۵۰۰ هزار تومان در هر کیلو رشد داشته و در بالاترین قیمت به ۶میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده است.

وی در خصوص دلایل رشد قیمت زعفران در بازار داخلی افزود: با توجه به خرید زعفران توسط سازمان تعاونی روستایی در طرح خرید توافقی، عمده محصول تولیدی در برداشت سال ۹۶ در انبارهای این سازمان است.دلیل رشد قیمت طلای سرخ افزایش نرخ برابری دلار در مقابل ریال است،بالا رفتن بهای زعفران هم به نفع کشاورزان است و هم سود تجار ایرانی را محقق می کند، بالا رفتن بهای ارز به صورت مستقیم قیمت زعفران را بالا برد.

این فعال بازار زعفران ادامه داد: به عنوان مثال در سال گذشته به عنوان مباشر رسمی دولت در اجرای طرح خرید توافقی زعفران هر کیلو زعفران پوشال در حالی به نرخی حدود ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان از کشاورزان خریداری شد که در آن مقطع بهای ارز دلار در محدوده ۳۴۰۰ تومان بود که برمبنای نرخ دلار امروز، در حال حاضر قیمت در هر کیلو حدود ۷ میلیون تومان محاسبه می شود.

ناصری گفت: در گذشته سود ناشی از این نوسانات ارزی عاید تجار می شد و کشاورز آسیب جدی می دید بطوری که در چنین شرایطی به دلیل بالا بودن هزینه ها، تولید آتی برای کشاورزان مقرون به صرفه نبود اما با اجرای این طرح نه تنها جلوی ضرر کشاورز گرفته شد، بلکه کشاورزان با امید بیشتری برای سال جدید برنامه ریزی می کنند.

وی با مثبت ارزیابی کردن اقدام سازمان مرکزی تعاونی روستایی برای جمع آوری محصول در طرح خرید توافقی زعفران گفت: تجار در زمان برداشت محصول زعفران تلاش کردند با عدم تقاضا و عدم خرید محصول، به کاهش قیمت ها در بازار دامن زده و زعفران را به قیمت کمتری از دست کشاورزان خارج کرده و سپس در قیمت های بالاتری به فروش برسانند. این در حالی است که با اجرای موفق طرح خرید توافقی زعفران نه تنها از کاهش کاذب قیمت ها در بازار جلوگیری به عمل آمد، بلکه محصول برداشت شده با قیمت منطقی تری از کشاورزان خریداری شد و در نهایت ناتوانی تجار در خرید زعفران در زمان برداشت موجب شده قیمت ها در بازار به نفع کشاورزان بالا رود.

افزایش یک میلیون تومانی قیمت زعفران 

قائم مقام شرکت زرین زعفران مشرق زمین تصریح کرد: در سال گذشته در زمان برداشت محصول زعفران اقدام برخی تجار در ممانعت از خرید محصول، کاهش قیمت به حدود 2.5 تا 3 میلیون تومان را در پی داشت اما با شروع طرح خرید توافقی جلوی این کاهش قیمت های کاذب گرفته شد بطوری که در آن مقطع زعفران توسط مباشران رسمی اجرای این طرح حدود یک میلیون تومان گران تر خریداری شد و در حال حاضر نیز با قیمت بالاتری در بازار به فروش می رسد.

ناصری با بیان اینکه نسبت به قیمت های خرید تعیین شده در طرح مذکور بهای زعفران بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان در هر کیلو افزایش یافته، در خصوص نحوه معامله این محصول در بازارهای خارجی گفت: زعفران در بازارهای جهانی یا براساس دلار یایورو معامله می شود و معاملات ریالی نداریم.

وی در خصوص قیمت خرید زعفران توسط تجار خارجی از تاجران ایرانی گفت: برخی تجار داخلی قیمت فروش زعفران خریداری شده از کشاورزان را قیمتی بین ۷ تا ۹ میلیون تومان اعلام می کنند در حالی که آمارها نشان می دهد قیمت های فروش زعفران به تجار اسپانیایی در حدود ۱۱ تا ۱۳ میلیون تومان است.

احتمال حضور خارجی ها در معاملات آتی 

این فعال بازار زعفران به مزایای راه اندازی معاملات آتی زعفران در بورس کالا اشاره کرد و گفت: اگر معاملات آتی زعفران در بورس کالا راه اندازی شود، قیمت ها منطقی شده و نرخ ماه های آتی قابل پیش بینی خواهد شد بطوری که کشاورز می داند طی ۶ ماه آتی محصول را به چه قیمتی می تواند بفروشد که این امر به ثبات قیمت ها منجر شده که در برخی مقاطع مخصوصا در زمان برداشت محصول مانع از دستکاری قیمت ها توسط برخی افراد و گروه های خاص می شود.

ناصری با پیش بینی حضور خارجی ها در معاملات زعفران و پیش خرید زعفران از سوی آنها افزود: معتقدیم معاملات آتی تعیین کننده و شفاف کننده قیمت زعفران است و بهترین مکان برای ایجاد این شفافیت بورس کالا است.

انتهای پیام

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ