کد خبر: ۷۹۵۸۷
۱۲:۴ - ۱۳۹۷/۲/۳۱

خاموشی احتمالی در تهران و ۴ استان بزرگ
معاون توانیر اعلام کرد:

خاموشی احتمالی در تهران و ۴ استان بزرگ

معاون توانیر گفت: اگر از مرز ۵۷ هزار مگاوات مصرف برق عبور کنیم، احتمال خاموشی در تهران، مازندران، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خوزستان به علت آسیب‌پذیری شبکه‌ توزیع برق وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمود رضا حقی‌فام نیاز واقعی مصرف برق سال جاری را 60 هزار مگاوات دانست و گفت: سال جاری با افزایش هزار تا 1500 مگاواتی پیک‌سایی در تلاش هستیم بتوانیم این رقم را به آستانه 5 هزار مگاوات برسانیم و از اوج مصرف تابستان بدون خاموشی گسترده عبور کنیم.

وی با اشاره به اینکه برای تأمین برق تابستان دو مشکل عمده وجود دارد،افزود: نیروگاه‌های برق آبی در برخی از مناطق به دلیل کمبود بارش با مشکل منابع آبی در پشت سدها روبه رو هستند که براساس ارزیابی صورت گرفته در این بخش با کاهش حدود 3 تا 3500 مگاواتی کاهش انرژی نسبت به سال گذشته مواجه خواهیم شد.

این مقام مسئول افزایش سالانه بار مصرف برق را بخش دیگری از مشکلات این حوزه معرفی کرد و گفت: بر این اساس برای تابستان در بدترین حالت رقمی در حدود 6 هزار مگاوات و در بهترین حالت در حدود پنج هزار مگاوات کمبود برق خواهیم داشت.از طرفی با توجه به اینکه سال جاری ظرفیت تولید نیروگاه‌ های در حال احداث نیز نسبت به سال گذشته بیش از دو هزار مگاوات نخواهد بود، در نتیجه کمبود پنج هزار مگاواتی برق هدف گذاری شده و بر اساس آن نیز به شرکت‌های توزیع و برق منطقه‌ای سهمیه‌ای داده شده تا در بخش‌های مختلف صنعتی، کشاورزی، تجاری و... عملیات‌ لازم را برای مدیریت مصرف در زمان مناسب انجام بدهند.

حقی‌فام ادامه داد: از سال گذشته مصوبه‌ای در هیئت دولت مطرح شده که برای سال 97 نیز وزیر نیرو طی دو هفته آینده مجددا این موضوع را به هیئت دولت خواهد برد تا مجوزهای لازم در اختیار استانداران قرار بگیرد که اگر وضعیت درجه حرارت از عدد مشخصی فراتر برود استانداران بتوانند ساعات اداری دستگاه‌های اجرایی را کاهش دهند.پیشنهاد ما مدیریت بر روی ساعت 6:30 تا 12:30 است، تا ساعت‌های فعالیت ادارات محدود به این بازه زمانی شود و پس از این ساعت سیستم‌های سرمایشی این مراکز خاموش شود، تا حداقل در دستگاه‌های اجرایی بار مضاعفی به شبکه سراسری اضافه نشود.

3 طرح احتمالی برای پیک تابستان

وی در پاسخ به سوال چه رقمی برای پیک تابستان پیش‌بینی شده، گفت: در این خصوص سه طرح توسط شرکت مدیریت شبکه برق ایران مطرح شده که حاکی از رشد دو، پنج و هشت درصدی پیک سال جاری نسبت به سال گذشته است که تمامی تلاش ما برای نگه داشتن این عدد بین حدود 3 تا 4 درصد خواهد بود.

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر افزود: به طور معمول در طی 8 سال اخیر این رقم در حدود 5 درصد بوده که نباید اجازه دهیم این رقم حتی به 5 درصد هم برسد و در حدود 3 تا 4 درصد محدود شود که اگر مدیریت مصرف به خوبی انجام شده و این عدد حاصل شود پیش‌بینی می‌شود اوج سال 97 حداقل به 57 هزار مگاوات خواهد رسید.اگر همچون سال‌های اخیر به طور متوسط عمل کنیم این عدد قطعا به 58 هزار مگاوات خواهد رسید و اگر شیوه مصرف توسط مصرف کنندگان به ویژه در بخش خانگی کنترل نشود این عدد می‌تواند به 60 هزار مگاوات هم نزدیک شود که در صورت رسیدن به این عدد طبیعتا مجبور به اعلام خاموشی خواهیم شد.

حقی فام با تاکید بر اینکه نیاز واقعی مصرف برق سال جاری 60 هزار مگاوات است،اظهار امیدواری کرد با مدیریت مصرف و تقاضا بتوانیم این عدد را بر روی 57 هزار مگاوات محدود کنیم که اگر این اتفاق رخ دهد نیروگاه‌های موجود توانایی پاسخگویی به این میزان مصرف را با شرایط کنونی به صورت تنگاتنگ و سخت خواهند داشت ولی اگر از مرز 57 هزار مگاوات عبور کنیم طبیعتا در مناطق مختلف از جمله تهران، مازندران، سیستان و بلوچستان و حتی هرمزگان و خوزستان که شبکه‌های آن‌ها آسیب‌پذیر است احتمال خاموشی وجود خواهد داشت.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ