کد خبر: ۸۰۷۹۱
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۷/۳/۶

حواشی ادعای خوردن گوشت گربه توسط برخی مردمان سیستان‌ و بلوچستان
بعد از اعلام خبرنگار قدیمی صدا و سیما رخ داد:

حواشی ادعای خوردن گوشت گربه توسط برخی مردمان سیستان‌ و بلوچستان

انتشار مطلبی از خبرنگار قدیمی صدا و سیما درباره خوردن گوشت گربه توسط برخی مردمان سیستان‌ و بلوچستان با اعتراض ، عذرخواهی و شکایت همراه شده است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، روزنامه شرق در گزارشی اعلام کرد دادگستری استان سیستان‌ و بلوچستان از حسن شمشادی خبرنگار صداوسیما به دلیل انتشار مطالب خلاف واقع در مورد مردم سیستان و بلوچستان و تشویش اذهان عمومی شکایت کرده است.

" آنچه که می‌بینید، ظرف غذای یک خانواده است؛ تصور می‌کنید محتوای آن چیست؟! آنچه این خانواده و بسیاری دیگر می‌خورند، گوشت گربه است".

این جمله را حسن شمشادی خبرنگار قدیمی صداوسیما در صفحه اینستاگرام برای نشان‌دادن وضعیت بد و فقر مردم سیستان‌ و‌ بلوچستان نوشت. شمشادی علاوه بر خبرنگاری جنگ و حضور در سوریه و عراق، ابتدا به‌عنوان مربی قرآن در استانداری، صداوسیما، آب‌و‌فاضلاب و دادگستری لرستان مشهور شد.

تصویر منتشر‌شده در صفحه اینستاگرام شمشادی، ظرفی حاوی گوشتی سفید‌رنگ با چند قاشق بود و نوشتن این چند خط کافی بود تا در لحظه‌ای شبکه‌های اجتماعی و بسیاری از رسانه‌ها پر شود از مطالب، عکس‌ها و واکنش‌هایی درباره ادعایی که این خبرنگار مطرح کرده بود.

مسئله اما به اینجا ختم نشد. با هر‌بار دیده‌شدن این خبر، صدای اعتراض مردم صبور سیستان‌ و بلوچستان نیز بلندتر می‌شد و بسیاری از آنان با این استدلال که به‌عنوان مردمی متدین و دین‌دار که به اصول دین اسلام بسیار مقید هستند، چگونه می‌توانند گوشت حرام گربه را مصرف کنند، به این قضیه معترض شدند.

مجتبی نورا از فعالان اجتماعی در منطقه سیستان که خود از اهالی زابل است، در واکنش به این ماجرا در یک پست اینستاگرامی که تصویری از یک قابلمه خالی را نشان می‌داد، با تکذیب این ادعا این‌طور نوشت: خبر آقای شمشادی درباره تناول گوشت گربه و کلاغ مرده در روستاهای ملادادی، کندیکه، گمشاد، قرقری و هیرمند، صحت نداشت، اما از طرفی حاکی از صحت فقر حاکم بر این مناطق و نواحی دیگر بود. سخن کوتاه می‌کنم؛ اول آنکه دوستانی که از منطقه به دیگران برای جذب کمک اطلاعات می‌دهید، عزت ما را به قیمت ساخت سرپناهی محقر بر باد ندهید و ارزان نفروشیدمان، دوم آنکه در جریان باشید این ظرف دیگ متعلق به خانمی است که دارای مشکلات روحی و روانی است و زندگی آشفته‌ای دارد، نیاز دارد یک روانکاو حاذق ویزیتش کند، یاری می‌خواهیم برای رفع مشکلش و سوم آنکه جناب شمشادی تلاش کردید در ادامه دلجویی کنید؛ یکی به میخ و یکی به نعل نمی‌شود، میدان بازی را ایجاد کنید بعد بی‌تفاوت رهایش کنید؛ این‌طوری نتیجه کار می‌شود بلواخانه.

سعیده خاشی فعال سیاسی اهل استان سیستان‌ و بلوچستان نیز پس از انتشار متن و خبر شمشادی نوشت: منکر دردهای بی‌شمار مردم سیستان و بی‌مسئولیتی‌های فراوانی که رنج عظیمی برای این مردم فراهم کرده است، نیستم، اما رفع این نابرابری‌ها، رفع دردهای بی‌شمار این مردم، اتحاد و یک‌صدایی برای نشان‌دادن مردم باعزتی است که در عین محافظت از مرزهای ایران و کیان کشور، نجیبانه به مصائب فراوانی دچار هستند. آقای شمشادی یا هر‌کس دیگری که این‌گونه قلم می‌زند، رهش به ترکستان است و بس. ایشان می‌توانستند با نشان‌دادن تمدن کهن خفته در شهر سوخته، از مردم این خطه بنویسند که سال‌هاست در جدال با گردوغبار زندگی‌شان دستخوش تحولات تلخی شده است.

بعد از تکذیب مردم سیستان‌ و بلوچستان و اعتراض‌های آنها، حسن شمشادی که تا پیش از این اصرار بر گفته خویش داشت، اعلام کرد این ماجرا را از تیم جهادی شنیده و به چشم خود ندیده و ناچار به عذرخواهی شد.

وی در اینستاگرام نوشت: در پی اعلام عذرخواهیم از همه کسانی که انتشار این مطلب، به هر دلیل باعث ناراحتی آنها شده، به صورت کتبی، صوتی و تصویری و در‌پی مسائل پیش‌آمده که خوب از آن باخبرید، این پُست را حذف کردم. طبیعتا در این زمینه حرف‌ها دارم که از آن می‌گذرم. همان‌طور که پیش‌تر گفتم، اساس و اصل مطلب محرومیت مناطقی از استان سیستان‌ و بلوچستان و لزوم توجه جدی‌تر مسئولان به آن مناطق و همراهی بیشتر خیران برای کمک به مردم صبور آنجا بود و بس که با مطرح‌کردن مباحث فرعی، به محاق رفت.

شنیده‌ها حاکی از آن است که دادگستری استان سیستان‌ و بلوچستان از حسن شمشادی، خبرنگار صداوسیما، به دلیل انتشار این پست اینستاگرامی به اتهام نشر مطالب خلاف واقع و تشویش اذهان عمومی شکایت کرده است.

انتهای پیام
 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ