کد خبر: ۸۳۱۳۶
۹:۳۱ - ۱۳۹۷/۳/۲۱

جزئیات خروج ترامپ از برجام با روش
یک روزنامه آمریکایی گزارش داد:

جزئیات خروج ترامپ از برجام با روش "خودم تنهایی درستش می‌کنم"

یک روزنامه آمریکایی جزئیاتی از تصمیم ترامپ برای خروج از برجام را اعلام کرد که در آن از روش "خودم تنهایی درستش می‌کنم" استفاده شده است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از فارس، روزنامه وال‌استریت‌ژورنال یکی از روش‌های مورد استفاده ترامپ برای تصمیم‌گیری در زمینه سیاست خارجی را روشی موسوم به "خودم تنهایی درستش می‌کنم" خواند و نوشت وی در همایش حزب جمهوری‌خواه در سال 2016 این جمله را به کار برد.

ترامپ 22 ماه بعد روز 8 ماه می، به تنهایی روی یک میز چوبی در زیرزمین کاخ سفید نشست و مقابل دوربین‌‌های تلویزیونی با امضای چند سند آمریکا را از توافق هسته‌ای با ایران خارج کرد.

مقام‌های دولت آمریکا گفته‌اند: این کار وی موردی از فن نمایشگری بود که خود رئیس‌جمهور با به کارگیری فنون آموخته‌شده در برنامه‌های تلویزیونی واقع‌نما آن را طراحی کرده بود و بعد از دو سال مخالفت با توافق می‌خواست دنیا قلم گذاشتنش روی کاغذ را ببیند.

آن حرکت تکروانه، میل وافرش برای انجام اقدامات یکجانبه را نشان داد و در تقابل با شادمانی‌های دیپلمات‌های هفت کشور و اتحادیه اروپا هنگام تأیید برجام سه سال قبل‌تر قرار گرفت. این اقدام، همچنین دیدگاه ترامپ را نسبت به آمریکا نشان داد که به عنوان قدرتی یکه‌تاز آماده است از گذشته‌ها فاصله گرفته، با تهدیدها مقابله کند و شریکان بالقوه را در برابر اراده این کشور به زانو درآورد.

بر اساس گفته‌های منابع مطلع، ترامپ 6 ماه بعد از تأیید برجام جلسه ایی در تیر 96 با مشاورانش داشته و دی‌ماه همراه با دستیاران امور خارجی در کاخ سفید نشسته بود و می‌گفت در ضرب‌الاجل بعدی برجام را تأیید نخواهد کرد.

وی بعد از یک ساعت کشمکش با تیمش که می‌گفتند در آستانه رسیدن به پیشرفت‌هایی در مذاکرات با متحدان اروپایی هستند گفت: اَه، لعنتی. یک بار دیگر برایتان تمدیدش می‌کنم.

با آنکه ترامپ ارزش چندانی برای ادامه مذاکرات با اروپایی‌ها یا فرصت دادن به کنگره برای تقویت برجام نداشت، آن روز نرم شد.  

باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا می‌گوید: غریزه درونی‌اش اینطور می‌گفت که بهتر است از آن خارج شویم. جندین بار این را با من مطرح کرد. ته قلبش راضی نبود که آن مذاکرات [با اروپایی‌ها] به جایی برسند.

ماه آوریل، چند روز قبل از اعلام تصمیم ترامپ سران کشورهای اروپایی روانه واشنگتن شدند، بلکه بتوانند برجام را نجات دهند، اما متوجه شدند که وی تصمیمش را گرفته است. 

یک منبع مطلع می‌گوید ترامپ در دیدار با دستیاران گفته بود: بسیار خوب؛ قصد دارم برجام را پاره کنم.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ