کد خبر: ۸۳۱۷۳
۱:۲۷ - ۱۳۹۷/۳/۲۲

جزئیاتی جدید از تلاش اسرائیل و امارات علیه ایران و برجام
نیویورکر گزارش داد:

جزئیاتی جدید از تلاش اسرائیل و امارات علیه ایران و برجام

نشریه نیویورکر جزئیاتی جدید از همکاری‌های رژیم صهیونیستی و امارات با دولت های اوباما و ترامپ علیه ایران و برجام منتشر کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، نشریه نیویورکر، در گزارشی مفصل از شرح همکاری‌های امارات، رژیم صهیونیستی با دولت‌های ترامپ و اوباما علیه ایران و با اشاره به  پیشینه‌ روابط خاص و شخصی نتانیاهو با پدر جارد کوشنر داماد ترامپ که باعث دسترسی‌های خاص این رژیم به تیم ترامپ شده  اعلام کرد: یک سفیر خاورمیانه‌ای دیگر هم بود که دسترسی‌های فوق‌العاده‌ای به تیم ترامپ داشت. یوسف العتیبه، سفیر امارات در آمریکا.

العتیبه در جریان رقابت‌های انتخاباتی توسط یک میلیاردر لبنانی-آمریکایی به نام توماس باراک به تیم ترامپ معرفی شده بود. باراک از حامیان مالی ترامپ بود و روابط دوستانه‌ای با پدر العتیبه داشت. باراک می‌دانست کوشنر همکاری‌های نزدیکی با سفیر رژیم صهیونیستی در واشنگتن دارد و معتقد بود لازم است تیم ترامپ دیدگاه‌های کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس هم را هم بشنود.

از لحاظ سنتی، تماس با مقام‌های رژیم صهیونیستی موضوعی بود که خشم سران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را به همراه داشت، اما رئیس العتیبه یعنی محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی دیدگاهی متفاوتی در این باره داشت و معتقد بود کشورهای حاشیه خلیج فارس و اسرائیل، یک دشمن مشترک به نام ایران داشتند که تهدید اصلی پیش روی هر دو طرف به شمار می‌رفت.

اندکی بعد از تحلیف باراک اوباما در سال 2009، مقام‌های اسرائیلی و اماراتی برای اولین بار با یکدیگر همراه شده و دولت آمریکا را برای جدی گرفتن تهدید ایران تحت فشار قرار دارند.

العتیبه و سفیر وقت رژیم صهیونیستی در آمریکا از مشاور اوباما در مسائل غرب آسیا خواستند با آنها در هتل جورج‌تاون دیدار کند. در آن جلسه، هر دو سفیر درخواست‌های مشترکشان را مطرح کردند. تمایل اوباما برای گفت‌وگو با رهبران سیاسی در ایران جهت کاستن از تلاش‌ها مسئله‌ای بود که باعث عصبانیت مقام‌های اسرائیلی و اماراتی می‌شد.

یک مقام سابق آمریکایی درباره جلسه سفیر صهیونیست و سفیر اماراتی با مشاور اوباما می‌گوید: آن جلسه، نشان‌دهنده سطحی از همکاری [میان امارات و اسرائیل] بود که واقعی و عملی بود و فراتر از تبادل اطلاعات بود.

یک مقام ارشد عربی هم به نیویورکر می‌گوید: جلسه به خاطر آن طراحی شده بود که توجه آنها را جلب کند. اگر با هم بنشینیم و حرف یکسانی را بزنیم، آن را جدی خواهند گرفت.

طبق گزارش رسانه آمریکایی مه سال 2009، در جریان سلسله نشست‌هایی در واشنگتن نتانیاهو تلاش کرد اوباما و تیمش را متقاعد کند کاری برای کاستن از انزوای اسرائیل در منطقه انجام دهد. یک مقام ارشد آمریکایی که در آن جلسه حاضر بود می‌گوید نتانیاهو از هیلاری کلینتون، وزیر خارجه وقت آمریکا خواست سران کشورهای عربی را برای دیدار علنی با خودش متقاعد کند.

چند هفته بعد اوباما برای دیدار با ملک عبدالله بن عبدالعزیر آل سعود راهی ریاض شد. هدف این دیدار گفت‌وگو درباره طرحی بود که ریاض در سال 2002 ارائه کرده و خواستار عقب‌نشینی اسرائیل از تمامی اراضی اشغال‌شده از سال 1967، در ازای شناسایی از سوی کشورهای عربی شده بود. در آن جلسه اوباما از ملک عبدالله پرسید آیا حاضر است علناً با نتانیاهو دیدار کند؟ پاسخ پادشاه سابق عربستان این بود: «غیرممکن است.»

همکاری‌های امارات و رژیم صهیونیستی سال 2010 در پی یکی از عملیات‌های موساد در دبی دچار وقفه شد. مقام‌های آمریکایی و عربی می‌گویند امارات برای رتق و فتق امور پیشنهادی مطرح کرد مبنی بر اینکه اسرائیل، پهپادهای مسلح در اختیار این کشور قرار دهد. اسرائیلی‌ها با توجه به خودداری دولت اوباما از فروش این پهپادها به امارات با درخواست ابوظبی مخالفت کردند زیرا این کار ممکن بود خشم دولت اوباما را به همراه داشته باشد.

بعد از هیلاری کلینتون، جان کری به عنوان وزیر خارجه آمریکا بار دیگر تلاش کرد مذاکرات سازش میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها را احیا کند. هنگامی که تلاش او در سال 2014 شکست خورد، نتانیاهو از ایساک مولهو، یکی از نزدیکترین مشاورانش خواست تمرکزش را روی تماس با کشورهای عربی قرار دهد. او می‌خواست روابط با امارات و عربستان را به فراتر از  کانال‌های مخفیانه انتقال دهد.

بعد از مرگ ملک عبدالله در سال 2015 راه برای به قدرت رسیدن نسل دیگری از خاندان آل سعود باز شد. «محمد بن سلمان»، پسر پادشاه عربستان که به زودی خودش را به ولیعهدی رساند، به نوشته نیویورکر کمتر به اسرائیل نگاه ایدلوژیک داشت و به کرات این جمله‌ها را تکرار می‌کرد که «اسرائیل هیچگاه به ما حمله نکرده» و «ما دشمن مشترک داریم.»

بن سلمان در محافل خصوصی همچنین می‌گفت آماده داشتن رابطه کامل با اسرائیل است. وی هم مانند محمد بن زاید در گفت‌وگو با مقام‌های آمریکایی و لابی‌های حامی رژیم صهیونیستی، سران فلسطین را سرزنش می‌کرد. و او هم مشتاق بود که درگیری‌های میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها حتی اگر مفاد توافق آن مطلوب فلسطینی‌ها نباشد زودتر به پایان برسد.

درمر، العتیبه را در جریان مواضع اسرائیل در خصوص توافق هسته‌ای برجام قرار داد و تلاش کرد او را مجاب کند که برای مخالفت با اوباما با اسرائیلی‌ها همراه شود. اسرائیلی‌ها کارزاری علنی علیه توافق به راه انداختند، اما اماراتی‌ها که در آمریکا، خارج از واشنگتن نفوذ سیاسی‌ای ندارند، عمدتاً نارضایتی‌هایشان را به صورت خصوصی مطرح می‌کردند.

در ماه‌های پایانی ریاست‌جمهوری ترامپ، سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا متوجه تماس‌های تلفنی میان مقام‌های اماراتی و اسرائیلی شدند. از جمله آنها تماسی بود که بین یکی از سران امارات و نتانیاهو برقرار شده بود. سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا همچنین نشست مخفیانه‌ای که بین سران امارات و اسرائیل در قبرس برگزار شده بود را هم رصد کردند. گمان مقام‌های آمریکایی این است که خود نتانیاهو در این جلسه که موضوع آن مقابله با برجام بود، شرکت کرده است. اسرائیلی‌ها و اماراتی‌ها دولت اوباما را از این رایزنی‌ها مطلع نکردند.

یک مقام سابق وزارت خارجه آمریکا گفت: آنها حقیقا را نمی‌گفتند. پنهان‌کاری از عموم یک مسئله است، اما مخفی کاری از دولت آمریکا که متحد هر دو طرف است مسئله‌ای دیگر.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ