کد خبر: ۸۳۲۱۹
۰:۳۶ - ۱۳۹۷/۳/۲۳

تعریف های جالب ترامپ از کره شمالی / ۹ گام برای خلع سلاح پیونگ‌یانگ

تعریف های جالب ترامپ از کره شمالی / ۹ گام برای خلع سلاح پیونگ‌یانگ

ترامپ پس از توافق با رهبر کره شمالی ضمن تهدید کانادا ، ۹ گام واقعی برای خلع سلاح پیونگ‌یانگ را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از تسنیم، دونالد ترامپ پس از توافق با رهبر کره شمالی در یک کنفرانس خبری شرکت کرد و گفت: کره شمالی دارای ظرفیت فوق‌العاده‌ای است و رهبر کره شمالی قصد دارد کار درست را انجام دهد. 24 ساعت و در واقع 3 ماه فوق‌العاده داشتیم .زیرا این روند برای مدتی در جریان بود و مذاکرات با کیم جونگ اون صادقانه، صریح و سازنده بوده است.

وی افزود: گذشته نباید تعیین‌کننده آینده باشد دشمنان واقعاً می‌توانند به دوست ها تبدیل شوند. هیچ محدودیتی برای آنچه کره شمالی می‌تواند به آن دست یابد وجود ندارد. امروز آغاز یک فرآیند دشوار است و تنها افراد باشهامت می‌توانند به صلح دست یابند.

ترامپ گفت: کیم جونگ اون متعهد به تکمیل خلع سلاح شبه‌ جزیره شده و با مذاکرات جدی برای اجرای توافق در اسرع وقت موافقت کرده است. در عین حال تحریم‌های آمریکا همچنان به‌ قوت باقی خواهند ماند. موضوع حقوق بشر هم در مذاکرات آتی مطرح خواهد شد. کیم جونگ اون متعهد به نابود کردن سایت برنامه موشکی کره شمالی شده است.

وی ادامه داد: با رهبر کره شمالی درباره راستی‌آزمایی خلع سلاح گفتگو کردم و تیم راستی‌آزمایی متشکل از آمریکا و مقامات بین‌المللی دیگر خواهد بود.

وی در پاسخ به سؤالی درباره خروج نیروهای آمریکایی از کره جنوبی به‌عنوان بخشی از توافق با رهبر کره شمالی گفت: هیچ چیزی را کاهش نمی‌دهیم و  خواستار بازگرداندن نیروها هستیم اما این موضوع درحال حاضر بخشی از معادله نیست اما در میان‌ مدت می‌تواند باعث توقف مانورها با کره جنوبی شود.

وی ضمن اشاره به نشست سران کشورهای عضو گروه 7، دولت کانادا را به‌خاطر موضع‌گیری‌ ضد آمریکا تهدید کرد و گفت: پس از ترک نشست سران کشورهای گروه 7، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا علیه تعرفه‌های تجاری آمریکا سخنانی را بیان کرد، اما نمی‌داند که این سخنان هزینه زیادی برای کانادا در پی خواهد داشت.

ترامپ افزود: کنفرانس خبری ترودو را در هواپیمای شماره یک نیروی هوایی آمریکا و در مسیر سنگاپور مشاهده کردم و ناراحت شدم زیرا فکر می‌کردم با ترودو یک نشست سازنده داشتم. ترودو احتمالاً نمی‌داند که هواپیمای من حدود 20 تلویزیون دارد.

9 گام لازم برای خلع سلاح واقعی پیونگ‌یانگ

به گزارش روزنامه نیویورک‌تایمز، ماهیت گسترده برنامه هسته‌ای کره شمالی به معنای آن است که برچیدن آن یکی از چالش‌انگیزترین اقدامات خلع تسلیحاتی در تاریخ خواهد بود.9 گام مورد نیاز برای برچیدن سلاح‌های هسته‌ای کره شمالی و نابودی سایر سلاح‌های کشتار جمعی فراهم کرده است. 

ترامپ گفت: رهبر کره شمالی در دیدار با وی در سنگاپور تمایلش را برای خلع سلاح هسته‌ای نشان داده است.

اما این عبارت در واشنگتن و پیونگ‌یانگ معانی بسیار متفاوتی دارند.ترامپ هم در هفته‌های جاری از درخواست‌های اولیه‌ برای خلع سلاح فوری برنامه تسلیحات هسته‌ای کره شمالی عقب‌نشینی کرده است.با این حال، خلع سلاح کره شمالی چه به صورت فوری محقق شود یا زمان‌بر باشد، وظیفه‌‌ای بسیار سنگین است.از سال 1992، کره شمالی بارها وعده داده آزمایش، ساخت، تولید، ذخیره‌سازی یا استقرار سلاح‌های هسته‌ای را متوقف کند، اما به دلایل مختلف انجام این کار محقق نشده است.

اندیشکده رند در گزارشی مدعی شده کره شمالی 141 سایت برای تولید و استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی دارد. فقط یکی از آن ها، به نام یانگ‌بیون که سایت هسته‌ای اصلی کره شمالی محسوب می‌شود، بیش از 3 مایل مربع مساحت دارد. اخیراً موسسه علوم و امنیت بین‌الملل با تصویربرداری‌های ماهواره‌ای از یانگ‌بیون، 663 ساختمان را در آن شمرد.

یکی از چالش‌ها درباره خلع سلاح کره شمالی، ابهام‌ها درباره شمار سلاح‌های هسته‌ای آن است. مشخص نیست که  آیا تونل‌های موجود در عمق کوه‌های کره شمالی هم تأسیسات هسته‌ای و موشک‌های قابل حمل مخفی شده‌اند یا خیر.

بنابراین، فرایند رمزگشایی از 50 سال ساخت‌‌وسازهای آشکار و پنهان کره شمالی، در گام اول مستلزم این است که تمامی تأسیسات و سلاح‌هایی در اختیار دارد را اعلام کند و بعد دستگاه‌های اطلاعاتی این فهرست را با فهرست کره شمالی مقایسه کنند.

برخی از متخصصان امور هسته‌ای در آمریکا که جزء تیم تحقیق برای یافتن سلاح‌های کشتار جمعی در عراق بوده‌اند می‌گویند پیچیدگی مجموعه‌های تسلیحاتی کره شمالی بیش از آن است که بتوان آن را به طور کامل برچید. به باور این دسته از متخصصان، بهترین کار این است که بازرسان غربی بر این برنامه نظارت کنند. برآورد زمانی برای برچیدن این برنامه، از چند سال تا 15 سال فرق می‌کند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ