کد خبر: ۸۳۲۲۴
۲:۲ - ۱۳۹۷/۳/۲۳

مواضع ایران در برجام و سوریه و اقدامات عملی برای بهره ایران از برجام
در گفت‌وگوی تلفنی یک ساعته روسای جمهور اعلام شد:

مواضع ایران در برجام و سوریه و اقدامات عملی برای بهره ایران از برجام

روحانی درباره برجام و حضور ایران در سوریه با رئیس جمهور فرانسه گفت وگوی تلفنی کرد و ماکرون نیز با تاکید مجدد بر تعهد به برجام از راه حل های عملی جبران بهره مندی ایران از منافع حضور در برجام خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، حسن روحانی عصر دیروز در گفت‌وگوی تلفنی با امانوئل مکرون که یک ساعت طول کشید، از مواضع اروپا از جمله فرانسه برای حفظ برجام تا‌کنون، ابراز خرسندی کرد و گفت: این اظهارات و بیانیه ها، باید با اقدامات و راه حل های عملی و ملموس جهت جبران بهره مندی ایران از منافع ماندن در برجام همراه باشد.

وی با اشاره به محدودیت زمانی برای ارائه راه حل های عملی گفت: نباید اجازه دهیم این دستاورد بسیار بزرگ دیپلماسی با اقدامات یک جانبه و پیمان شکنی دیگران نابود شود. اگر ایران نتواند از امتیاز این توافق استفاده کند، عملا ماندن در آن، امکان پذیر نخواهد بود. با این حال امید است تلاش های پنج کشور و اتحادیه اروپا به همراه ایران، موفقیت آمیز و نتیجه بخش باشد.

رئیس جمهور در مورد سوریه نیز با اشاره به اینکه حضور مستشاران ایرانی در سوریه برخلاف حضور نامشروع نظامیان برخی کشورها، به درخواست رسمی دولت آن کشور و برای مبارزه با تروریسم است، ابراز امیدواری کرد با تلاش های مشترک نیروهای حامی دولت و ملت سوریه، هر چه سریعتر تروریسم در آن کشور ریشه کن شده و در نتیجه نیازی به حضور نیروهای خارجی نباشد.

روحانی با اشاره به پیشرفت های خوبی که در مسیر تدوین قانون اساسی جدید سوریه میان دولت و معارضان آن کشور حاصل شده، از تداوم مشورت و رایزنی ایران و فرانسه در ارتباط با برقراری ثبات و آرامش در سوریه استقبال کرد.

مکرون نیز با تاکید مجدد بر اینکه پاریس به برجام پایبند است و تمام تلاش را برای حفظ آن بکار گرفته، از سلسله اقدامات و راه حل های عملی جهت جبران بهره مندی ایران از منافع ماندن در برجام خبر داد.

وی ادامه داد: موضع فرانسه و ایران درباره برجام موضعی است که در چارچوب قوانین بین المللی کاملا معتبر است و همه باید تلاش کنیم تا برجام حفظ شود و نباید به هیچ وجه با کوچکترین خطا، برای کسانی که به دنبال نابودی این توافق هستند، فرصت طلایی ایجاد کرد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ