کد خبر: ۸۳۲۶۲
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۷/۳/۲۴

دلیل اصلی گرانی سکه از نگاه رئیس‌ سابق بانک مرکزی

دلیل اصلی گرانی سکه از نگاه رئیس‌ سابق بانک مرکزی

رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی افزایش اخیر قیمت سکه را نتیجه طبیعی و تابع سیاستگذاری ارزی غیراصولی دولت دانست و گفت: دولت بر سیاست ارزی اصرار و لجبازی گرفته و کماکان صحبت از تک‌نرخ بودن ارز می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از تسنیم،طهماسب مظاهری علت افزایش قیمت سکه را نتیجه طبیعی و تابع سیاست گذاری ارزی غیراصولی دانست و گفت: 12 سال سیاست سرکوب نرخ ارزی را داشتیم و اکنون سیاست اعلامی که نرخ ارز رقم تک‌نرخی 4200 تومانی است.

وی افزود: هرکسی چه دولت و چه غیردولت در زندگی می‌تواند اشتباهی کند. وقتی کسی اشتباهی را مرتکب شد و کارشناسی این اشتباه را متذکر شد، باید قبول کند که اشتباه کرده ولی دولت بر سیاست ارزی آنها حالت اصرار و لجبازی گرفته است و کماکان صحبت از تک‌نرخ بودن ارز می‌کند و ارز آزاد را نادیده گرفته است.

این مقام مسئول سابق ادامه داد: اشتباه بزرگی که دولت می‌کند این است که نرخی را که تک‌نرخی نیست به‌عنوان تک‌نرخی می‌دهد و ادعا می‌کند با این نرخ، همه نیازهارا تأمین می‌کند و در همین دو ماه مشخص شده که نمی‌تواند تأمین کند و قانوناً و اخلاقاً دولت حق ندارد منابع را این‌گونه هدر دهد و ذخایر ارزی را برای دفاع از یک محاسبه غیرواقعی اختصاص بدهد و مصرف کند و دست را از ذخایر خالی کند.

مظاهری با اظهار اینکه دولت باید از سیاست ارزی اتخاذی دفاع کند و در غیر این‌صورت قبول کند اشتباه کرد و آن را جبران کند، گفت: اگر دولت با دلایل علمی و مبانی اقتصادی ثابت کند این نظام، نظام تک‌نرخی است قیمت کالاها و خدمات دیگری که در بازار است بر اساس آن تعیین می‌شود و بدیهی است کسی که حباب ایجاد می‌کند یا احتکار می‌کند باید آن‌ها را بگیرند و مجازات کنند.

وی افزود: اما اگر روشن شد این نظام تک‌نرخی نیست نرخ نظام آزاد را به‌عنوان روال قانونی و یکی از اجزای نظام چندنرخی به‌رسمیت بشناسد و بگذارد معاملات در نظام چندنرخی به‌شکل اصولی انجام شود و دیگر اسم را حباب نگذارد. اگر دولت قبول کند این نظام چندنرخی است و حداقل دو نرخ وجود دارد، نرخ بازار آزاد و دولتی، از مسئولیت اینکه برای همه نیازهای دولت ارز به‌نرخ دولتی بدهد، مبری می‌شود و مقدار ارزی که در اختیارش است می‌تواند به نیازهای ضروری‌تر و معیشتی مردم اختصاص دهد.

این مقام مسئول سابق به افزایش قیمت سکه، ارز، مسکن و خودرو اشاره کرد و گفت: اولین عکس العمل طبیعی هر فردی وقتی در مقابله با سیاست غیراصولی دولت قرار می‌گیرد این است که راه‌حلی پیدا کند تا منافع و دارایی و ارزش اموالش را حفظ کند، یکی از راه‌حل‌ها در نظام اقتصادی و نظام فرهنگی، خریدن سکه طلا بوده است. دولت هم نمی‌تواند بیان کند سکه قاچاق است.

مظاهری تاکید کرد: البته برخی‌ها به‌سمت کالاهای دیگر می‌روند، مثلاً پیش‌فروش خودرویی که اخیراً سایپا انجام داد و استقبال عجیب و غریبی که از این کار انجام شد، این تقاضای طبیعی نیست بلکه اقدامی در جهت حفظ دارایی‌ها است. بخش بعدی هم مسکن است و مردم در مسکن سرمایه گذاری می‌کنند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ