کد خبر: ۸۴۴۸۲
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۷/۳/۳۰

جذابیت بالای معاملات آتی زعفران برای صادرکنندگان
عضو شورای ملی زعفران اعلام کرد:

جذابیت بالای معاملات آتی زعفران برای صادرکنندگان

عضو شورای ملی زعفران با اشاره به جنبه های مثبت معاملات آتی زعفران در بورس کالا گفت: صادرکننده ها از طریق این ابزار میزان آسیب پذیری در برابر تغییرات قیمتی در بازار را کاهش می دهند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،علی شریعتی مقدم با اشاره به مزایای راه اندازی معاملات آتی زعفران در بورس کالا به تسنیم گفت: به طور طبیعی معاملات آتی زعفران در کوتاه مدت جنبه عمومی ندارد اما این ابزار مالی در میان و بلندمدت با مشارکت مناسب فعالان بخش خصوصی می تواند اثرات مناسبی بر بازار زعفران بگذارد.

وی افزود: در حال حاضر بیش از ۵۰صادرکننده بزرگ وجود دارند که رسالت اصلی صادرات را برعهده دارند، تعداد ۶۰ واحد بسته بندی هم هستند که اقدام به توزیع داخلی و همچنین صادراتی می کنند.در صورتی که بورس کالا موفق شود به هر نحوی بازیگران اصلی تولید و تجارت زعفران را جذب کند و تا حدودی از مشکلات آنها از طریق بورس کالا برطرف شود به نظر می رسد عرضه این محصول در بورس و معاملات آتی زعفران با عملکرد مثبتی همراه می شود چراکه نوسانات بازار و کیفیت های غیراستاندارد در سطح بازار لطمه های شدیدی را به واحدهای بسته بندی و صادرات وارد کرده است.

این فعال حوزه زعفران با بیان اینکه می توان با استفاده از قراردادهای آتی به روند معاملات این محصول نظم بخشید،گفت: یکی از کارکردهای این معاملات در بورس کالا در حوزه صادرات است. هم اکنون صادرکنندگان همواره به دلیل تحولات بازار طی بازه های زمانی مختلف با ریسک های نوسان قیمتی مواجه هستند که یکی از جنبه های مثبت معاملات آتی امکان پوشش ریسک نوسانات قیمت زعفران برای ماه های آینده است که به این ترتیب صادرکننده ها از طریق این ابزار میزان آسیب پذیری در برابر تغییرات قیمتی در بازار را کاهش می دهند.

شریعتی مقدم ادامه داد: زعفران که به عنوان کالای ارزشمند و ایرانی تلقی می شود نیازمند انواع اقدامات برای احیا و افزایش جایگاه و برند ایران در دنیاست که ایجاد ابزار مالی و استفاده از ظرفیت بورس کالا نیز می تواند در بهبود اوضاع این صنعت کمک کننده باشد.تاکنون بورس کالا و برخی فعالان بازار تلاش زیادی برای بهبود معاملات و واقعی شدن قیمت ها انجام داده اند اما در ادامه باید راهکارهای میانی برای ورود تجار، فعالان و شرکت های این حوزه به بورس کالا پیدا شود.

وی با بیان اینکه بورس کالا در زمینه صادرات زعفران می تواند نقش موثری داشته باشد، گفت: در شرایط فعلی به دلیل وجود مشکلات در بخش صادرات همچون نوسان نرخ ارز، نقش بورس کالا در امر صادرات بیشتر به ایجاد شفافیت قیمتی و تاثیرگذاری بر روند صادرات برمی گردد تا قیمت ها برای همگان مشخص باشد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ